Rowlingová bez kouzel – Prázdné místo

J. K. Rowlingovou jistě není nutno představovat. Úspěšná autorka sedmi knih o Harrym Potterovi je ostře sledovanou osobou. Je o ní veřejně známo, že pracovala určitou dobu pro organizaci Amnesty international, díky které (a také díky potřebě psát), vznikl nový a zároveň její první román pro dospělé, nesoucí název Prázdné místo.

rowling1Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky. Pagford rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními?
Prázdné místo je skutečně velmi čtivá kniha napsaná srozumitelným „rowlingovským“ jazykem, který je příjemný pro každého. Do děje se dokážete vžít rychle, ale i přesto je tato kniha místy nudná svým přebytečným realistickým popisem a touhou vyčerpat téma „nijakého“ příběhu až do samého konce.
Rowlingová nám tentokrát nepřináší žádný dětský příběh plný kouzel, ale příběh obyčejného města a stejně tak obyčejných lidí. Provádí nás napříč společenskými vrstvami, vykresluje charakter několika rodin a nebere si při tom servítky. Postav je tolik, že jen samotné seznámení s nimi nám zabere cca 100 stran, než se začneme pořádně orientovat. Do poloviny knihy stále čekáme, cože to vlastně přijde, a zda vůbec. Kniha se místy vleče, a to i přesto, že se setkáváme s nejniternějšími touhami, sexem, drogami, obavami a jinými věcmi, které člověk „běžně“ prožívá.

V druhé polovině knihy se podivný pletenec pomalu rozplétá a zjišťujeme, jak vše se vším úzce souvisí. Dochází k podivnému vyvrcholení, které zahrnuje hned dvojitou smrt a výhru kandidáta, která byla svým způsobem jistá po celou dobu. Místo toho, aby se zrodilo něco nového, se na konci jádro příběhu rozbije a osudy lidí v městečku se změní. Nakonec v sobě nalezneme podivný zmatek a otázku: opravdu to takhle končí, kde je ten zbytek?
Tato kniha jednoduše klame tělem. Na to, jak je rozsáhlá, je samotným příběh opravdu krátký a po přečtení mi stále něco chybí. I přesto je dobře napsaná a opravdu důvěrně popisuje nás samotné. Každý z nás jednou provedl něco nečestného a naopak něco, co pomohlo někomu jinému. Můžeme sledovat spektrum všech barev lidské duše a přemýšlet tak nad sebou samým, protože v této knize je určitě střípek každého z nás.
Fanoušci této knihy se mohou těšit také na její filmové zpracování, jehož se zhostilo BBC.

Děkuji nakladatelství Albatros za poskytnutí knihy a přeji všem, kterým se kniha dostane do ruky příjemné počtení.
[box]
Autorka: J. K. Rowlingová
Překlad: Hana Zahradníková
Nakladatel: Plus
Stran: 544, cena: 424 korun
[/box]

Autorka: Klára

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.