Čtyři kroky k ekologičtějšímu životu

Se slovem ekologie se setkáváme téměř všude. Moderní doba přináší spoustu možností, jak udělat náš život ekologičtějším, tedy bez negativního dopadu na přírodu kolem nás. Začít ale musíme každý sám u sebe. Přečti si, co můžeš pro zdravější svět udělat ty sama.

Nauč se žít v souladu s přírodou. Odvděčí se ti za to.

Mnoho lidí se domnívá, že ekologické výrobní postupy jsou zbytečné a vymysleli je nějací úředníci, kteří celý den nemají pořádně co na práci. To je velký omyl. Stále častěji se ukazuje, že pro zachování dobrého stavu našeho životního prostředí je ekologické smýšlení nezbytné. Proč zahlcovat svět chemikáliemi a jedovatými plyny, když téměř vše lze nahradit tak, aby to bylo šetrné k nám i přírodě kolem nás?

I ty můžeš podpořit ekologii a podílet se na tom, aby z této krásné planety pro naše potomky nezůstala jen zničená měsíční krajina bez života.

Ekologická móda je šik

Móda plus ekologie, to je kombinace, nad kterou už málokdo kroutí hlavou. Nejznámější jsou asi ekotašky, se kterými se nyní setkáš naprosto všude. Výrobci si nechali záležet i na jejich designu, aby to celé nebylo pouze ekologii, ale také o stylu. Na rozdíl od příšerných igelitek skvěle padnou k čemukoliv a jsou velmi praktické, jelikož je snadno složíš do kabelky a můžeš nosit neustále u sebe. Mezi další ekologické doplňky patří také batohy a ledvinky.

Ekologie se nevyhnula ani oblečení a ozdobám. Mezi materiály šetrné k životnímu prostředí patří ekobavlna, konopí, len, sója, bambus, čínská kopřiva a dřevo. Samozřejmě se nemusíš bát, že by tohle oblečení vypadalo jako z dob pravěku. Na první pohled působí jako běžné oblečení s výjimkou toho, že jsou ekologické, tedy v přírodě snadno rozložitelné. Ekomateriály jsou vyzdvihované také proto, že jsou čistě přírodní, takže jsou prodyšné a nemusíš se bát ani alergické reakce či podráždění kůže.

V sortimentu výrobců ekomódy najdeš klasická trička i kalhoty, šaty, ponožky, čepice i boty. Všechno má specifický přírodní materiál. U kalhot, triček i šatů je to nejčastěji biobavlna, len i konopí. Ponožky jsou obvykle z bambusu a obuv ze dřeva a konopí. Proč nebýt šik a zároveň udělat něco pro přírodu?

Ekokosmetika je šetrná k pleti i k přírodě

Výrobků ekologické kosmetiky je už v obchodech jako mravenců, takže si můžeš opravdu vybírat a pořídit si takovou, která ti voní, vyhovuje tvému typu pleti a neohrozí tvůj rozpočet.

Výrobu ekologicky šetrné přírodní kosmetiky prochází kolotoč velmi přísných kontrol a výrobci si dávají záležet na kvalitě. Je vhodná pro kohokoliv a nezpůsobuje alergické obtíže. Cena ekologických výrobků je už dnes často srovnatelná s těmi běžnými.

Žít ekologičtěji můžeš také v domácnosti. Spousta přípravků na úklid a domácnost se dá pořídit v ekologické variantě. Jsou řešením také pro lidi, kteří trpí na ekzémy z běžných pracích prášků a čistících prostředků. Jinak tomu není v autokosmetice. Bio autokosmetika může být originálním dárkem pro hrdé majitele čtyrkolých kamarádů.

Věděla jsi, že…? Ekologie proniká i do tajů erotiky! Bio lubrikační gely, ekologické vibrátory i kondomy nejsou ničím novým. Ve složení běžných doplňků erotického života se v mnoha v případech objevovují ftaláty, které mohou způsobovat spoustu zdravotních problémů zejména u citlivějších osob. U přírodních pomůcek z něčeho takového strach mít nemusíš.

Třídění odpadu jako součást moderního životního stylu

Třídit odpad se už učí i děti ve školách. Pokud v třídění trochu tápeš a nejsi si jistá, kam co patří, Slečna ti přináší pár rad, jak se vyznat v barevném rozlišení kontejnerů.

Kam s plastem? Všechen plast (PET lahve, sáčky, fólie, obaly od CD a DVD, plastové tašky a plastové obaly od potravin i kosmetických přípravků) patří do oranžového kontejneru. Do kontejnerů nepatří barvy, nebezpečné látky, umaštěné obaly od výrobků a podobně.

Kam se sklem? I sklo má své místo, a to v zeleném, popřípadě bílém kontejneru. Do bílého můžeš házet čiré sklo od zavařenin, marmelád a podobně. Do zeleného patří sklo barevné (lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů). Házet tam ale nesmíš pozlacené a jinak zdobené sklo, porcelán, keramiku a vratné lahve.

Kam s papírem? Na papír je určený kontejner v modré barvě. Vhodit do něj můžeš knihy, papírové obaly, noviny, sešity i krabice. Házet bys tam neměla jakkoliv znečištěný papír, celé svazky knih (vždy jedině bez vazby).

Kam s obaly TetraPAK? Můžeš se s nimi setkat, ale i nemusíš. Kontejnery na potravinové obaly mají obvykle oranžovou barvu a vhazují se tam všechny krabice od džusů, vín i mléka. Krabice obsahující zbytky by se sem házet neměly.

Kompostování, nezbytná součást zahrádky

Se zahrádkou je vždycky práce – sekání trávy, trhání plevelu, řezání větviček u stromků a na podzim hrabávání listí. To je jen zlomek toho, co zahrádka přirozeně vyplodí. Správné využití těchto zbytků je z ekologického hlediska velmi důležité. Ideální je pořídit si zahradní kompostér, do kterého můžeš házet všechno, co zahrádka přirozeně vydává. Do kompostéru můžeš samozřejmě přidávat i zbytky z jídel z kuchyně.

Tip Slečny: Nevíš, jak kompostér vyrobit nebo kde ho sehnat? Podívat se můžete na web http://www.vladeko.cz/uzitkova-zahrada/kompostery, kde si o domácích kompostérech přečteš podrobnější informace.

Z toho všechno vznikne vynikající kompost, bez kterého se půda na zahrádce těžko obejde. Díky němu budou pěstované plodiny dobře a ekologicky hnojené bez jakýchkoliv chemikálií, které by mohly stav půdy ohrozit. Správný kompost přináší však další bonus. Díky živinám, na které je kompost bohatý, bude mít pěstované ovoce a zelenina daleko lepší a výraznější chuť.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.