Dárek na poslední chvíli? Kniha.

Bohužel ne každý má v tuto chvíli doma hromadu zabalených dárečků. Vánoční stres a shon vrcholí a mnozí si lámou hlavu tím, jak by na poslední chvíli sehnali pro své nejbližší pěkný a vkusný dárek. Co třeba vsadit na knihu? Zaměřím se na několik současných autorů, kteří budou vaše blízké bavit a které si s chutí přečtete i vy.

kniha

Tátům, bratrům, kamarádům

Pokud máte v rodině milovníka hororů, neváhejte mu pořídit dílo velmistra tohoto žánru Howarda Phillipse Lovecrafta s názvem Dunwichská hrůza. Knížka je to útlá, ale nabitá děsem a doplněná vynikajícími ilustracemi Santiaga Carusa, které byste si jako plakát na stěnu pokojíčku nedali (a nebo ano, ale na váš klidný spánek bych potom nevsadila). Z děje nebudu prozrazovat mnoho: v dunwichském kraji se odjakživa děly podivné věci. Ale s narozením Wilbura Whateleye, předčasně vyvinutého a odpor vzbuzujícího chlapce, se začínají dít věci daleko horší, než kdokoliv z vesničanů kdy zažil. Jednoznačně skvost každé knihovny.

O něco lehčí  četbou jsou knihy Zabíjení a Asfalt Štěpána Kopřivy. Osobně  mohu doporučit Zabíjení, jelikož svým rozsahem je přístupné i těm čtenářům, kterým z tlustých bichlí naskakuje vyrážka. Stylem se Kopřiva blíží nesehnatelnému Kulhánkovi. Zabíjení je doslova natřískané akcí, zabíjením (nečekaně) a černočerným humorem. Rozplizlé dialogy ani emotivní popisy atmosféry nečekejte. Hlavní hrdina rozhodně není typem ulíznutého Nea, který i z nejhorší bitvy vyjde jen se sexy šrámem na tváři. Na nohou a pohromadě ho drží jen řada kybernetických implantátů a drog. Prostě chlapec jak má být.

Romány na pomezí fikce a dokumentu píše americký spisovatel Michael Crichton. Jeho dílem potěšíte ty, kteří se zajímají o problémy současného světa a nebojí se o nich uvažovat jinak, než jak nám diktují média a politici. Řada jeho románů byla zfilmována, málokdo například ví, že je autorem předlohy Jurského parku. Crichtonův román Říše strachu se dotýká problematiky globálního oteplování a manipulace s lidmi. Tuto knihu ale hledám na pultech knihkupectví marně. Přístupný je román Vycházející slunce, který konfrontuje asijskou a americkou mentalitu v prostředí nadnárodních korporací. Také ten mohu doporučit, ačkoliv vám možná způsobí lehkou paranoiu vůči vietnamským obchodníkům. Detektivní zápletky Crichtonových děl udržují čtenářovu pozornost, zatímco rozsáhlá bibliografie a poznámkový aparát dokládají, že autor témata studuje do hloubky a uváděná data nejsou vycucaná z prstu.

Pokud jste si nevybrali, mám pro vás poslední zaručený tip, a to na klasiku. Nedávný vítěz soutěže Kniha mého srdce Saturnin Zdeňka Jirotky se dočkal zbrusu nového vydání. Pokud po něm sáhnete, nebudete zklamáni.

knizni tipy

Neodbývejte maminky kuchařkami!

Maminku potěšíte meditativními prózami Paola Coelha. Jeho dílo je protkáno tématikou sebepoznávání, úcty k životu a duchovna. Hrdinky Coelhových románů mají pohnuté osudy. V knize Veronika se rozhodla zemřít je silným motivem smrt. Téma sebevraždy je rozvíjeno v příbězích několika žen různých věkových kategorií. Závěr však vyznívá smířlivě: přestože Veronika žije v perspektivě blízké smrti (pokus o sebevraždu jí způsobil srdeční poruchu), začíná opět toužit po životě, a tím sama sebe vyléčí.

Chcete-li mamince dopřát spíše lehčí zábavné čtení, zkuste jí koupit některý z románů Michaela Viewegha. Ne snad proto, že Viewegh je v současnosti populárním autorem, ale především proto, že umí podat mezilidské vztahy v jejich podstatě, bez příkras a přesto s nadhledem, a to vše svižnou, humornou formou. Příjemným čtením je například Román pro ženy či Lekce tvůrčího psaní.

Pokud máte sestru se zálibou v románcích pro dívky, vyzkoušejte některou z knih Sandry Lanczové. Jméno Lanczová (čte se s cé) vám jistě není neznámé. Řada z vás asi zná její matku, Lenku Lanczovou. Sandra je věkově blíže dnešní mladé generaci, zná její problémy a neostýchá se bořit tabu. Upírskou a duchařskou tématiku má její kniha Z deníčku neobyčejné patnáctky, kterou určitě doporučuji více než bichli Stmívání (snad mne skalní fanynky neukamenují). Kniha je na pomezí dívčího románu a žánru fantasy/horor. Při líčení způsobů, kterými se duch mrtvé dívky pokouší hlavní hrdinku Neru zničit, se čtenář baví a děsí zároveň. A hlavně chybí typický nechutně přeslazený happyend, což potěší i náročnější čtenáře (ale sestře to dopředu neříkejte).

A nakonec opět jedna sázka na jistotu. Román Vejce a já Betty MacDonaldové je knihou, která potěší takřka každou ženu. Autorka vzpomíná na své mládí a život na americkém venkově. Všechny těžkosti všedního dne překonává s osobitým humorem a optimisticky, čímž dokáže také své čtenáře nabít pozitivní energií.

Myslím, že pro tentokrát jste zásobeni knižními tipy bohatě. Zároveň doufám, že vám moje podněty budou k užitku a že předvánoční čas strávíte příjemněji než zoufalým běháním po obchodech.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

2 Comments
  1. jojo, Coelha můžu taky jen doporučit, propíraný Alchymista, nebo U řeky Piedra usedla a plakala jsou vážně perfektní!

  2. souhlasím Coelh je skvělý:)…a to Vejce a já je prej taky super i když sem ho zatím nečetla,slyším na něj samou chválu ze všech stran:)…
    pokud chcete něco řádně depresivního a zárověň nádhernýho doporučuju: Kathy O´Beirneová – Nikdy o tom nemluv..ale upozorňuji že je to knížka spíše pro zástupkyně něžbého pohlaví:)…

Leave a Reply

Your email address will not be published.