Dasha Marlen: Pin up jsem si zamilovala už v dětství

V minulém článku jsem psala o svůdných pin up girls, dnes ti přináším rozhovor s krásnou slečnou, jenž se mimo jiné pin up stylu také věnuje. Dvacetijednaletá Dasha Marlen vypadá jako dívka z filmů pro pamětníky. Jak se dostala ke své zálibě a mnoho dalších zajímavostí se dočteš v následujícím rozhovoru.

Kdy jste se začala věnovat pin-up stylu? V čem tkví Vaše vášeň k této módě?pin up, divka, vztahy

Pin up jsem si zamilovala už v dětství, kdy jsem u babičky na půdě otevřela krabici plnou starých obrázků s dlouhonohými kráskami v lehce choulostivých situacích. Pin up není jen móda, je to životní styl o hravosti, vtipné originalitě a nadsázce. Z mého pohledu je to podstatná část kultury 40. let, takže podstatná část i mne samotné.

Chodíte vždy oděna ve vintage stylu?

Tohle nedovedu asi úplně objektivně posoudit, snažím se nosit oblečení, které se mi líbí a zároveň příliš nevybočuje z běžné konfekce. Ale pravdou je, že mi už pár lidí na ulici pochválilo ,,retro look“, ačkoliv já měla pocit, že jsem oblečena zcela normálně. Nedávno se zas má kamarádka podivovala, že mám halenku z Orsay, protože na mně prý ,,vypadá všechno dobově“ (smích).

Jak na Vás lidé v okolí a na ulici reagovali prvně, když Vás spatřili takto oděnou?

Ačkoliv pocházím z malého městečka, myslím, že si místní vcelku rychle přivykli. Naopak ve větším městě, kde momentálně studuji, vcelku často potkávám někoho, kdo nostalgicky povzdechne nad módou dávno minulou.

Sdílí Vaše rodina zálibu v retru?

Troufám si říci, že ano, alespoň do té doby, než mé ,,cennosti“ nezaberou posledních pár míst v pokoji.(smích).

Specializujete se především na období 40. let, máte z té doby ženský vzor?

Ano, můj osobní vzor, nezávisle na období, je novinářka Martha Gellhornová. Co se týče vizáže, tu se snažím tvořit co nejosobitější. Z českých hereček je mi stylově nejoblíbenější Nataša Gollová se svým dívčím půvabem a hravostí. Avšak femme fatale je pro mě jednoznačně Marlene Dietrichová, jakožto ztělesnění pravé ženskosti.

Co se Vám líbí na ženách dávných časů a naopak v dnešní době? Co myslíte, že ženy 21. Století postrádají?

Na tehdejších ženách obdivuji především obrovskou duševní sílu a schopnost přizpůsobit se. Ať už jde o těžkou práci během války, kdy jejich muži byli na frontě, nebo i o nápaditost, když několikrát přešívaly šaty do nejnovější módy, protože látky byl nedostatek. A co v dnešní době ženy postrádají? Především úctu k sama sobě.

Mimo jiné se věnujete historickým rekonstrukcím, jak vnímáte to přenesení? Pro mě by to bylo velmi emočně silné.

Rozhodně ano! Jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost více se zapojit, ačkoliv nejsem voják. Díky tomu mě mnohdy atmosféra zcela pohltí a přenese do jiného století, o to náročnější je pak návrat do reality.divka, pin up, moda

Zajímáte se o válečné, velmi těžké období, chtěla byste v této době žít?

Každá doba je krásná, pokud máte peníze, jen tahle měla něco víc. Ale přesto, že se opravdu aktivně zajímám o tuto dobu, myslím, že o ní ještě nevím dost, abych mohla říci, zda bych v ní chtěla žít či ne. Nezažila jsem válku ani rozpad společnosti. Na druhou stranu jsem v dnešní době docela zmatená, ale razím heslo, že doba je taková, jakou si ji uděláme. Takže pro mě žádný rok 2014 neexistuje.

Vyrábíte si sama nějaké módní doplňky či šijete oblečení?

Jak ráda bych! Bohužel mě příroda neobdařila talentem pro manuální zručnost, obzvlášť pro šití. Takže jsem se zmohla maximálně vyšít kapesník.

Některé Vaše kousky oblečení mají jistě bohatou historii, zjišťovala jste ji?

Ano! To je přeci ta nejkrásnější věc na starém oblečení.

A kde vlastně nakupujete?

Nakupuji v běžných konfekcích, na internetových aukcích, starožitnictvích a ve vytypovaných secondhandech. Specializovaných obchodů je u nás jen velmi málo. Nejraději mám však staré šatní skříně, ukryté na půdě.

Pořádáte i módní přehlídky, z čeho čerpáte, aby Vaše oblečení bylo skutečně autentické?

Netroufám si tvrdit, že by oblečení na přehlídkách bylo autentické. Naopak originální šaty málokdy vytahuji na přehlídky. Snažím se spíše o maximální osobitost a originalitu. Protože v České republice existuje několik spolků, které pořádají přehlídky s autentickým oblečením na velmi vysoké úrovni, snažím se s trochou nadsázky o trochu jiný způsob prezentace dobové módy.

Na mnoha Vašich fotografiích tančíte, kolik umíte tanců?

Miluji tanec a snad je to i znát, ale těžko říci, zda nějaký opravdu umím (smích). Začínala jsem na klasickém baletu, pak scénický tanec, step a společenské tance. Delší dobu jsem fascinována kabaretním a jazzovým tancem, kterým bych se ráda věnovala. Z pohledu diváka je pro mě velice zajímavá pražská burleskní scéna.

Co významného Vás čeká tento rok?

Nechávám se překvapit a plánuji jen velmi málo. Pár věcí jsme sice přislíbili, ale preferuji spontánní akce.

Nezapomeň navštívit také blog , který Dasha píše a její Facebook.

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Comments are closed