V soutěži návrhářů nejvíce zaujala pletená kolekce

Na brněnském Výstavišti včera odpoledne vyvrcholily únorové veletrhy módy Styl a Kabo. Součástí doprovodného programu bylo mimo jiné vyhlášení vítěze soutěže mladých nadějných módních návrhářů Top Style Designer.

Pětatřicáté mezinárodní veletrhy Styl a Kabo byly od 16. do 18 února největší prezentací módního průmyslu na středoevropském trhu. Expozice zabrala plochu tří pavilonů, kde se představilo více než sedm set oděvních, obuvnických a kožedělných značek z osmnácti zemí. Soutěž návrhářů Top Style Designer již zná svou vítězku. Porotu nejvíce zaujala kolekce pletené módy od Bronislavy Brůčkové nazvaná Svetrynk. Představilo se sedm kolekcí od českých a slovenských návrhářek.

Top Style Designer – oč jde?

Soutěž Top Style Designer (dříve Výtvarník roku) je již tradičně nedílnou součástí proslulých Mezinárodních veletrhů módy Styl a Kabo. Jedná se o jedinou profesionální soutěž módních návrhářů v Česku. Odborná porota složená z významných osobností umělecké a módní branže rok co rok nominuje do finále několik nadějných adeptů na tento u nás prestižní titul. Mladí návrháři tak především získají příležitost představit své modely veřejnosti a prosadit se ve světě módy.

Sedm statečných

Do finále se probojovalo sedm přihlášených návrhářek, tři z České republiky a čtyři ze Slovenska. Narozdíl od minulého roku se ve finále neobjevila ani jedna kolekce navržená mužem. Finále, jež vypuklo ve středu ve třináct hodin, moderoval Aleš Zbořil a diváci měli možnost zhlédnout show, na které modelky předvedly jednotlivé soutěžní kolekce.

styl_a_kaboZleva: Femes, Svetrynk, Into the Skin

Přehlídku zahájila kolekce Armoured Woman Veroniky Benešové. Za zvuku bojových rytmů se modelky předvedly v kostýmech inspirovaných brněním. Zobrazují ženu coby bojovnici v moderním světě a působivě kombinují metalické materiály s nerezovými šperky. Kolekce Femes Dariny Fábriové ze Slovenska naopak zdůraznila křehkou ženskost pomocí lesklých materiálů, růžové, třpytivých ozdob a doplňků z peří.

Následovala kolekce Bronislavy Brůčkové nazvaná Svetrynk. Diváky i porotu okouzlily originální pletené kousky, které si studentka oděvního designu vyrobila sama na ručním pletacím stroji. Doplnila je jasně barevnými punčochami a výraznými šperky.

Annamária Kósová s kolekcí Iluze představila modely inspirované moderní elegancí. Brněnská rodačka Simona Marková si ze Zlína přivezla soutěžní kolekci Smím prosit, která ukazuje tělo a oděv jako pár při tanci. Do budoucnosti diváky pozvala mladá slovenská návrhářka Jarmila Marčišová se svým soutěžním dílem nazvaným Combat Future. Jednou z nejzajímavějších pak byla kolekce Into the Skin, jejíž autorkou je Viktoria Vittori. Hlavním motivem této kolekce se stalo tetování jako rebelský prvek v kontrastu světa obchodu a přísné morálky. Lesklé legíny a kombinézy zdobené ornamenty návrhářka skombinovala s velkolepými saky.

mensahWinter in the City

Na závěr přehlídky se představil také loňský držitel titulu Brince Mensah se svou nejnovější kolekcí Winter in the City. Na ní nejvíce zaujala snížená barevnost a použití broušené kůže. Modelky měly obličeje zakryté plechovými maskami, což zraky diváků poněkud odvádělo od sledování modelů, jež slečny předváděly.

O vítězi je rozhodnuto

Porota, v níž zasedla přední česká návrhářka Liběna Rochová, akademický malíř Josef Ťapťuch a další osobnosti zvučných jmen z umělecké branže, neměla rozhodování vůbec lehké. „Letošní soutěžní kolekce jsou velice vyrovnané, proto pro nás nebylo snadné určit vítěze,“ uvedl předseda poroty Ťapťuch při slavnostním vyhlášení. „Je však pravdou, že téměř všechno už jsme v tu té či oné podobě viděli. Objevila se zde však jedná skutečně originální výjimka, a to kolekce modelů, které si jejich autorka sama vyrobila.“
Titul Top Style Designer si z Brna odvezla Bronislava Brůčková. „Mým záměrem je posunout svetr jako oděvní součást do pozice modelu. Je to kolekce, která poskytuje požitek z prostoru a volnosti pohybu, ale zároveň eleganci,“ vysvětlila.

Brůčková kromě ocenění Top Style Designer získala jedinečnou možnost vystavovat své modely ve Studiu Liběny Rochové v Praze, účast na týdenní návrhářském workshopu na farmě Bolka Polívky a sedmdesát tisíc korun na svou další kreativní návrhářskou činnost. A stejně jako nyní Brice Mensah bude mít příležitost předvést svou příští kolekci na srpnových veletrzích Styl a Kabo. Tyto mezinárodní veletrhy se totiž pravidelně konají hned dvakrát do roka.

Více fotek nalezneš v albu na naší Facebook stránce.

Text: Eliška Raková a Jitka Sklenářová
Foto: Jitka Sklenářová

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.