Esperanto – kde se vzalo?

esperantoTaky už tě nudí nepravidelnost angličtiny, němčiny nebo jiných jazyků? Nebo ti připadá nespravedlivé, proč se celý svět učí zrovna angličtinu? Ano? Tak právě pro tebe je Esperanto…

Co to je?
Esperanto je umělý jazyk, to znamená, není ničí mateřština a vymyslel ho jeden člověk. Díky tomu nejsou v esperantu žádné nepravidelnosti.
Slova jsou s úpravami převzatá z mnoha jazyků (autor jich uměl dvanáct), díky tomu ti esperanto pomůže v učení ať už francouzštiny, angličtiny, němčiny, španělštiny nebo jiných…

Kde se tu vzalo? aneb trocha historiezamenhof
Esperanto vymyslel Ludvík Lazar Zamenhof. Žil ve městě Białystok (Polsko), kde žilo mnoho různých etnik (Rusové, Poláci, Němci a Židé – k těm patřil i Ludvík), které mezi sebou samozřejmě musely komunikovat. A vznikaly časté hádky jen kvůli tomu, že ani jeden neuměl pořádně jazyk toho druhého.
Ludvík o tom věděl a chtěl najít řešení – lehce naučitelný jazyk pro všechny. Nechtěl jím nahradit mateřštiny, chtěl jenom najít dorozumívací prostředek.
V roce 1887 vydal první učebnici nazvanou Lingvo internacia (Jazyk mezinárodní). Dal si pseudonym Doktoro Esperanto (= doktor doufající) a podle toho se mu říkalo ,Jazyk doktora Esperanto‘, čili pozděli zkráceně Esperanto.

Není to mrtvý jazyk? Používá ho vůbec někdo?
Mrtvý jazyk to rozhodně není a existuje mnoho a mnoho esperantských organizací (i v Česku). A důkaz, že se používá? Každý rok se pořádá Kongres (UK)+ Kongres pro děti (IK), účastní se jich zhruba 1500 až 5000 lidí. Letos se konal v Japonsku v Jokohamě.
Každý rok se navíc koná REF (setkání esperantských rodin), loni bylo účastníků těsně pod stovku a letos asi šedesát (záleží na tom, v jaké zemi se koná). A například o Velikonocích se koná velikonoční setkání (PSI). A tak dále.

esp1Díky těmte setkáním se potkalo hodně lidí, kteří by se jinak nepoznali, také třeba kvůli velké vzdálenosti zemí, odkud jsou. A je hodně rodin, které jsou složené z jiných národností a rodiče se potkali díky esperantu (např. Francouzka+Němec, Maďar+Finka, Švéd+Maďarka…)

Existuje služba Pasporta Servo. Když to shrnu, tak je to služba mezi esperantisty. Jeden nechá druhého u sebe zadarmo přespat dejme tomu dvě tři noci.
Jistě v esperantu narazíš i na spoustu překladů známých knih (přesněji okolo 40 000 titulů) a písniček.
Pokud máš dostatečnou slovní zásobu, můžeš s někým vést odbornou diskusi i se pohádat… :-)

A co nějaká slovíčka, prosím? aneb jazyk sám o sobě

kočka ……………. kato
pes ……………….. hundo
strom ……………. arbo
jablko ……………. pomo

Výhoda a jednoduchost je v tom, že se slova dají spojovat a teoreticky můžeš vytvořit tak dlohé slovo, že jsi ho neviděla ani na hodině němčiny! Ale neboj, normálně se dlouhá slova moc nepoužívají, protože je většinou víc variant, jak něco můžeš vyjádřit.
Například jabloň dostaneš spojením slov jablko a strom . A aby tam nebyla samá O, tak je až na to poslední ustřihneme: pomarbo. A jabloň je na světě!

Každý slovní druh má svou koncovku, a to bez výjimek:

podst. jm. ……………… -oes2

slovesa …………………. -i = infinitiv

…………………. –is = minulý čas

…………………. –as = přítomný čas

…………………. – os = budoucí čas

příd. jm. ………………. –a

příslovce ……………… –e

Také existují přípony, které ti upřesní, o co jde, např.:

nástroj k něčemu ……………… –ilo (dohromady se slovesem)

profese …………………………… –isto (taky se slovesem)

a další…

Tak co? Zaujalo tě tohle téma, nebo jsem tě zahltila spoustou zbytečných informací? Doufám v možnost a)! Napiš svůj názor do komentářů a můžeš připsat slovíčka, která bys chtěla umět v esperantu.

Jestli by sis chtěla přečíst víc, tak tady je adresa:

http://www.medy.cz/brno-esperanto/Posuzujme.htm
+ Je taky kreslený seriál Mazi, původně k výuce angličtiny. Tady je kousek esperantské verze:
http://youtube.com/watch?v=Tk9y_BpSJU0
+ Jedna holka (snad) složila písničku v esperantu. Kvůli kvalitě videa jí není moc dobře rozumět, ale zkontrolovala jsem, že to esperanto je :-) a je to moc hezká melodie:
http://youtube.com/watch?v=DOKnLPkIZWg&mode=related&search
+ A pokud by ses chtěla naučit nějaké barvy i s výslovnstí, tak tady to je: http://www.youtube.com/watch?v=LBnVIKNr06Y&mode=related&search

Článek nám zaslala čtenářka Edita D.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

7 Comments
  1. hezký článek já ani nevěděla že něco takovýho existuje. no ale pořád nechápu jak si složila tu jablon… jak si z jabka a stromu udělala pomarbo. jinak fakt super

  2. já se ho snažila i naučit,ale pak už mi na to nějak nezbýval čas(pololetky…)a pak už se mi do toho znovu nechtělo,ale doporučuju:-)

  3. Ještě jsem zapoměla dodat, že díky pasporta servo jsem potkala zajímavé lidi a mohla jsem říct, že jsem opravdu byla ve Francii. Kdo tam jede s cestovkou, nemůže tu zemi a lidi poznat tak dobře…
    Síma: když je pomo jablko a arbo strom, tak když je spojím, je pomo bez koncovky, takže není žádný slovní druh. takže je to jablečný strom, ne? :-)

  4. Akorát mi to redakce trochu sesřihala. Měla jsem tam závěr, který jsem chtěla, aby tam rozhodně byl a nenapsala jsem to do e-mailu jenom proto, protože mě nenapadlo, že mi to takhle prostříhají… Změnili atmosféru. To neni fééééééérr…..:-(

  5. Omlouváme se za krácení, ale konec byl poněkud krkolomný, takhle je řečeno vše, co v něm bylo, ale výstižněji a navíc je díky tomu článek kratší.

  6. Ahojki, Esperanto je úžasný jazyk kdo tvrsí, že je to slátanina různých jazyků tak je velký VŮL

Leave a Reply

Your email address will not be published.