Bio – záruka kvality, nebo podvod?

Pokud patříš k těm, kdo si rádi dopřejí něco lepšího a nejsi zrovna obdivovatel fastfoodu, pak zbystři zrak. Společně se dnes zaměříme na jeden fenomén, který je čím dál oblíbenější – řeč bude o bio nakupování. Kde se dá k prostředí mírumilovné zboží nakoupit, vyplatí se to a jak vlastně poznáš, že nekupuješ zajíce v pytli?

V poslední době se často můžeš setkat s tím, že ti někdo známí sdělí, že právě vyráží na farmářské trhy či do obchůdku s bio produkty. Co si pod tím však představit a co to pro nás vlastně znamená?

zdravá výživa, bio, eko....je to vše pravda?
zdravá výživa, bio, eko….je to vše pravda?

Farmářské trhy

Ve větších městech se pravidelně konají takzvané farmářské trhy. O čem je řeč? Farmářské trhy jsou prostorem pro ty, kteří by rádi prodávali něco ze svých produktů – ať už je to zelenina, ovoce, pečivo, maso či něco docela jiného. Pokud si něco na takovém trhu koupíš, máš jistotu, že se jedná o čerstvé produkty, pocházející z ČR, vypěstované či vyrobené nikoli průmyslově ve velkovýrobě, ale spíše v menším množství u soukromníků. Často zde můžeš zakoupit také ekologickou kosmetiku, fairtrade výrobky či různé zahraniční speciality, připravované u nás žijícími cizinci. Existují ale také obchody, které nabízejí výrobky v kvalitě farmářských trhů. Například v centru Prahy jich potkáš hned několik. Otázkou ale je, nakolik opravdu nabízejí kvalitnější zboží, či zda se jedná jen o luxusní značku…

K čemu je dobrá značka bio?

Když už víš, kde si ekologické a šetrné zboží můžeš pořídit, možná by tě také zajímalo, proč bys o tom vlastně měla uvažovat. Tak předně: nakupování na farmářských trzích podporuje lokální dodavatele. Zelenina a ovoce jsou čerstvé a necestují k tobě přes celý svět, tudíž se nemusíš bát, že bude ošetřeno kdovíjakými chemickými prostředky pro udržení trvanlivosti. S tím se pojí také to, že výrobky pocházejí především od soukromníků, kteří ke svému hospodářství mají vztah a proto se obyčejně snaží se o něj co nejlépe starat.

Nekupuj zajíce v pytli!

Existuje ovšem jedno riziko, kterému je lepší se vyvarovat. Ne všechno, co se tváří jako bio, opravdu disponuje patřičnou kvalitou. Pozor si dej obzvlášť na obaly a etikety, označené jako přírodní, čerstvé, ze zahrádky, přímo z farmy a podobně. Takové produkty nepodléhají žádné kontrole a jejich výrobci takto chytře manipulují se zákazníky, kteří utratí spoustu peněz jen proto, že věří, že kupříkladu instantní polévka „ze zahrádky“ bude zdravotně nezávadná. Skutečné bio produkty jsou však označené oficiální evropskou značkou ekologického zemědělství, takzvaným „Biolistem“, případně „Biozebrou“. Jejich výrobci pak podléhají přísným kritériím, která stanovují, zda je skutečně ten který výrobek ekologicky nezávadný.

A co ty? Jsou pro tebe farmářské trhy známá věc, či tě toto téma nechává chladnou?

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.