Chtěla by ses stát herečkou?

Skrývají se v tobě umělecké vlohy, ráda bavíš okolí, toužíš po slávě a máš herecké ambice? Pak je herecké povolání povoláním právě pro tebe. Jak se nejlépe připravit na vysokou školu a kde můžeš herectví studovat? Slečna ti poradí a třeba se ti vyplní životní sen.

herecka-julie-film-divadloŘíká se, že v životě pro naše sny něco musíme učinit, aby se nám vyplnily. V herectví to platí dvojnásob. A pamatuj: i sny, jež se nám zdají nejprve nereálné, se mohou stát reálnými. Jen pro ně někdy musíme mnoho obětovat a tvrdě na sobě zapracovat. Pak to vychází. V herectví jsou důležité také kontakty na známé osobnosti, ale věř, že uchytit se můžeš i bez nich. Ale to už si řekneme v následujícím článku.

Zapracuj na sobě

Pokud v sobě máš herecký talent, je to tvoje plus. Ale ani tyto předpoklady nestačí. Měla bys navštěvovat divadlo, sem tam si přečíst Divadelní noviny, abys měla přehled. Dobré jsou i dramatické či rétorické kroužky, kde si vyzkoušíš, jaké to je hrát a mluvit před více lidmi a nezadrhávat se. Měla bys být empatická vůči okolí, umět se vžít do jakékoliv role a tuto roli umět zahrát.

To, že se dostaneš na vysokou školu s hereckým zaměřením, z tebe ještě nemusí herečku udělat. Člověk by v to měl věřit, ale měl by také uvažovat malinko realisticky. Mnoho „hereček“ vystuduje a nakonec nemusí sehnat ve svém oboru práci. Proto se ti mohou hodit i známosti mezi slavnými osobnostmi. Ty je dobré vyhledat ještě před přijímacím řízením na vysokou školu.

Našli moji rádcové? Našli nejlepší herečku?

Před přijímacím řízením je více než vhodné, aby sis našla obstojnou herečku, případně můžeš zalovit i mezi muži – herci, kteří by tě na takové přijímačky dobře připravili a dali ti něco ze sebe a svých zkušeností. Ne nadarmo se říká, že od moudrých a zkušených se učíme.

Měla bys chodit do divadel a třeba na někoho takového narazíš. Anebo máš svého oblíbence dávno vytipovaného a stačí ho jen oslovit a uvidíš, zda bude ochoten tě správně nasměrovat a obohatit tě svými zkušenostmi. Nezapomeň na slušné vychování a obrň se proti odmítnutí. Nesmíš to při prvním “ne” vzdát, je třeba hledat někoho ochotného, což v dnešní době není žádný med.

Jakou školu zvolit?

Na jakou školu si podat přihlášku? Na výběr máš konzervatoř, vyšší odbornou školu, anebo rovnou vysokou školu. Záleží na tobě. Slečna ti přináší pár tipů, kde můžeš herectví studovat. Za některé školy musíš i platit, proto je dobré si předem zjistit veškeré informace o studiu.
[row_box style=”box border box_light_gray”]

Přehled škol

Pražská konzervatoř (www.prgcons.cz)
Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka (www.kjj.cz)
Lidová konzervatoř a múzická škola Ostrava (www.lko.cz)
Vyšší odborná škola herecká, s. r. o. (www.vosherecka.cz)
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze (www.damu.cz)
Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (www.jamu.cz/difa)[/row_box]
[divider_space]

Někdy je dobré být v životě malinko víc průbojná a sebevědomá a uvidíš, třeba se budou dít zázraky.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Comments are closed