Máš suchú či problematickú pleť? Neustále hľadáš nové krémy či iné prípravky na zlepšenie, ale nič nepomáha? Možno práve ty patríš medzi skupinku žien, ktorej bežné krémy nevyhovujú. Budeš sa musieť poobzerať po prírodných naturálnych výrobkoch. Navyše jeseň už prišla a zima nám bude o chvíľu klopať na dvere. Tvoja pleť dostane riadne zabrať. Mráz vie pekne vyštípať, vysušiť až zničiť pleť. A predsa určite chceš, aby tvoja pleť zostala čo najdlhšie mladistvá.
Čo to vlastne prírodná kozmetika je? Ako sa v nej vyznať? Na čo si dávať pozor? Ak s ňou nemáš skúsenosti, nevadí. Ponúkame ti zopár rád, na čo si dávať pri kúpe pozor. Čoho sa treba vyvarovať a tiež čo si na výrobkoch treba všímať.
Prírodná kozmetika
V dnešnej dobe hýbu peniaze svetom a na zdravie a prospech pre človeka sa veľmi nehladí. Aj v kozmetickom priemysle sa točia veľké peniaze a prírodné látky sa nahrádzajú syntetickými. Preto musíš byť veľmi opatrná a riadne čítať zloženie výrobku.
Pure nature
Je kozmetika, ktorá je tvorená čisto z prírodných zdrojov, ktoré sú izolované mimoriadne šetrnými metódami. Medzi ne napríklad patria rastlinné oleje získavané studeným lisovaním, nepoužívajú sa organické rozpúšťadlá. Majú výborné účinky na pleť vďaka ich veľkému obsahu vitamínov a iných biologických látok. Avšak ich náročná príprava, skladovanie, preprava a nakoniec spotreba ich radí medzi najdrahšie produkty na trhu.
Prírodná kozmetika
V tomto prípade ide o kozmetiku, u ktorej sa tolerujú určité diskutabilné zložky. Firmy sa navonok chránia svojimi vlastnými kódexmi či etickými pravidlami. Produkty v tejto skupine sú tvorené prírodnými olejmi, tukmi, voskami a rastlinné výťažky sú dopĺňané o mlieko, med, morskú soľ či iné prírodné minerálne soli. Tiež sa tolerujú látky, ktoré sú získavané cestou jednoduchých chemických postupov. Trvácnosť týchto výrobkov je dlhšia, pohybuje sa okolo roka až dvoch. Emulgátory, farbivá a parfumy by mali byť tiež prírodného pôvodu.
Kozmetika s obsahom prírodných látok
Tejto skupine sa treba určite vyhýbať. Obsah prírodných látok je len ako doplnok, netvorí podstatu. Základom sú minerálne oleje a tuky získavané z ropy. Tieto výrobky sú síce lacné, ale pokožka ich vôbec neprijíma. Životnosť výrobkov prekračuje tri roky, určite sa jej vyhni.
Predtým ako sa rozhodneš nejakú kozmetiku zakúpiť, najskôr ju vyskúšaj. Potrebuješ zistiť, či máš suchú, citlivú, alergickú, mastnú alebo zmiešanú pleť. Najlepšie bude, ak si zaobstaráš len vzorky. Kvalitná kozmetika ich určite ponúka. Pár dní ju vyskúšaš a uvidíš či ti sadne. Pleť môže reagovať inak ako zvyšok tela. Takže si daj na výbere pleťového krému záležať. Tvár máme predsa len viac vystavovanú slnečnému žiareniu a iným nečistotám.
Pokojne môžeš vyskúšať aj domácke recepty z prírodných byliniek. Tiež med môže byť dobrým domáckym pomocníkom. Ale opatrne, môže spôsobovať alergie. Overenou kozmetickou klasikou je aj aloe vera. Výborne pôsobí na vyrážky, herpesy či iné pleťové nezrovnalosti.
Rada na záver. Kozmetickú firmu, od ktorej kupuješ kozmetiku, si dobre prever. Pozri si certifikáty a keď nerozumieš zloženiu, nechaj si ho vysvetliť. Pokaziť sa dá ľahko, ale náprava môže byť zložitejšia. Ak ti už naozaj nič nepomôže, sústreď sa na detskú kozmetiku. Detská pokožka je vysoko citlivá na akúkoľvek chémiu. Nemala by ti vôbec vadiť.