Co se skrývá za úspěchem podprsenky

Aneb stručná historie ženského svádivého oděvu. Jedna z prvních podprsenek údajně pochází z ostrova Kréta. Tamní ženy ji nosily už v letech 2500 př.n.l. Ale nenech se zmást. Jejich podprsenky se nepodobaly těm dnešním. Jejich úbor sice prsa nadzvedával, ale nezakrýval to, co měl. Až o stovky let později začaly antické ženy zakrývat ňadra pomocí různých pásů.

podprsenkyAž ve 13. století se objevovaly první náznaky se šněrováním. Ženy si  živůtky oblékaly tak, aby vyčníval okraj spodní košile, která bývala velice zdobena. Živůtek ke všemu jejich vnady zpevnil, a tak tato kombinace sloužila ke svádění stejně jako dnešní krajkové prádlo.

13. století také přineslo ženám korzety. Zprvu se jednalo o modifikaci mužské drátěné košile, kterou si ženy formovaly postavu. Tato garderoba byla velice nákladná a mohly si ji dovolit pouze bohaté ženy. Ty méně majetné musely čekat až do roku 1839, kdy Jean Early postavil továrnu na korzety, a tím prudce snížil jejich cenu.

První skutečná podprsenka

První podprsenku, která nesla rysy těch dnešních, si nechala patentovat v roce 1893 Marie Tucek. Její podprsenka měla vše, co k tomuto oděvu patří – ramínka, košíčky i zapínání na háčky. Ačkoli právě její prototyp si zaslouží označení “první podprsenka”, větší význam je připisován jiné dámě – Mary Phelps Jacobsové.

V roce 1913 se Mary chystala na večírek. Ale korzet pod krásnými šaty nevypadal vůbec dobře, a proto společně se svou služebnou navrhla a vyrobila první moderní podprsenku – z kapesníků a stuh. Tento nápad ohromil její přítelkyně na večírku a každá z nich si přála také takovou. Mary tak rozjela svou první výrobu.  Patent na  podprsenky prodala společnosti Warner Brothers Corset Company a už během prvních následujících let podprsenky vydělaly přes 15 milionů dolarů.

Tip Slečny: Nevíš, jak si správně vybrat podprsenku? Zde je pár rád.

K úspěchu toho svádivého prádla kupodivu napomohla první světová válka. Jak? Americká vláda chtěla, aby ženy také napomohly boji proti nepříteli – a to tak, že si nebudou kupovat korzety. Ty se totiž vyráběly i ze železa, které bylo potřeba jinde. Podprsenka tak měla otevřenou cestu a vlastně i díky tomu ji dnes nosí každá z nás…

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.