Barevné mozaiky rozzáří byt. Vyrob si originální doplňky

Máš ráda nápadité věci a zároveň tvé ruce nejsou úplně levé? Místo další celodenní výpravy do Ikey si doma udělej den plný barev a vyrob si originální doplňky do domácnosti zdobené mozaikou. Zútulní koupelnu i kuchyni a skvěle poslouží i jako originální dárky.

Mozaika je nadčasová. Zútulni s ní byt

Mozaikami zdobili své paláce i příbytky už staří Římané. O své kouzlo ale nepřišly ani v moderní éře – mozaiky dovedou zjemnit, zútulnit nebo naopak rozzářit jakýkoliv pokoj. Moderním prostorům vdechnou klasickou eleganci, starý nábytek a místnosti postrádající nápaditost naopak probudí do nového tisíciletí. Slečna ti poradí, co všechno jde mozaikou ozdobit a jak to hravě zvládneš sama.

Mozaika z čehokoliv si usmyslíš

První mozaiky vyráběli antičtí Římané z kousků různě barevného kamení, které později začali také glazovat různými barvami – ty zažily největší slávu za dob Byzancké říše, setkáš se s nimi proto nejčastěji na území dnešní Itálie, Řecka, Turecka a dalších balkánských zemí. Nádherné mozaiky z barevných sklíček zdobí mnohé slavné chrámy z období gotiky. V 19. století přišla do módy mozaiková dlažba zdobící chodníky a náměstí a dnes se s mozaikou setkáme v nejedné moderní koupelně nebo kuchyni. V podobě mozaiky totiž snadno seženeš keramické dlaždice i obkladačky. Sama si ji ale vyrobíš prakticky z čehokoliv.

Jako materiál pro mozaiku ti poslouží kamínky, kousky dřeva, barevných sklíček nebo rozbitých hrníčků, škebličky, drobné šnečí ulity, korálky, třpytivé kamínky (ze kterých se vyrábí bižuterie) i třeba výstřižky z novin a časopisů. Nikdy to všechno ale nedávej dohromady – kompozici mozaiky si dobře promysli dopředu. Zvol určité odstíny barev, které budou nejlépe ladit s interiérem. Hodit by se k sobě měly i použité materiály.

Zatímco naši dávní předci dílky mozaiky vkládali do vlhké omítky, tobě práci usnadní speciální lepidla, která seženeš ve výtvarných potřebách. Na výběr jich je několik, volit bys měla podle materiálů, které chceš použít pro mozaiku, povrchu, na který je chceš lepit, i účelu, kterému budou takovéto dekorace sloužit. Povrch předmětu by měl být před zdobením čistý, odmaštěný a suchý. Na závěr je vhodné své dílko zafixovat transparentním nátěrem.

Tip: Pěknou a přitom velice jednoduchou mozaiku vytvoříš také pomocí barev na sklo. Obrysovou barvou si připravíš “mřížku”, necháš dobře zaschnout a potom jednotlivá políčka vyplňuješ barvami. Až tě omrzí, snadno ji sloupneš a nahradíš jinou.

Mozaika však rozhodně není jen o ledabyle barevných políčkách. Vytvářet můžeš také spirálky, vějířky, kruhové mozaiky, abstraktní ornamenty i konkrétní motivy. Zapoj fantazii a prostě se bav!

Mozaiková inspirace

Ráda by sis s mozaikou pohrála, ale přemýšlíš, kde se bude nejlépe vyjímat? Slečna má pro tebe několik inspirujících tipů, co všechno můžeš takto jednoduše přetvořit.

Mozaika v koupelně – Koupelna je pro mozaiku jako stvořená – vždyť v antických dobách nechyběla snad v žádných římských lázních. Vylepšit mozaikou můžeš třeba zašlý dávkovač na mýdlo, kelímek na zubní kartáčky, nudný odpadkový koš nebo jí můžeš orámovat zrcadlo nad umyvadlem. Báječně se tam budou vyjímat také mozaiky z drobných škebliček a kamínků. Když všechno krásně sladíš s obklady a dalším vybavením koupelny, budeš se tam cítit jako v pohádce.

Nápady na dekorace zdobené mozaikou

Vlastnoručně vyrobená přáníčka – Pokud si dáš záležet, krásně může vypadat i mozaika z kousků barevných papírů. Ozdobíš jimi přáníčka pro své blízké, jmenovky na stůl, pozvánky na večírek nebo klidně deníček, pracovní diář či školní sešity (spolužačky budou koukat!).

Mozaika v pracovně – Také máš na svém pracovním stolku nudnou plastovou lampičku? I tu můžeš lehce předělat na výsostně originální kousek. Nad stůl si pověs mozaikový obraz vytvořený především z pozitivních barev (odstíny žluté, oranžové). Vždy, když budeš otrávená z učení nebo práce, jediný pohled na tvoji mistrovskou mozaiku tě okamžitě dobije pozitivní energií.

Renovuj staré dekorace – Podařilo se ti rozbít svoji oblíbenou vázu? I když ji slepíš, už nikdy to nebude ono… Praskliny ale můžeš zakrýt mozaikou – váza pak skvěle poslouží pro moderní aranžmá ze suchých květin. To samé můžeš udělat i se starou kuchyňskou mísou, rámečkem na fotku, květináčem nebo zajímavě tvarovanou lahví od likéru.

Mozaika na zahradě – Mozaikou můžeš krásně ozdobit třeba ptačí budku, truhlíky na květiny, zahradní lucerničky, zahradní nábytek a tak dále. Díky pestrým barvičkám bude každá zahrádka vypadat jako z kouzelného světa.

Máš další zajímavé nápady? Pochlub se v komentářích!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.