Rozluč se s plážovými vlnami. Podzim bude hladký

Rozverné vlny a vlnky v plážovém stylu jsou moc fajn. Vyžadují minimum úprav a vypadají něžně. O letošním podzimu jim ale dáme sbohem. Do módy se vracejí přísně rovné, uhlazené vlasy.

Na módních přehlídkách pro sezonu podzim/zima 2010 se promenádují modelky s dokonale hladkými vlasy a nejuznávanější vlasoví stylisté světa hlásí velký comeback striktně rovných účesů. Nemáš rovné vlasy od přírody? Slečna ti poradí, jak dosáhnout dokonale rovného efektu, a přitom zachovat krásu a zdravý lesk vlasů.

rovné vlasy

Pomůžou přípravky pro uhlazení vlasů?

Šampony, kondicionéry i stylingové přípravky, které slibují rychlé a snadné uhlazení vlasů, seženeš v každé drogerii. Pomůžou ti k rovným vlasům? Ne samy o sobě, zvlášť pokud jsou tvé vlasy přirozeně hodně vlnité. Umí však zkrotit rozčepýřenou kštici a minimalizují elektrizování vlasů. Skutečně rovného efektu dosáhneš jen tak, pokud si vlasy po umytí uhlazujícími přípravky vyfoukáš fénem přes kulatý kartáč.

Tip: Nevíš si s fénem a kulatým kartáčem rady? Přečti si na Slečně také tento článek.


Rovnání vlasů žehličkou

Pokud jsou tvé vlasy hodně vlnité a pouhé vyfoukání přes kulatý kartáč nepomáhá, sáhni po vlasové žehličce. Žehlení vlasy mnohem více namáhá, proto je důležité vybrat si skutečně kvalitního žehlicího pomocníka a nezapomínat na ochranné přípravky, které vlasy nejen ochrání před vysokými teplotami, ale rovný efekt díky nim vydrží mnohem déle.

Tip: Vybíráš žehličku na vlasy a hodily by se ti nějaké rady? Najdeš je na Slečně v tomto článku.

Rovné vlasy s pomocí žehličky krok za krokem

1. Vlasy si nejdříve pečlivě umyj a vyživ kondicionérem nebo maskou. Pokud bys žehlila mastné, nemyté vlasy, akorát bys na nich škvařila špínu a zbytky stylingových přípravků. A to je fuj.

2. Nikdy nesmíš žehlit mokré, ani vlhké vlasy – voda ve vlasech by začala vřít a poškodila by vlasovou strukturu. Proto si vlasy vždy nech dobře proschnout, anebo je vyfoukej fénem. Pokud si je před žehlením vyfoukáš přes kulatý kartáč, budeš mít se žehličkou daleko méně práce.

3. Do suchých vlasů vetři trochu ochranného přípravku a dobře je rozčeš.

4. Dej nahřát žehličku. Ideální je, pokud si na žehličce můžeš nastavit teplotu. Vždy začni s teplotou nižší, která je pro jemné vlasy nejvhodnější. Pokud máš pevné, nepoddajné vlasy, můžeš si dovolit i o něco vyšší teplotu. Každopádně platí pravidlo, že je lepší pramínky přejet jedenkrát vyšší teplotou, než je přežehlovat desetkrát na teplotu poloviční.

5. Vlasy si rozděl na části a při žehlení postupuj od spodních vlasů. Vlasy, které zrovna nežehlíš, si sepni skřipcem nebo sponkami. Vlasy je lepší žehlit po menších pramíncích – budou nadýchanější a dokonaleji rovné, než kdybys svou kštici přejela takřka jedním tahem.

6. Při žehlení postupuj plynule a rovnoměrně – pokud bys na některém místě zůstala déle, na vlasech by to bylo vidět a navíc by sis je tak mohla i nenávratně poškodit. Vychází-li při žehlení z vlasů pára, nelekej se. Vypařují se zbytky vody a stylingových přípravků, rozhodně to není známka toho, že se ti vlasy pálí.

7. Ofinu a vlasy kolem obličeje žehli vždy nakonec. Pomocí užší žehličky je můžeš dokonce podtočit směrem do obličeje nebo ven.

8. Na závěr je účes potřeba zafixovat. Nejlepší je vlasový vosk, který vlasy „promaže“ a účes díky němu i ve vlhkém prostředí vydrží déle perfektní. Rozhodně to s ním ale nepřeháněj, aby výsledkem nebyly vlasy zplihlé, jako by sis je týden nemyla. Pokud chceš použít raději lak na vlasy, vyber si nějaký s nižším stupněm fixace a nejlépe s vyživujícími složkami – běžné silně tužící laky žehlené vlasy ještě více vysuší.


Existují i další možnosti

Žehlení vlasů není jedinou cestou k rovné hřívě. Logicky – když může existovat trvalá, která nám vlasy zvlní, bylo by neuvěřitelné, kdyby někdo ještě nevymyslel trvalou, která nám vlasy naopak narovná.

Novinkou je nechemické narovnávání vlasů pomocí brazilského keratinu. Keratinové proteiny se zažehlují do vlasů a jejich molekuly pronikají do vlasové struktury. Vlasy vyživují, posilují a díky tomu, že na povrchu krystalizují, vlasy také rovnají. Keratin se z vlasů postupně vymývá, rovný efekt vydrží zhruba tři měsíce. Cena aplikace se pohybuje kolem tří tisíc v závislosti na délce a hustotě vlasů.

Další možností je využití japonského systému tepelného narovnání vlasů, který je založen na chemické reakci. Do vlasů se aplikuje speciální minerální prášek a poté se vlasy přežehlí. Při vysoké teplotě se z prášku začnou uvolňovat ionty a elektromagnetické vlnové výboje, které obnovují strukturu vlasů, zvyšují jejich lesk a také je narovnávají. Rovný efekt vydrží zhruba půl roku. Procedura je však docela drahá, vyjde na sedm až devět tisíc korun.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. No, já jsem ráda, když se nad svými vlasy nerozbrečím, a nějaké módní výstřelky “jaké vlasy se právě nosí” mě nenápadně obchází :-D
    Chtělo by to vymyslet něco i pro lidi, kteří nemají hladké, jemné a poddajné vlasy, ale hrubé, stojaté a vlnito-kudrnaté. :)
    Závidím všem lidem, kteří se podle toho článku můžou řídit :-D

Leave a Reply

Your email address will not be published.