Christian Dior: šaty nebo raději parfém?

[button link=”https://slecna.info/tag/svetovi navrhari 3.dil/” color=”red”]SVĚTOVÍ NÁVRHÁŘI 3. Díl[/button]

Když se řekne Dior, většině žen se vybaví luxusní šaty, které zdůrazňují přednosti ženské postavy. A také nádherné parfémy. Kdyby ale nebylo několika náhod a štědrého sponzora, takovéto krásné modely ani vůně by nikdy nevznikly.

Christian Dior se narodil v lednu 1905 v městečku Granville v Normandii, do rodiny obchodníka. Od raného věku se věnoval tvorbě divadelních kostýmů, ale na přání matky se zapsal na studia diplomacie. Ty nedokončil,Christian-Dior-2 v Paříži si otevřel galerii, ale díky ekonomické krizi se začal živit návrhářstvím. Zaměstnání našel v módním domě Roberta Pigueta, kde uvedl dámský kostým s černobílým pepitovým vzorem. Tento kousek se stal obrovským hitem, po kterém toužila snad každá žena.

Dior ve válce

Během války musel Dior sice krátkodobě narukovat, ale po svém návratu do Paříže nalezl štědrého sponzora v osobě Marcela Bussaca. Díky daru 60 milionů franků otevřel svůj první salón v ulici Montaigne, kde najdeš sídlo firmy dodnes. Hned jeho první kolekce byla průlomová, a to díky krátkým sukním a úzkým sešněrovaným pasům. Redaktorka časopisu Harper’s Bazar označila tento módní trend jako ‚New Look‘ a nejen mladé moderní ženy po něm šílely.

I přes bleskový úspěch neusnul Dior na vavřínech. Kromě šatů vytvořil i několik parfémů, které si taktéž okamžitě získaly výbornou pověst a oblibu mezi zákazníky. Christian Dior zemřel předčasně, v pouhých 52 letech, během dovolené v Itálii.

Rodinné neshody

Ačkoliv Dior pocházel z celkem početné rodiny, jeho firmu nepřevzal ani jeden z rodinných příslušníků. Mohly za to špatné vzájemné vztahy, které kořenily již v dětství a nezlepšily se ani v dospělosti. Celá rodina vyčítala Christianovi jeho homosexualitu a tak byly hádky na denním pořádku.

Dior měl sice v oblibě svou neteř Francoise, ale ani té svůj byznys nepředal. Během války se totiž z Francoise stala nadšená přívrženkyně nacismu a obviňovala strýcovy židovské zaměstnance z finančních úniků. A tak se Dior rozhodl svou rodinu vydědit.

Butiky po celém světě

Po návrhářově smrti se ve vedení firmy vystřídalo mnoho jmen, která dbala na rozkvět podniku a šířila obchody s tolik oblíbenou módou. V roce 1996 jsi po celém světě mohla najít 16 butiků s Diorovým jménem, dnes se toto číslo vyšplhalo již na 160. Krásnými modely se můžeš pokochat i v Praze v Pařížské ulici, kde se také nachází jeden z butiků.

Obliba starých i současných modelů a vůní neustále stoupá. Svědčí o tom tržby, které narůstají astronomickou rychlostí. V roce 2000 měla společnost roční obrat 296 milionů Eur, zatímco jenom za první pololetí minulého roku překročily tržby 330 milionů.

New Look

Christian Dior se proslavil hned se svou první kolekcí, která byla navržena pro ‚nové ženy‘. Ve svých modelech poukazoval na krásnou ženskou postavu, zdůrazňoval úzký vosí pas, poodhalil kolena a lýtka a také znovu vrátil do módy korzety a bohaté nařasené spodničky. Kromě nových střihů přinesl Dior i nové materiály. Díky nedostatku kvalitních surovin po válce začal ve svých modelech používat místo bavlny a hedvábí umělá vlákna.

Typickým modelem New Look byly šaty lehce pod kolena, v pase stažené páskem, který ženě vykouzlil opravdu útlý vosí pás. ‚Nové ženy‘ také s oblibou nosily vypasované sako nebo halenku se všitým korzetem a širokou sukni kolového střihu v délce pod kolena či do půlky lýtek. Ideálně byla sukně doplněna bohatou spodničkou. Kolovou sukni se spodničkou využívali ve svých kolekcích velice rádi i návrháři později v 50. letech. Jako doplněk nosily ‚nové ženy‘ klobouk se širokou krempou, ozdobený korálky, šátkem či květinami.

Okouzlující květinové vůně

Jako jeden z mála návrhářů, Dior vytvářel i své vlastní vůně. Po úspěchu své první oděvní kolekce si přál vytvořit parfém, který by, podle jeho vlastních slov, ‚voněl láskou‘. Aby tohoto cíle dosáhl, hojně využíval květinové a kořeněné esence. Jeho první parfém, Miss Dior, voněl po gardéniích, růžích a jasmínu. Revoluci ve světě parfémů znamenala v pořadí třetí vůně Eau de Cologne Fraiche, která byla první unisexovou vůní na světě.

Ale i po Diorově smrti stále vznikají nové a nové vůně pro muže i ženy ale také pečující kosmetika. K výročí návrhářova narození byl dokonce znovu vyroben jeho první parfém, jen pod novým pozměněným názvem, Miss Dior Chérie. Tato úžasná lehce nasládlá vůně spojuje mandarinku, lesní jahodu, fialku a jasmín. Podle slov samotného autora, Miss Dior je určena dívkám, které se nebojí experimentovat.

Líbí se ti Diorovy květinové vůně a vypasované ženské modely, nebo ti oboje přijde spíš usedlé a zastaralé?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.