Oblečení budoucnosti? Šaty z mléčných vláken

Berlín – Mladá německá návrhářka předznamenala revoluci v oděvním průmyslu. Anke Domaske představila kolekci šatů, pro jejichž výrobu jako hlavní materiál použila speciální vlákna z mléčných bílkovin. Tvrdí, že takové látky jsou ekologické a vysoce šetrné k pokožce. Na pohled navíc připomínají hedvábí.

Německá návrhářka Anke Domaske

Osmadvacetiletá Anke Domaske z německého Hannoveru studovala mikrobiologii, vždy ji ale lákal svět módy. Nakonec se jí podařilo chytře spojit poznatky z obou oborů. Mléčné bílkoviny, které se k výrobě látek používají už od třicátých let minulého století, doposud nikdo nedokázal zpracovat bez přídavku chemických látek. Teprve tým odborníků kolem Domaske je zvládl vyrobit téměř výhradně z bílkoviny kaseinu. Vlákna nazvaná QMilch jsou tak jedinými umělými vlákny vyrobeným čistě z přírodních surovin. Jsou příjemná na nošení, ale zároveň překvapivě odolná – bez starostí je tak lze prát i v pračce.

Módní značku Madamoiselle Chi Chi, která Anke Domaske patří, si už oblíbily mnohé hvězdy, například Mischa Barton nebo Ashlee Simpson. Cena jedněch šatů, na jejichž výrobu je potřeba asi šest litrů mléka, se pohybuje kolem 150 až 200 eur.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.