Které barvy zvednou sebevědomí a zlepší náladu?

Právě si můžeš přečíst význam různých barev. Bylo dokázáno, že barvy hrají skutečně významnou roli v našich životech. Můžou ovlivnit tvé chování i myšlení. A tak se u nás nech správně inspirovat :)

ORANŽOVÁ

Je to symbol veselí, optimismu a radosti ze života. Vyzařuje teplou, pozitivní a povzbuzující energií, která pomáhá proti depresím, pesimismu, nespokojenosti a pocitům nechuti. Zvětšuje pocit živosti, ctižádostivost, chuť k aktivitám a dopomáhá k odvaze a síle. Je to také barva mladistvosti a zdraví, která podněcuje k zážitkům a dobrodružstvím. Oranžová barva značí optimistickou chuť do života, citové teplo a vřelost k bližním. Pomáhá přemoci citové výbuchy a nastolit zpátky sebekontrolu. Je to barva sebedůvěry, nadšení, odvahy.Symbolizuje harmonii, krásu, umění a božství (róby buddhistických mnichů).Zajímavost: Oranžový avanturýn pomáhá zklidnit hádky a hněvivá citová rozpoložení. Proto pokud ráda vášnivě debatuješ, nos jej u sebe. Nebo jej daruj někomu, kdo se snadno rozlítí. (tip na blížící se vánoční dárek).

ŽLUTÁ

Toto není jen barva taxíků, motýlů a zlata. Ale působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Je to symbol vysoké inteligence a myšlení. Svým pozitivním chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobody. Podporuje chápavost a oživuje myšlení. Působí pozitivně na paměť a učení. Svým významem je velice podobná slunci, které značí život a moudrost. A milují ji bezprostřední lidé!
Zajímavost: Ve Francii se kdysi žlutou barvou pomazávaly dveře zrádců. A symboliky žluté barvy pak zneužili i nacisté. Po vzoru středověkých antisemitských vzorů rasisticky přikazovali Židům nosit viditelné žluté znamení – Davidovu hvězdu.

ČERVENÁ

Červená je posvátnou barvou indické bohyně Lakšmí, dárkyně lásky, zdraví, krásy a štěstí. Ve staré Číně byl červený inkoust privilegovaný a směla s ním psát jediná osoba v říši – císař. Tato barva patří mezi teplé barvy a je symbolem chuti do života. Je výrazem emocí a lásky k smyslovému životu, zážitkům a zdolávání nesnází. Smysly pociťují tuto barvu jako vzrušení, touhu, žádostivost. Červená odpovídá životní síle a sebedůvěry ve vlastní talent a možnosti. Dělá člověka hovorného, vášnivého a dodává mu aktivitu při zahálčivosti.
Zajímavost: Egypťané prý každoročně natírali červenou barvou na ochranu a povzbuzení plodnosti stromy, dobytek, a ovšem i příslušné modly. Symbolem lásky se červená stala mnohem později…

ZELENÁ

Zelená byla barvou řecké Afrodíty, zrozené ze zeleného moře, i barvou staroitalské bohyně jara Venuše. Aztékové vkládali mrtvým panovníkům do těla místo srdce zelený kámen chalchihuitl, symbol znovuzrození. Egyptští mumifikátoři zase používali ke stejnému účelu posvátného brouka skarabea zhotoveného ze zeleného smaragdu. Zelená je barvou přírody. Pohled na ní uklidňuje nervy, oživuje oči a celkově posiluje celou psychiku člověka relaxací.  Je ušlechtilá a vzbuzuje důvěru. Je-li hluboká a tmavá, znamená také integritu, důstojnost a stabilitu. Obecně je zelená barvou silné vůle a zvýšení tělesného výkon. Zlepšuje schopnost koncentrace a uklidňuje nervozitu a vznětlivost. V Lüscherově testu zelenou, vlastně modrozelenou, volí lidé stateční, houževnatí, ale také umínění, kteří se dokáží málo čemu přizpůsobit.
Zajímavost: Ten, kdo miluje zelenou, má nevědomou touhu pečovat o druhé.

MODRÁ

Je to barva klidu, uvolnění a reprezentuje mír. Uklidňuje, zjemňuje, a zlepšuje vnímání. Při meditaci podporuje schopnost zážitků a otevírá ducha intuici. Je to barva touhy, odevzdanosti, víry a věrnosti. A co když někdo modrou odmítá? Mohlo by se jednat o strach ponořit se do hlubin vlastního nitra nebo o nespokojenost se svými současnými vztahy. Je to studená barva a její vibrace mají uklidňující, harmonizující účinek.
Zajímavost: Modrá je barva vody a vzduchu, nekonečného průzračného nebe. Je nejčastější barvou připisovanou bohům. Nejvyšší egyptský bůh Amón je modrý. Indické bohy lze poznat podle sinavě modré pleti. Mexický bůh Quetzalcoatl, stvořitel Aztéků, je rovněž modrý. Germánský Odin nosí modrý šat a gotická Panna Marie se halí do modrého pláště. Modré pozadí na renesančních obrazech také není náhodné, ale je symbolem nekonečnosti božského vesmíru.

BÍLÁ

Symbol jasnosti, čistoty a vznešenosti. Často je spojována s pokorou. Zdůrazňuje existenci světla a stav dokonalosti. Je to barva pravdy, výrazem pro vnitřní vyjasnění a vyřešení nějaké nepříjemné situace. Působí proti únavě očí a bílé svíčky se používají při očistných a ochranných rituálech. Tuto barvu, která je známkou citlivosti, obdivují lidé upřímní a velkorysí.Zajímavost Již od pradávna je bílá dávána do protikladu s černou. Podle řecké báje ohlásil hrdina Théseus před svou plavbou na Krétu, že černé plachty jeho lodi budou nahrazeny bílými, bude-li plavba úspěšná. Smrtelně raněný Tristan ze středověké legendy očekává milovanou Isoldu: bílé plachty měli oznamovat její příjezd a černé znamenaly, že se Isolda již nevrátí…Autorka: H.K.Kobulejová

15 Comments
  1. mohlo by tu být víc barev ale jinak je to pěkné. Je pravda že je jedno jakou barvu mam na sobě (nebo je v okolí), stejně se pohádam… :D

  2. Je to opravdu super, tenhle přehled barev, ale je taky si myslím, že je škoda, že tu není fialová.Je to velice krásná barva,
    moje nejoblíbenější, a tak mě mrzí, že se nemůžu dozvědět její význam. Ale jinak je to tu super. :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.