Chacha: tanec, který tě bude bavit

Představ si, že jsi na plese a je pánská volenka. Přijde si pro tebe ten nejsladší kluk a ty určitě budeš chtít zazářit! Tak co ho okouzlit svůdnou chachou? Roku 1953 se na Kubě objevil tanec cha-cha-chá, u nás psaný a vyslovovaný s krátkým „a“ a většinou ještě zkráceně cha-cha, ale ještě častěji ve zkráceném přepisu ča-ča.

O původu názvu se názory liší, ale většinou se ani neuvádí…

Podle jedné varianty je termín imitací zvuků bot tančících kubánských žen, podle druhé téměř nevěrohodné pohádky, jak na sebe pokřikovali Indiáni některého kmene. O jaký kmen šlo a co to vlastně znamenalo, se ale již ale neříká. Chacha znamená ve španělštině chůvu, děvče, služebnou či už žvanila. Nebo také klep klep klep a „cha!“ je ve španělštině používaný amerikanizmus a znamená – sakra!

Cha-cha přišla do Evropy zárověň se svým předchůdcem, mambem.

Tento kubánský lidový tanec patří rovněž i do skupiny „salsy“, kam se také řadí rumba, merengue, mambo, mambo bolero, bachata, pilon a další. Chacha je veselá a hravá, plná dobré nálady a karibského slunce. Patří se i mezi soutěžní latinskoamerické tance. Je pro ni také typická jednoduchost, bezstarostnost, svěžest a lehkomyslnost. Nohy, paže, ruce, a prsty, celé tělo, dokonce i oči hrají důležitou roli v pohybu. Charakteristickým prvkem je vychylování kyčli do stran a tzv. cha-cha přeměna.

Neustále se prolíná s pomalejší rumbou, se kterou má mnoho společných figur.Rytmus není těžký slyšet a přeměnný krok doprovází dobře rozeznatelný zvuk „čača“. Přeměny se spojují v jednom taktu s dalšími dvěma volnými kroky nebo s další přeměnou. Skládá se asi z dvaceti základních figur. Tanečníci tvrdí,že je to jeden z nejsnadnějších tanců, protože jak již víme, latinskoamerický rytmus je snadný k poslechu a doby se velmi lehce počítají.

Vzhledem ke svému původu by měl být hudební doprovod vášnivý a bezstarostný se staccato údery, aby měly páry možnost vyjádřit atmosféru „nahoty“ vůči divákům.

A příště se můžete těšit na další sport. Jaký? Nechte se překvapit.

Lilian

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

9 Comments
 1. A nemohli by jste ještě přidat třeba to,jak se chacha tančí?, Tancuji ráda a chachu ještě neumím!
  Děkuji

 2. ahoj! chacha je upa jednoducha! popisuju u holek
  1.prava noha do zadu a propnout
  2.udelat s pravou nohou krok do prava
  3. levou nohu prisuneme
  4.prava o5 do strany (do prava)
  5.leva noha do predu a o5 propnout

  doufam za chapete! jsou to ty nejzakladnejsi kroky!Ja latinsko americke tance tancim
  zavodne, tak doufam ze ste to aspon trochu pochopili

 3. ahoj nevite od kdy se da tancit latinsko-americke tance??…strasne se mi libi strasne se tesim na predtanecni je mi 13 a uz bych s tim chtela nejak zacit…kdybyste o necem takovem vedeli kde se to da tancit??blizko roznova pod radhostem nebo valasskeho mezirici…dekuju

 4. ahojík tento článek je fact super o cha -che vím hodně tancuji totiž litinu je to super doporučuji všichni si říkaj že ted frčí hip-hop ale latina je pěkně těžká no fact upe ty kroky a ruce a různe otočky těžký

 5. Ahoj Mirindo, zadej si do vyhledávače taneční školy a určitě si nějakou vybereš! Miluju tanec..taky ho doporučuju je to skvělý a určitě Vás to všechny co chtějí začít bude bavit!

Leave a Reply

Your email address will not be published.