Vše, co potřebuješ vědět o tetování

Zvažuješ, že si necháš udělat tetování? Pak ti v následujícím článku poradíme, jak si vybrat vkusné tetování, aby ses nemusela za pár let stydět, kde se nechat tetovat, jakou velikost zvolit, apod.

Lidé se nechávají tetovat z různých důvodů, největší vliv má ale bezesporu móda. Nejčastěji na kůži zahlédneš nápisy, citáty, data, symboliku, motivy zvířat či přírodní motivy. Jenže co se ti líbí teď, se ti nemusí líbit za deset let. Když si necháš někam vytetovat jméno přítele, nemusí být za pár let vůbec aktuální, a co se týká třeba nějakého zvířete, například delfína, může z něho za pár let být velryba. Když si necháš vytetovat motýla, protože se ti líbí a zdá se ti roztomilý, pamatuj, že za pár let ti může připadat dětinský a trapný. Ženy si nejčastěji nechávají vytetovat právě různé ornamenty, kytičky a zvířata. Nejobvyklejším místem, kde si my holky necháme tetování udělat, jsou bedra, oblast okolo pupíku, lopatka, anebo spodní část krku.

Kdy se tedy vyplatí jít do tetování? Když jsi plně přesvědčená, že ho opravdu chceš. Když nějak souvisí s tebou, tvou životní cestou, nebo pokud víš, že ti tetování dodává psychickou sílu – je v něm symbolika. Tetování by mělo odrážet tvou osobnost, ne snahu se někomu přiblížit. Pak je tady totiž vysoká pravděpodobnost, že se ti tetování časem přestane líbit a jeho odstranění je nejen drahé, ale i velmi bolestivé.

Na každé místo se hodí jiný tvar

Pokud jsi rozhodnutá, že se necháš tetovat, zvol si vhodné místo. Nejde jenom o bolest. Některá zaměstnání totiž vyžadují dresscode, takže by ti tetování mohlo způsobit trochu problém. Nejbolestivější místa na tetování jsou tam, kde je kůže nejtenčí, což jsou místa okolo kotníku, krku a páteře. Na začátek bych pak zvolila něco malinkého, nemusíš mít přece potetovanou značnou část těla. Potom sama uvidíš, jestli se ti to líbí, anebo už do toho nikdy nepůjdeš. Zkušenost tatérů je ale taková, že většina lidí po prvním tetování přijde, aby si nechala obrázek zvětšit, anebo rozšířit. Pokud chceš krásné, do detailů propracované tetování, musíš dát tatérovi prostor. Malé vzory mohou na větší vzdálenost působit jako abstraktní fleky, které ti na kráse nepřidají, spíše naopak. Volba velikosti je podřízena estetickým zákonitostem, z nichž tou hlavní je vyváženost. Tetování je totiž o celkovém dojmu, bude zkrátka viděno i s tou částí tvého těla, na které je umístěno. Proto několik malých tetování může působit komplexnějším dojmem více než obrázky, které jsou na 80 procentech tvého těla. V každém případě vezmi v potaz jak velikost, tak plochu, kde chceš obrázek mít. Paže a nohy dokáží pojmout větší vzor, než se ti zdá z tvého pohledu. Proto si papír s motivem přilož na místo, kde tetování chceš mít – hned tak uvidíš, kolik plochy tetování zabírá a jak jej uvidí ostatní.
Ať už přemýšlíš o motivu či velikosti, nikým si do toho nenech mluvit. Je jedno, co říkají tví rodiče, známí, přítel, anebo kamarádky, vybírej sama za sebe, protože ty budeš mít tetování na celý život.

Na kulovitých místech, jako jsou například ramena, vypadají dobře obrázky zakončené kruhovitě k vrcholu ramene, anebo přímo kruhy. Pokud má být tetování umístěno podélně (ruce, nohy), je zase lepší podlouhlý tvar tetování. Na velkých plochách, jako je hrudník, anebo záda, dobře vypadají kruhové obrazy umístěné na střed, nebo na výšku stavěné obrazy.

Jak vybrat tetovací salón?

Dalším důležitým faktorem je tetovací studio. Můžeš se zeptat známých, kteří tetování mají, kdo je tetoval, a najdi si hodnocení tetovacích salónů na internetu. Důležité je, aby všechno bylo čisté a na jedno použití. Rozhodně nechoď k nikomu, kdo nemá tetovací licenci, radši si připlať za dobrý tetovací salón.
Nejlepší období na tetování je podzim, zima a jaro, protože v létě se dost potíš, tudíž se tetování bude hojit o něco déle. S tetováním by se nemělo chodit asi měsíc na slunce, proto je dobré se nechat tetovat právě v chladnějším období roku. Kůže se hojí pět až sedm dní. Čerstvé tetování se ošetřuje antibakteriálním mýdlem a maže se speciálním krémem.
Den před, v den D, ani den po tetovacím zážitku, nepij alkohol, neber prášky proti bolesti, není doporučena ani káva, protože tyto věci způsobují vyšší krevní tlak, tudíž způsobí, že tetované místo začne krvácet.
Jestli tě tento článek přesvědčil, že do tetování půjdeš, směle do toho! A pamatuj, co říká většina tatérů: první tetování není poslední!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.