Devatero tajemství vnitřního štěstí a dobré nálady

Ne vždy nám sluneční paprsky a první sedmikrásky přidají na náladě samy o sobě. Jak se zbavit jarní únavy, depresí a cítit se vnitřně šťastnější a spokojená sama se sebou?

Slečna ti poradí devět ověřených zlepšováků nálady.

nalada

1. Na vlnách svižných rytmů

Hudba je jedním z nejznámějších povzbuzováků. Nakrm svůj playlist pořádně svižnými peckami, které ti rozbuší srdce, rozproudí krev a pomůžou odplavit všechny splíny i negativní emoce, které v tobě za celou zimu nahromadily. Skvělý je také tanec. Tanec zumba či salsy, tě za hodinu pořádně nabije, běžte se s kamarádkami po dlouhé době pořádně vyblbnout na diskotéku nebo si zaskákej klidně jen tak sama doma před zrcadlem.

2. Šmrncovní červená

Červená je považována za agresivní, vyzývavou barvu i symbol lásky a vášně. Podpoř svůj osobitý sex-appeal jakýmkoliv červeným kouskem či doplňkem. Může jím být červená rtěnka, rudý lak na nehty, kabelka nebo třeba šátek.

3. Jarní úklid na Facebooku

Bez takzvaných sociálních sítí, mezi které patří například Facebook a Twitter, si už často nedokážeme svůj život ani představit. Prostřednictvím nich sdílíme s přáteli své zážitky a poznatky, udržujeme kontakty a víme, co se kde děje. Přesto před každodenním vysedáváním u Facebooku a dalších podobných stránek psychologové varují. Doporučují věnovat jejich prohlížení maximálně půl hodiny denně, jinak nám mohou způsobovat dokonce deprese. Především si však zkontroluj, kdo všechno má na tvůj osobní profil přístup, projeď si seznam přátel a zamysli se, koho ve svých kontaktech skutečně chceš a potřebuješ mít. Lidé, se kterými se na ulici ani nezdravíš, mezi ně určitě nepatří.

4. Obklop se žlutou a oranžovou

Již mnohé studie prokázaly, že lidé obklopení teplými a jasnými barvami, jako jsou žlutá a oranžová, jsou naladěni pozitivně a cítí se lépe. Autorka knihy More Alive with Color Leatrice Eismanová tvrdí, že tento efekt je způsoben tím, že jasné barvy nám podvědomě připomínají slunce a jeho hřejivé paprsky. Pořiď si proto do svého pokoje nějakou žlutou dekoraci, květinu nebo třeba jasně barevné tričko.

5. „Tvoje“ místečko

Ve chvílích, kdy je ti úzko a cítíš se pod psa, zavři oči, uvolni se a zkus si ve své mysli představit své oblíbené místo, na kterém je ti vždy (nebo ti bývávalo) moc dobře. Může jím být pláž z loňské letní dovolené, dětský domeček z větví na zahradě nebo klidně babiččina kuchyň provoněná čerstvě upečeným meruňkovým koláčem. Nastav si na chvíli ve své mysli tento kousek světa jako wallpaper a relaxuj. Nabije tě spoustou pozitivních emocí.

6. Místo panáku rychlovka

Mnoho lidí má tendence utápět špatné naladění v alkoholu, který jim problémy vyřešit rozhodně nepomůže, často tomu bývá právě naopak. Máme proto daleko lepší řešení – užij si vášnivý bleskový sex se svým miláčkem, anebo si plnými doušky vychutnávej čerstvý jarní románek. Nemáš po ruce člověka, s kým by ses mohla milovat, líbat či něžně dotýkat? Snaž se vybavit si krásné chvilky plné lásky z minulosti.

7. Udělej ze sebe svůdnou kočku

Není pravda, že na zevnějšku vůbec nezáleží. Ne ani tak pro okolí, jako pro tebe samotnou. Tak proč se občas „nevyšvihnout“ a neudělat ze sebe kočku? Ale pozor, nestačí se pouze hezky obléknout, důležité je především cítit se ve svém outfitu příjemně. Psychologové se shodují, že pokud si připadáme ve svém oblečení přitažliví, připadáme si daleko sebevědomější, jistější a do okolí vysíláme pozitivní vlny, které dokonce můžou ovlivnit mínění druhých o nás.

8. Nááádech, výýýdech

Přepadl tě stres, tréma či chmury? Nezapomínej na starou dobrou radu: Dýchej zhluboka. Při hlubokém nádechu i následném výdechu vždy počítej do pěti. Můžeš při tom mít i zavřené oči. Tělo se tak pomalu vymaní z křečí a pročistí se ti hlava.

9. V souladu s přírodou

Přírodu neobdivuj pouze zpoza okna, vyjdi jí vstříc. Poobědvej v zahradě, uspořádej piknik pro své přátele, vezmi si knížku na lavičku v parku a užívej si švitořící ptáčky. Hezké počasí ti dodá na optimismu.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.