„Svět je mi obrovskou inspirací“, říká Porcelain Doll

Porcelain Doll je jedna z českých značek, jenž se zabývá lolita módou. Jak vznikla, co je její filozofií a jaké novinky chystá se dozvíš v následujícím rozhovoru.

„Když jsem poprvé narazila na lolita módu, bylo to pro mne něco zcela jiného, co jsem nikdy předtím neviděla. Tou vší imagekrásou jsem byla natolik fascinována, až jsem si říkala, že kdybych si takové šaty mohla obléci, naplnilo by to mé srdce třpytivým štěstím až po okraj. Tehdá, v roce 2006, ale nebylo moc způsobů, kde lolita šaty pořídit – leda si je objednat z Japonska za obrovské peníze, které jsem jako chudá studentka neměla. A tak jsem se rozhodla naučit se šít a dát možnost i ostatním princeznám v naších zemích si tuto módu za přijatelnou cenu pořídit“, uvadí zakladatelka Porcelain Doll.

Jak dlouho se věnujete japonské módě?
O Japonsko jsem se zajímala odmalička, ale přímo k módě jsem se dostala až koncem střední školy. Lolitu nosím asi od roku 2006.

Jaké modely Vás baví navrhovat a šít nejvíce?
Ráda šiji nové věci. Nejvíce se těším na tvorbu něčeho, co jsem doposud nešila. V lolita módě se nosí přehršel různorodých doplňků – od ozdob do vlasů, přes pásky a závoje přes šaty, až po podkolenky s krajkou. Takže je hodně z čeho vybírat!

Šijete i pánskou módu?
Momentálně ne. Lolita móda sama o sobě je hodně velký záběr, a na pánskou módu už nezbývá prostor.

Kde čerpáte inspiraci ke svým kolekcím?
Inspiraci čerpám v pohádkách, rokoku a snech. Velkou inspirací jsou mi i ostatní lolity z české komunity – mnoho z nich má krásný a osobitý styl. A pak samozřejmě japonské značky, jejiž tvorbu pravidelně sleduji.

Držíte se striktně japonské módy nebo do svých modelů přidáváte něco nového, svého?
Lolita móda má dána určitá pravidla, které se dodržovat musí, jinak to už není lolita. Sukně ke kolenům, široká spodnička… avšak i v mezích těchto pravidel je prostor k tvorbě obrovský.

Na čem své modely zakládáte? Na detailech, barvách, materiálech, co je nejdůležitější?
Barvy k sobě musí ladit jako ladí barvy na starodávném obrazu, a i ten nejmenší detail potěší.

Velice mě zaujala Vaše kolekce „Noční můry“, jaká je její filozofie?
Kolekce „Sny a noční můry“ jsou sukně šité z dvou látek – jedna černá jak noc, a druhá s potiskem snového obrazu. Stříbrní motýli poletující na večerním nebi. Padesát havranů zavřených v klecích. Krajka, jež je ve skutečnosti pavučinou. Tak jako sen – krásný, avšak zároveň něčím divný a strašidelný.

Nakupujete výhradně český materiál nebo i zahraniční?
Většinou vše začíná tím, že objevím krásnou látku. Země původu je pro mne v tu chvíli nedůležitá, když vidím všechny ty možnosti, co z ní ušít!

Na svém e-shopu prodáváte také kalendář s lolitkami, mají Vaše modely?
Autorkou kalendáře je Ketmara – jež nafotila lolity v různých městech naší země. Porcelain Doll je pouze distributor, pomáhá kalendáři dostat se mezi lidi. Modely všech slečen v kalendáři jsou z jejich vlastní skříně, a mají na sobě jak značky japonské, tak české, nebo i šaty, jež si samy šily.

Na co se Vaši klienti mohou těšit v blízké době a jaké jsou Vaše plány se značkou v roce 2014?
Mým záměrem není tvořit pouze pohádkové oblečení, ale i pohádkový svět. Proto se účastním mnoha akcí, abych je obohatila o kouzlo lolita módy. Jezdím na české cony s různými přednáškami – letos jsem si vyhrála s tématem „Romantické mangy ze staré Evropy“, líčící milostné příběhy z 19.století, zpracované do komixu. Nádherné kresby, které vás doslova vtáhnou do svého fantastického světa! Po celý rok pak pořádám různá setkání v Olomouci – třebas v srpnu jsme měli Lolita sraz v tajné zahradě. Chystáme se též na temnou Afterdark Fair do Brna.
Také rozjíždím velký projekt, a to spuštění internetového časopisu Sličná Antonie, jež bude věnován české lolita scéně. První číslo by mohlo býti zveřejněno už koncem roku.
A co se nového zboží týče, chystají se sukně s námořnickými motivy a také nějaké Gothic záležitosti. A budou webové stránky dělané specielně pro placky!

Plánujete módní přehlídku?
S módní přehlídkou je mnoho příprav, proto ji nemohu organizovat častěji, než-li jednou za rok. A byla by společná s ostatními českými lolita návrháři. Zatím je to ještě daleko, ale nějaká by mohla býti na přelomu roku.

Co pro Vás samotnou znamená móda?
Podobně jako gesta či styl mluvy, je to způsob sebevyjádření. A též i zábavný koníček! Lolita móda je hodně zdobná a extravagantní, a pro mne je to způsob, jak si každý den zkrášlit a udělat výjimečný. Nikdy totiž nenosím ten samý outfit dvakrát. I když stejné šaty nosím opakovaně, pokaždé s jinými doplňky a barvami.

Je Váš šatník naplněný převážně Vaší tvorbou?
Mám ve skříni mnoho věcí vlastní tvorby, avšak mnohdy se zamiluji i do šatů od jiné značky, a prostě je musím mít. Ten pocit zná snad každá žena, no ne?

Jak si myslíte, že jsou na tom české dívky a mladé ženy s módou?
Bohužel se hodně z nich bojí vyčnívat z davu. Často jsem se setkala s názorem, že se slečně lolita móda líbí velice, ale na sebe by si to neoblékla, jelikož by příliš poutala pozornost.

Jak se cítíte, když vidíte někoho v oblečení, které jste navrhla?
Vždy to velmi potěší! Nositelka má často svůj vlastní styl, zcela odlišný od toho mého – a tak sukni uvidím v nádherné kombinaci, které by mě ale vůbec nenapadla! Je to velmi inspirující a zajímavé.

Jaký máte názor na českou „módní policii“ v magazínech?
Lidé nosící „mainstreamovou módu“ mají naprosto jiné smýšlení a estetické cítění než ti, co nosí „harajuku a lolita módu“, to se snad ani nedá porovnávat. (A tím jiné nemyslím nutně špatné… jen zcela odlišné.)

Máte svého oblíbeného návrháře?
Zbožňuji japonské lolita značky, byl by to velmi dlouhý seznam. Tak tedy vyberu jen jedinou – Yumi Fujiwara je návrhářkou značky Innocent World, a měla jsem tu čest se s ní setkat osobně, na překrásné tea party ve Vídni. Ona i její značka, jsou zosobněním ideálu classic lolity – elegantní dámy s čistým dětským srdcem, žijící v pohádkové Evropě. Její pohled na svět je mi obrovskou inspirací.

Nezapomeň navštívit oficiální stránky Porcelain Doll a Facebook.

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.