Tipy, jak si poradit se špatným střihem

Snad každá z nás to už někdy zažila. Konečně ses odhodlala ke změně účesu, o kterém jsi přemýšlela možná i několik měsíců. Výsledek je ale více než k pláči. Proklínáš kadeřnici, nejraději by sis všechny vlasy vytrhala. V čem je chyba ve skutečnosti? Poradíme ti, jak takovým situacím předcházet.

Nedokážeš si poradit s novým účesem?

Po návratu z kadeřnictví to ještě docela ujde. Vlasy máš vyfoukané a zafixované profesionálními stylingovými přípravky, ofinku pečlivě vyžehlenou do požadovaného tvaru. Perné chvilky ovšem přicházejí hned po prvním umytí. Vlasy se najednou kroutí všemi směry a není možné je zkrotit. Zoufale na sebe civíš v zrcadle a najednou se ti zdá, že pramínky na jedné straně máš o něco kratší než na druhé, v ofině si všimneš zubu a celkově je to na hony vzdáleno tvým původním představám. Co teď?

Za co kadeřnice nemůže

Dobrá kadeřnice je skutečně nad zlato. Často nám dlouho trvá, než si najdeme tu “svoji”. Některé stříhají jak o závod a nepomůžou ani upozornění, že “tentokrát opravdu nechci odcházet vymydlená na kluka”. Některé mají snad v nůžkách zakódovaný jeden univerzální střih, ať stříhají puberťačku nebo sousedku Jarču s květákem na hlavě. Jiné se zase dovedou při práci tak neuvěřitelně zapovídat a výsledek tomu odpovídá. Ne všechny nedostatky účesu jsou zaviněné nedbalostí kadeřnice.

Klíčem k povedenému účesu je jednoznačně volba vhodného střihu. Přestože moderní podkovička s dlouhými předními prameny vypadá šik na tvé oblíbené zpěvačce nebo kamarádce ze školy, na tvých jemných a vlnitých vlasech to prostě nebude ono. Dobrá kadeřnice by proto s tebou měla ze všeho nejdříve tvé přání konzultovat a upozornit tě, nakolik bude nový účes náročný na úpravu, jestli si bude slušet k tvaru obličeje nebo navrhnout vhodnější variantu.

Tip: Vyzkoušej si novou image nanečisto – návod.

Pokud ti tvůj návrh jen podezřele nekriticky odkývne, klidně se jí sama vyptávej, co si o tom myslí. Samy kadeřnice často řeší dilema, zda si může dovolit zákaznici její přání vymlouvat a riskovat, že příště půjde jinam, kde jí bez řečí vyjdou vstříc. Svými otázkami dáš kadeřnici najevo, že o její názor a rady stojíš.

Jak předejít nedorozumění

Pokud toužíš po konkrétním střihu, klidně s sebou přines třeba výstřižek z časopisu. Tím zamezíš tomu, že kadeřnice tvé představě podle ústního popisu neporozumí správně. Podle obrázku navíc lépe vyhodnotí vhodnost účesů pro tvůj typ vlasů a zavčas ti může vyvrátit snové představy o nedosažitelném výsledku, které jsou ve většině případů důvodem zklamání.

Tip: Chceš zkrátit vlasy? Přečti si, jaký krátký účes ti bude slušet.

Kadeřnici při tom nezapomeň sdělit, jak jsi zvyklá o vlasy pečovat a upravovat si je. Mnohé účesy vyžadují foukání přes kulatý kartáč, žehlení a podobně. Pokud jsi byla doposud zvyklá si vlasy umýt, nechat volně uschnout a vyrazit ven, je dost možné že si s novým účesem nebudeš vědět rady a nutné úpravy pro tebe budou obtěžující.

První pomoc pro nezkrotný účes

Nemáš čas řešit nepoddajné vlasy, ale přesto nutně potřebuješ vypadat dobře, aniž by sis na hlavu musela nasadit kšiltovku? Vyzkoušej pár našich tipů pro první pomoc.
[framed_tabs]
[tab title=”SPONKY“]
Drobné, takřka neviditelné pinetky jsou velkým pomocníkem s neposednou ofinou i neposlušnými prameny po stranách. Uchop silnější pramen nad uchem, lehce zatoč a sepni sponkou dozadu. Pokud máš odvahu, místo drobných pinetek použil trendy vlasové ozdoby zdobené korálky nebo třeba ve tvaru kytiček.

Tip: 1. Sada pinetek v černé, zlaté nebo bronzové barvě (Lindex, 49 korun), 2. Sada dvou květinových skřipců (H&M, 99 korun).[/tab]
[tab title=”STYLINGOVÝ KRÉM“]Modelační krém, pasta, vosk nebo gel ti pomůžou zkrotit rozčepýřenou kštici. Hodí se především na ofinu a prameny v okolí obličeje, které tak lépe udrží požadovaný tvar, nebo uhlazení boků při sepnutí vlasů do copu nebo drdolu.

Tip: 1. Stylingový krém Play.ball s jemným perleťovým efektem (L’OREAL, 249 korun), 2. Extra silný modelační gelový krém Studio Line s aktivními minerály (L’OREAL, 115 korun), 3. Uhlazující emulze Smooth & Chic (Got2be, 139 korun).[/tab]
[tab title=”KULMA“]Tvé vlasy samy o sobě nedrží tvar a při vyžehlení naopak vypadají zplihle nebo dokonce vyniknout nedostatky střihu? Místo rovnání pár pramenů naopak lehce natoč kulmou a poté vlasy načechrej pomocí objemového tužidla. Kulmovat si vlasy každý den je otrava, ale jako SOS plán třeba před plesem nebo jinou významnou událostí je zde kulma k nezaplacení.

Tip: Vlasová kulma Pro Spiral Curls s nepřilnavou turmalínovou vrstvou proti poškození vlasů (Remington, 799 korun).[/tab]
[/framed_tabs]

Překonej první šok

Buďme upřímné – příčinou naší nespokojenosti často není ani tak špatná “řemeslná” práce, ale spíš nezvyk a chybějící zkušenosti, jak si s novým účesem poradit. Ve spoustě případů to chce jen pár dnů praxe. Pokud jsi se nedostatky střihu jistá, vrať se na místo činu a nechej si účes dodatečně upravit. Tuto službu by ti dobrý salón měl poskytnout zdarma – jedná se v podstatě o reklamaci. Nebo si od kadeřnice nechej alespoň poradit a znovu ukázat, jak při stylingu postupovat. Za zeptání přece nic nedáš a v zájmu kadeřnice je přece tvoje spokojenost, takže není důvod, proč by ti nechtěla vyjít vstříc.

Máš nějakou špatnou zkušenost z kadeřnictví? Jak jsi to řešila?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Tak to je přesný – mám dlouhé vlasy, kus pod ramena, a veškerá úprava je ta, že je po umytí nechám uschnout. Toť vše, žádná tužidla, laky, gely, vosky, prostě nic. A teď uvažuju, že za 14 dní si nechám udělat ofinu, kterou jsem měla naposled ve školce. Tedy před dvěma lety jsem měla takovou poloviční ofinu. A chci to nechat zkrátit k ramenům, protože už mě ty vlasy štvou :-) Doufám jen, že to bude aspoň trošku vypadat…a do tý ofiny možná radši nepůjdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.