Stella McCartney: krása i pohodlí

[button link=”https://slecna.info/tag/svetovi navrhari 1.dil/” color=”red”]SVĚTOVÍ NÁVRHÁŘI 1. Díl[/button]

Jelikož jsme slečny a zajímáme se o módu, rozhodli jsme se v naší redakci připravit pro tebe seriál o světoznámých módních návrhářích. Některé znáš, některé možná ne, ale o všech se dozvíš co je k práci přivedlo, co je proslavilo a proč se stali ikonami. Svět módy ti v seriálu přiblíží naše redaktorka Martina a těšit se můžeš na šest dílů zvučných jmen i zákulisních informací.

‚Není důležité, jak outfit vypadá na modelce na přehlídkovém molu. Jde o to, jak vypadá na reálném člověku,‘ říká úspěšná módní návrhářka Stella McCartney. Její jméno najdeme na stella-mccartney-designs-for-disney_GBdámském oblečení, na sportovních bundách i na úžasných parfémech. Stella se o návrhářství zajímalo od dětství, vystudovala design a před lety založila vlastní prosperující značku.

Oblečení Stelly McCartney podtrhne tvou přirozenou ženskost a krásu. Připomene ti, že jsi ženou a ženskost je ti vlastní. Šaty rafinovaně zdůrazní tvé přednosti, a přesto je můžeš nosit každý den do práce.

Jak to všechno začalo

Stella Nina McCarntey Willis, se narodila 13. září 1971 v Londýně. Již od mládí se zajímala o módu a od svých 13 let sama šila a navrhovala oblečení. To se také odrazilo na jejím vzdělání. Pracovala s Christianem Lacroix a vystudovala prestižní školu St. Martin College of Art & Design. Když promovala, pozvala své kamarádky, modelky Naomi Campbell a Kate Moss, aby předvedly její modely. Modelky byly uchváceny Stellinou vynalézavostí a originalitou, a tak ji doporučily nejprve do krejčovství na známé Savile Row a poté až do módního domu Chloe.

S nasbíranými zkušenostmi se v roce 2001 Stella spojila se značkou Gucci a vytvořila své vlastní logo Stella McCartney. Pod její hlavičkou můžeme najít široký sortiment počínající spodním prádlem, každodenním oblečením, parfémy a pečující organickou kosmetikou konče. Postupem let se Stella spojila i s takovými značkami jako je Adidas a H&M, takže je její móda dostupná opravdu pro všechny. A právě díky spojenectví s Adidas byla Stella zvolena jako hlavní návrhářka oblečení pro letní Olympijské hry 2012 a vytvořila dresy pro Britský tým.

Dodržuje zásady

Stella je dlouholetá vegetariánka, členka sdružení PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Díky tomuto přesvědčení v jejích kolekcích nenajdete žádnou přírodní kůži ani kožešiny. Nemusíte se ale bát, že by tím produkty ztrácely na kvalitě. ‚Vyrobit boty nebo kabelku bez použití kůže je ohromně zajímavé. Je to největší výzva mého pracovního života‘, říká Stella. Kůže není nahrazována měkkou koženkou či polyuretanem. Kabelky se nejčastěji vyrábějí z odolné umělé eko kůže nebo textilních materiálů. V nové kolekci můžeme dokonce najít rozkošné psaníčko vyrobené z odolného lesklého plexiskla. To bys nečekala, co? Stejně tak pro výrobu bot je použita eko kůže, ale také vinyl nebo prodyšný plast. Pásky, šátky a další doplňky jsou taktéž z bavlny či eko kůže. Ve Stelliných kolekcích opravdu nenajdeš jediný chloupek z pravé kožešiny, přísně dodržuje zásady a i při samotné výrobě dbá na ochranu životního prostředí a zvířat.

Vzorná máma i úspěšná žena

I přes všechny profesionální úspěchy, Stella nezanedbává ani svůj osobní a rodinný život. V roce 2003 se vdala za svého dlouholetého přítele, vydavatele Alasdhaira Willise. Jejich vztah byl velmi plodný, Stella porodila dvě dcery Bailey a Reiley a dva syny Becketta a Millera. I když na to rodiče mají, děti navštěvují veřejné školy a školky. Je to prý proto, aby mohly žít normální život jako ostatní děti, nesvázaný snobskými povinnostmi. Stella se snaží, aby děti nebyly zkažené penězi a užily si pravé nefalšované dětství. ‚ Tvrdě pracuji a chci své děti naučit, že všechno stojí pracně vydělané peníze. Když jdeme ven na pizzu, stojí to peníze. Chci, aby to věděly a nebraly luxus jako samozřejmost.‘ objasňuje Stella své výchovné metody.

Stella navrhla svatební šaty pro Madonnu, islandskou modelku Sólveig Káradóttir, ale i kolekci pro Gwyneth Paltrow. Své profesionální úspěchy Stella završila v roce 2013, kdy od královny Alžběty II. obdržela řád OBE ( Řád britského impéria) za přínos módě a textilnímu průmyslu.

Poslední Stellina kolekce pro podzim a zimu 2014 využívá množství hedvábí s výraznými puntíkovanými vzory či vzor kohoutí stopy. Na některých modelech najdeš i vágní kresby, připomínající lidské tváře. Pokud by ses chtěla podívat na některou ze Stelliných přehlídek, živě nebo alespoň přes internet, musíš si počkat září. Stella uvede, jako již tradičně, na pařížském Fashion Week novou kolekci pro jaro a léto 2015.

Líbí se ti modely Stelly McCartney? Látá tě pořídit si některou z jejích nyní už ikonických kabelek, nebo spíš preferuješ sportovní oblečení navržené pro Adidas?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed