Trendy jaro/léto 2011: Nesmrtelný námořnický styl

Krémová, jasně bílá, červená, tmavě modrá – to jsou barvy, které ovládly nejnovější kolekce v obchodech. Námořnický styl je symbolem moderní elegance – vyniká jednoduchostí, dává prostor ženskosti a zároveň fandí hravým doplňkům. Tričko s proužky by letos mělo být základem tvého šatníku, jak a s čím ho skombinuješ, je jen na tvé kreativitě a odvaze, kterou nesmí postrádat žádná námořnice.

Námořnický styl je hitem sezony 2011

Kdy a kde se ženský námořnický styl zrodil, není jasné. Spekuluje se, že jeho vznik souvisí s ekonomickou krizí ve 30. letech minulého století. V módě převládla jednoduchost, základní barvy a hranice mezi mužským a ženským stylem se začaly stírat. I tak jednoduchý styl však dává prostor kreativitě a hraní s doplňky.

Námořnický styl nikdy nezestárne a všechny kousky spolu můžeš libovolně kombinovat, aniž bys šlápla vedle.  Nepotřebuješ tak šatník nacpaný trendy kousky k prasknutí, stačí ti jich jen pár, a přesto můžeš být každý den jiná.

Námořnické proužky… a co dál?

Svislé či podélné, ale bez proužků by to nebylo ono. Vsaď na modré (jasně i tmavé), červené, bílé, ale nic nezkazíš ani černými, šedými či béžovými. Počítají se široké, tenké i mix obou, což navíc funguje jako chytrá kamufláž nějakého toho nepatřičného špíčku. Proužkované kousky kombinuj s jednobarevnými, ale nic nezkazíš ani batikou, puntíky nebo jiným drobným vzorkem. Z materiálů vol především ty přírodní – bavlnu, hedvábí a len, popřípadě džínovinu. Detaily však můžou být i z lesklých materiálů.

Nemusíš se dokonce držet jen základních barev. Zajímavý oranžový, žlutý, fialový nebo třeba zelený prvek námořnický styl oživí. A potisky? Klasikou jsou kotvy, hvězdy a kormidla. Ty by ovšem měly být jen kořením.

Jarní námořnická inspirace. Model první: 1. Červené sako (H&M), 2. Pruhovaný nátělník s krajkovou aplikací (Reserved), 3. Modrá čelenka s mašlí (Reserved), 4. Kalhoty z bílé džínoviny (H&M), 5. Modré balerínky (H&M). Model druhý: 1. Pruhované tričko (H&M), 2. Šaty z kombonace elastické bavlny a tenké džínoviny (Reserved), 3. Červený pásek (Reserved), 4. Plátěná taška (H&M), 5. Semišové lodičky na klínku (Reserved). Model třetí: 1. Tmavě modrá halenka (New Yorker), 2. Námořnický šátek (Reserved), 3. Plastové náramky (Reserved), 4. Modré džíny (H&M), 5. Trendy sandálky (Baťa).

Hraj si s doplňky

Námořnický styl bez doplňků je jako moře bez soli. Naprosto nezbytná je pořádná taška – ideální je plátěná kabelka, plážovka nebo menší pruhovaná kabelka s přezkami. Detaily na kabelkách, ale také šperky a knoflíky vypadají skvěle v hnědé a mosazné. Oči chraň před sluncem nápadnými slunečními brýlemi s výraznými plastovými obroučkami. Šmrnc své stylu dodáš kloboučkem, šátkem, sladěným páskem, dlouhým kovovým náhrdelníkem či barevnými korály a náramky. A co na nohy? K námořnickému stylu se hodí obyčejné plátěné tenisky, balerínky, střevíčky na korkovém či slaměném klínku, dřeváky i páskové sandálky v barvách outfitu.

Co se týče stylingu, rovněž by měl být co nejpřirozenější a působit nespoutaně. Vlasy nechej proschnou volně na vzduchu, maximálně do nich vetři trochu tužidla a načechrej je. Krásně vypadají jemné rozevláté vlnky. Z čela je můžeš sčesat pomocí čelenky nebo šátku. Pokud trváš na líčení, určitě vyzkoušej rudě červenou rtěnku.

Námořnický styl podle módních blogerek

Švýcarská blogerka Maya námořnický styl zbožňuje natolik, že mu věnovala veškerý prostor na svém blogu pojmenovaném příznačně Nautical Style Fashion – neustále sleduje nabídku různých značek a monitoruje i celebrity, takže inspirace zde najdeš víc než dost. Podle DIT návodu Rakušanky Dany si můžeš vyrobit originální námořnický náhrdelník a ještě si při tom procvičíš němčinu. Několik inspirací pro námořnické kombinace najdeš také na blogu Beautiful Elegant Designs.Z českých blogerek tento styl najdeš například u Lilly (blog Like a Diva), která vsadila na jednoduchost a klasickou kombinaci tmavé džínoviny, proužkovaného trika a výrazného červeného doplňku. Do daleko odvážnější kombinace se pustila Joll Burr, která v předjaří vyrazila do ulic ve stylovém kloboučku.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Tenhle styl naprosto zbožňuju! Už se nemůžu dočkat, až dostanu výplatu z brigády a trochu si po delší době obněním šatník!

Leave a Reply

Your email address will not be published.