Mléko jako přítel i nepřítel: čím nám prospívá a kdy škodí?

Mléko si ještě nedávno užívalo místa na výsluní. Bylo vynášeno až do nebes a dětem ve školkách a školách bylo vnucováno jako zázračný elixír růstu a silných kostí. Avšak dny mléčné slávy vystřídala i obdobím, kdy se naopak tvrdilo, že konzumace mléka zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu nebo že zahleňuje.

Jednou dole a jednou nahoře, přesně tak lze charakterizovat hvězdnou dráhu mléka. Ale jak to tedy s mlékem doopravdy je?

Pramen zdraví plný vitaminů?

Zkus zalovit v paměti a vybav si, jak ti ve škole vtloukali do hlavy, že je mléko skvělým zdrojem vápníku. Vzpomínáš? Přiznávám, i mně tato poučka po jisté době zněla trochu jako výzva k úprku, ale ono na ní vážně něco bude. Mléko má vysoký obsah vápníku, který je dobrý například jako prevence proti osteoporóze. Aby ale naše tělo vápník z mléka dobře vstřebalo, potřebuje také vitamin D. Tento vitamin se do mléka přidává uměle, protože dojnice jsou dnes velmi často zavřené v kravínech s umělým osvětlením a samy téměř žádný vitamin D v těle nemají.

Nízkotučné mléko pro zdraví a štíhlou linii

Mnoho z nás pije kvůli linii pouze mléko nízkotučné. A není to vůbec špatně, právě naopak. Odtučněné mléko pomáhá v boji proti rakovině žaludku a tlustého střeva, dále je užitečné také při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Při konzumaci odstředěného mléka se také nemusíš obávat zvýšení krevního tlaku.

Mléko z odvrácené strany

Odborníci by mi určitě ošklivě vyčinili, kdybych vedle plusů tohoto nápoje neuvedla také mínusy. A že jich je hned několik, inu, všechno má svá pro a proti…
Obzvláště bohaté na zápory je mléko s vyšším obsahem tuku, především tedy mléko plnotučné. Mléčný tuk totiž podporuje růst rakovinotvorných buněk a při konzumaci se ukládá v cévách. Když se tuk hromadí na stěnách cév, hovoříme o kornatění tepen. To je příčinou poruch krevního oběhu a také oslabení paměti a schopnosti koncentrace.

Zlořečená laktóza

Mléko obsahuje mléčný cukr, odborně nazývaný laktóza. Právě tato složka mléka je nejčastější příčinou alergie na mléko, na druhém místě se nachází mléčná bílkovina kasein. Alergie na laktózu se projevuje nadýmáním, bolestí břicha a plynatostí. Lidé, jejichž tělo mléčný cukr odmítá, by měli pít jen malé množství mléka najednou, a to vždy v kombinaci s jiným pokrmem. Měli by se také vyhnout acidofilnímu mléku a podmáslí.

Co bys o mléku měla vědět

Může mléko zkysnout? Kdo se domnívá, že mléko dlouho uložené v ledničce zkysne, mýlí se – tento proces není kysání, nýbrž hnití a takové mléko je nepoživatelné.
Sušenému mléku bakterie ani plísně neodolají. Velký pozor si dávej i při skladování sušeného mléka. Jakmile otevřeme krabičku s práškem, směs se smísí s okolním vzduchem a zvlhne. Ve vlhkém prostředí se pak výborně daří bakteriím. Ani uložení rozředěného sušeného mléka v chladničce není dobré řešení. Mléko bude napadeno nejen bakteriemi, ale i plísní.

Konec povídání o mléku, teorie bylo více než dost, zkusme zařadit praxi. Co takhle dát si skleničku…?

Text: Pavlína

4 Comments
  1. Já bych se bez mléka už asi neobešla :) chutná mi a hlavně s grankem, to mě většinou, když nesnídám, nastartuje :) Obvykle kupuju nízkotučné nebo polotučné, ale semtam, když je sleva :D, tak i plnotučné.

  2. Souhlasím s tebou, Lucko ;-) Snídám denně, a nejradši právě mléko a nejlíp makový koláč, buchty, nebo prostě něco sladkého (po ránu bych si nemohla dát chleba se salámem :D ).
    A k tomu nízkotučnému mléku: to je jenom obarvená voda.Myslím si, že pokud má člověk dost pohybu, tak mu zanášení cév tukem z mléka opravdu nehrozí; Mamka kupuje mléko s 3,5 % tuku, ale já stejně pořád uvažuju, že si koupím to mléko z mlékomatu – máma říká, že se po něm po….

  3. Když je mléko plnotučné, je to nejkvalitnější, co může být, neb to není tak moc chemicky ošetřeno… problémem ale je, že by se ho mělo vypít jen menší množství, což ale málokdo dodržuje :) Mlíko mám taky ráda a jsem hlavně ráda, že mne nepostihla, alespoň prozatím, laktozová intolerance!

  4. My si kupujeme mlíko od místního farmáře, takže je úplně čerstvý a taky mnohem levnější než to upravený mlíko z obchodů. Od té doby co jsem to domácí mlíko ochutnala, už bych se jinýho nenapila. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.