Do kuchyně hezky česky

Také lehce znervózníš, jaké daleké končiny jsou uvedeny jako země původu na mnohých výrobcích, které v obchodě běžně dostaneš? My v redakci Slečny také, a proto se dnes společně podíváme na to, co může člověk udělat pro to, aby měl v lednici více českých výrobků. Povíme si něco o tom, jaké to má výhody a také dostaneš nějaké tipy, kde můžeš nakoupit.

O nakupování lokálních výrobků už toho bylo řečeno mnoho. Spousta lidí ovšem jen mluví a neví, proč by se vlastně původem obsahu svého talíře měli řídit. Spíše si dají říct, pokud uvidí cenovku s Ingredience pro indický receptnápisem „sleva“. Je ale opravdu cena to nejdůležitější? A záleží na tom, ze kterého kouta světa pochází dobrota, kterou právě jíš?

Na ceně (ne)záleží

České výrobky jsou často dražší, než dovážené. Zdá se to divné, logicky by přece měly být levnější, když se k nám nemusí dopravovat z dálky. Jenže chyba lávky. Velké koncerny si bohužel mohou dovolit nízké ceny, poněvadž vyprodukují mnohem víc výrobků. Malí čeští dodavatelé, pokud se vůbec udrží na trhu, pak musí zvýšit ceny, aby měli z čeho žít. Proto jejich výrobky nejdou na odbyt a cena zůstává stále vysoká. Své udělá i typická česká šetřivost. Je to tak, bohužel často dáváme přednost ceně před kvalitou

Odvrácená strana nízkých cen

Máme tu exkluzivní levné výrobky z dovozu, co si přát víc? Málokdo se však zamyslí nad tím, že aby se potraviny mohly převážet, je potřeba nějak zabránit tomu, aby se kazily. Díky tomu sice vydrží ve spíži dlouho, ale stává se z nich tak trochu mrtvá hmota. Je dobré si uvědomit, že to, co se kazí, je živé a stále součástí přírodního koloběhu. Proto pro nás taková strava jistě bude hodnotnější.

Kde ulovit potravu v blízkosti domu

Jak seženeš české jídlo snadno a rychle? To je otázka, na kterou je velmi snadné odpovědět. Pojďme se podívat, kde můžeš nakoupit! První, notoricky známou variantou jsou jistě farmářské trhy. Jejich výhodou je, že si můžeš nakoupit spoustu čerstvých potravin, což je zároveň také nevýhodou – jedná se o poněkud sezónní záležitost. Například ceny za zeleninu a ovoce jsou však velmi slušné. Další variantou jsou takzvané farmářské prodejny, které již umožňují delší skladování potravin. Bohužel v nich však člověk narazí na poněkud vyšší ceny – podobné obchody se také vyskytují spíše ve dražších čtvrtích měst. V malých městech na ně bohužel nenarazíte. Další alternativa spočívá v nakupování přímo od „farmářů“. To znamená, že když pojedeš na chatu, koupíš si zásobu domácích vajec od sousedky a od jiné si zase koupíš česnek a cibuli. Cestou domů se ještě zastavíš u včelaře a koupíš si přírodní med. Toto nakupování je velmi milé v tom, že podporuješ konkrétní lidi a víš přesně, odkud to, co kupuješ, pochází. Nevýhoda je snad jen jedna – musíš vědět, za kým jít…

A co ty? Nakupuješ podle reklamních letáků, nebo dáváš přednost spíše tomu, co pochází z našich luhů a hájů?

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.