Emancipace v knihovně? Tipy na dobrodružné knihy pro dívky

Éra bezbranných panen v nesnázích skončila. Na jejich místo nastupuje nová generace hrdinek, které vědí, co chtějí. V knihách pro dívky ožívají žánry fantasy a sci-fi.

Bella byla jednou z prvních

Začalo to Stmíváním, kde hlavní postava Bella často jedná na vlastní pěst a bojuje, aby zachránila své blízké. Úspěchem této ságy se inspirovaly autorky celého světa, a tak je dnešní trh stále více zaplavován dobrodružnými příběhy pro dívky. Výjimkou nejsou ani žánry fantasy a sci-fi. Jak ale poznat, jestli je knížka, která se ti dostala do rukou, opravdu kvalitní?

Emancipace vládne světu

Základní myšlenka je jasně daná. Mladá hrdinka (často outsider), děj plný nečekaných situací a poslední věc, která je alfou a omegou těchto románů, je zajímavý kluk. Často jde o dokonalého gentlemana, nesmí moc vybočovat z řady, aby se všem zalíbil, a nemůže mít žádné špatné vlastnosti, ledaže se jedná o sexy bad-boye.

Dnes jde samozřejmě o žánr, ve kterém se točí velké peníze, a tak je často kvantita upřednostňována před kvalitou. Já je zde ovšem nechci kritizovat. Však si také musíme přiznat, že tyto knížky nečteme, abychom se poučili.

Možná by člověk u dobrodružných knížek čekal silnou hlavní hrdinku, co se umí ohánět mečem, kouzlí a na každém kroku chrlí hlášky. Neříkám, že takové drsňáky v sukních nenajdeme, ale přesto v tomhle žánru převládá docela obyčejná a v rámci mezí něžná dívka. Stejně se ale často nevyhneme klišé a tyto postavy si do dobrodružství nesou tajemnou minulost, osudovou věštbu nebo je hlavní náplní děje lov sympatického krasavce.

Stmívání už jsme zmiňovali tak proč si nepředstavit pár dalších titulů?

Maggie Stiefvaterová: Mrazení

Po upírech tady máme co dočinění s vlkodlaky. Grace jako dítě napadli a málem zabili, kdyby ji nezachránil vlk se žlutýma očima. Nyní se s ním po letech znovu setkává v podobě člověka. Tím ale nemůže zůstat napořád…

To by byl velmi zkráceně příběh. Není to špatná knížka, námět vlků mi připadá sympatický a určitě se dobře prodává. Autorka zde sází na romanci a naivní srdce náctiletých dívek. Tento román nepřináší nic nového, ale ani si na nic takového nehraje. Má hlavu i patu a vlkodlak se žlutýma očima je prostě k zulíbání.

Dobrodružné a sci-fi romány o dívkách (nejen) pro dívky

Scott Westerfeld: Oškliví

A takhle to dopadne, když se světem rozšíří plastická chirurgie, řekla mi triumfálně matka po přečtení této knihy. Musím s ní souhlasit. I když má tato knížka zajímavý nápad a je dobře napsaná, liší se od ostatních knížek pro dívky. Nejde zde jen o lásku, i když zde má také svou roli.

Příběh probíhá v budoucnosti, ve světě, kde každý člověk v den svých šestnáctých narozenin podstoupí operaci. Ta změní jeho vzhled, aby vyhovoval všem žebříčkům krásy, a přestěhuje se do města plného dokonalých lidí. Samozřejmě zde existuje i skupina lidí, kteří si hýčkají své nedostatky a operaci podstoupit nechtějí. Ti žijí na tajném místě, kam se dostane hlavní hrdinka Tally. Objevuje věci, které se dějí v pozadí vlády. Stojí teď před důležitou volbou. Vrátit se a zaprodat své přátele nebo se nikdy nestát krásnou?

Catherine Fisherová: Incarceron

Ve vězení Incarceron vyrůstá a denně bojuje o život sedmnáctiletý Finn, který si je jistý, že se ve vězení nenarodil jako všichni ostatní. Téměř z jiného světa působí příběh dcery správce vězení Claudie, která se má vdát za prince, kterého jí nastrčila královna. Oba jsou nešťastní a když objeví křišťálový klíč, který jim umožní spolu komunikovat, připraví spolu plán k útěku.

V románu se lidé dobrovolně vzdávají techniky a vrací se k původnímu způsobu života. Nechybí zde akce, živý děj ani romantika. Ideální knížka pro dlouhé chvíle. Dokáže ale překvapit a pohltit tak, že se od ní nebudeš moct odtrhnout. Postavy mi zezačátku nepřišly moc sympatické. Claudia je rozmazlená, povýšená, jednoduše typická princeznička a Finn je takový ten hloupý ťunťa s dobrým srdcem. Postupem děje jsem si je však také dokázala oblíbit. Však se máme na co těšit, neboť Incarceron vyjde i jako film s Taylorem Lautnerem v roli Finna.

Text: Marťa B.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.