Alfons Mucha: od malíře kulis ke světové slávě

Osobité secesní plakáty Alfonse Muchy určitě znáš. Znáš ale také jeho zajímavé šperky? Mucha je stále aktuální. Zjisti o něm víc!

Alfons Mucha čtyři roční období
Muchovy plakáty Čtyři roční období

Alfons Mucha byl rodák z Ivančic u Brna. Narodil se v roce 1860 a žil v době, které se říkalo Belle époque et belles femmes – Krásný věk a krásné ženy. Malbou se začal zabývat po jedné ze svých prázdninových cest, na níž se setkal se starým mistrem barokní malby Umlaufem, jehož fresky na Muchu hluboce zapůsobily. Na pražskou akademii nebyl přijat, přesto se výtvarnou prací živil, a to například ve Vídni (jako malíř divadelních dekorací), v Mikulově, Hrušovanech a posléze i v Paříži, kde se také proslavil. Závěr života trávil malováním Slovanské epopeje na zámku ve Zbirohu. Zemřel na zápal plic v červenci roku 1939 po výslechu gestapem.

Prorazil díky plakátům

Známým se Alfons Mucha stal takřka přes noc díky plakátu Gismonda pro pařížskou herečku Sarah Bernhardtovou, který zaujal svými modrými a zlatavými tóny, rostlinnými motivy a nezvyklým dekorem blížícím se byzantskému umění. To byl začátek slavných Muchových divadelních plakátů a etiket pro nejrůznější výrobky: sušenky, čokoládu, parfémy, likéry. Těmito díly ovládl Paříž a jeho unikátní styl získal jméno „styl Mucha“. Své plakáty vytvářel Mucha pomocí techniky litografie, návrhy plakátů maloval ručně na plátno.

Muchovy šperky nestárnou

Plakáty jsou nejznámějšími Muchovými díly. Méně se však ví o tom, že Mucha navrhoval překrásné secesní šperky. Jeho nejznámějším šperkem je Hadí náramek navržený pro Sarah Berhardtovou. Jde o tak složitou konstrukci, že není prakticky možné jej nosit. Muchovy šperky inspirují i dnešní návrháře. Například rakouští designéři ze společnosti Frey Wille se jím nechali inspirovat v sérii luxusních šperků Alphonse Mucha.

Šperky Frey Wille z kolekce Alphonse Mucha
Šperky Frey Wille z kolekce Alphonse Mucha

Jak je to se Slovanskou epopejí

Jistě sis všimla, že média často mluví o Muchově Slovanské epopeji, o kterou se hádá Praha s Moravským Krumlovem. Slovanská epopej je monumentální cyklus 36 obrazů na obrovských plátnech (6 x 8 m). Obsahuje výjevy z historie Slovanů se symbolickými motivy, které šifrují mnoho významů. Nečekej však postavy ve stylu Muchových pařížských plakátů! Provedením se od nich epopej naprosto odlišuje, neboť jde o klasickou malbu. Alfons Mucha daroval epopej roku 1928 Praze pod podmínkou, že Praha umístí obrazy v budově vystavěné právě k tomuto účelu. To se však zatím nestalo. Přesto byly obrazy dlouhou dobu uchovávány v Praze. Do Moravského Krumlova se dostaly po 2. světové válce a byly zde vystavovány až do roku 2011, kdy začal přesun obrazů z Moravy do Prahy. Přesunu předcházely spory Muchových dědiců a pražských úřadů, právě z důvodu nenaplnění podmínek darovací smlouvy. Soud nakonec rozhodl, že přesun na výstavu do Prahy musí být umožněn. V současné době probíhá instalace obrazů ve Veletržním paláci.

Místo žákyně získal manželku

Jaký byl umělcův osobní život? Není o něm mnoho známo, diskutuje se například o jeho vztahu se Sarah Bernhardtovou. Než se Mucha ve svých 46 letech oženil, potkal celou řadu žen. Nakonec si vzal o polovinu mladší dívku, třiadvacetiletou Marušku Chytilovou. Dívka si jej vyhlédla v Národním divadle, kam Mucha doprovázel pařížského sochaře Augusta Rodina. Vymohla si na Muchovi, aby ji přijal do svého ateliéru a učil ji malbě. Klepy o Muchově mladičké milence se brzy roznesly po Praze, Paříži i v New Yorku, kam Mucha odcestoval hledat prostředky pro uskutečnění své Epopeje. Svatba se slavila v Čechách a líbánky měli novomanželé v Peci na Šumavě. Marie se postupem času stala Muchovou rádkyní i manažerkou. Zajišťovala styk s bankami, domlouvala ceny za manželovu práci, jednala s modely a spolupracovníky. Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí žena, která jej podporuje. Pro Alfonse Muchu byla takovou ženou právě Marie Chytilová.

Zajímá tě život Alfonse Muchy a dalších českých malířů, vědců, lékařů, literátů či panovníků? Přehledné informace o mnoha zajímavých historických osobnostech od nejstarších dob až po nedávnou minulost najdeš v knize Osobnosti českých dějin od nakladatelství Fragment. Tato kniha či další knihy z edice Odkaz se ti bude hodit pro přípravu na maturitu či přijímací zkoušky z oborů historie, literatury, umění, hudby, fyziky, chemie, lékařství, sportu i politiky.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

1 Comment
  1. Teda Muchovy šperky jsem ještě nikde nepotkala. :-) To mám ve své sbírce, nejrůznější kousky s motivy Alfonse Muchy. Letos ještě přibudou nové kalendáře, které se chystají na http://www.pg.cz . Mám krásné hrnečky, které zdobí mistrovo díla, plakáty, diář, ale ty šperky teda jsou vážně krásné.

Leave a Reply

Your email address will not be published.