Francouzský hřích – makronky

Jsou krásné na pohled, nádherně voní a ještě lépe chutnají. Řeč není o ničem jiném, než o jednom z největších cukrářských fenoménů posledního desetiletí – makronkách.

1444996-img-makronky-jidlo-vareni-recepty-francieTato sladká pochoutka je sice velmi nezdravá, ovšem pyšní se oblibou u všech generací. Nejen Francouzi jsou jimi posedlí, makronky si postupně dobývají celý svět. Makronky dokonce zakoupíš už i u nás a nejedna česká hospodyňka už je umí připravit doma.

Dvě lahodné pusinky

Makronky jsou dvě sladké mandlové pusinky slepené krémem, který má za úkol chuť doplňovat chuť, nebo s nimi jít do silného kontrastu. Tohle lahodné pečivo má být na povrchu hladké, křupavé a bez prasklin, či bublinek a uvnitř neuvěřitelně křehké a vláčné. Jednoduše se musí rozpouštět na jazyku.
Zajímavostí tohoto cukroví je, že se vydává v sezónních kolekcích, které přináší nové chutě, barvy a občas i velikosti a co víc, Francouzi jsou pro něj ochotni stát dlouhé a několikahodinové fronty.

Kořeny až v Itálii?

Makronky se považují za tradiční francouzské cukroví. Ovšem objevují se i tvrzení, že jsou původem z Itálie a do Francie je napomohla rozšířit Kateřina de Medici. Dcera vévody z Florencie, Lorenza II. de Medici, která se provdala za francouzského krále Jindřicha II. Francouzského a společně se svými kuchaři měla připravit první makronky.
Nic se však nemění na tom, že zpět na výsluní dostal makronky slavný pařížský cukrář Pierre Hermé, který vlastní hned několik specializovaných butiků právě na makronky. Jeho cukroví je také dodáváno do neméně slavného cukrářského domu Ladureé. Pierre je díky svému cukrářskému umu nazýván dle časopisu Vogue “Picasso cukrářských výrobků.”

Upeč si své vlastní

Není žádným tajemstvím, že je tohle cukroví velmi náročné na přípravu. I když se to nezdá, připravit opravdu skvělé makronky stojí hodně dřiny. I proto je jejich cena tak vysoká. Tady je návod na přípravu těch pravých makronek.

Ingredience:
90 g vaječných bílků, 25 g krupicového cukru, 200 g moučkového cukru, 110 g drcených mandlí, potravinářské barvivo, 60 g mascarpone, 3 lžíce marmelády
Postup:

  1.  Nejdříve si předehřej troubu na 140 stupňů. Bílky s krupicovým cukrem ušlehej do tuha. V připravené míse smíchej moučkový cukr s mletými mandlemi a jemně přimíchej do bílků. Poté přidej do vzniklé směsi potravinářské barvivo dle vlastní fantazie. Směs by měla být dostatečně tuhá a držet svůj tvar.
  2.  Připravenou směsí naplň zdobicí sáček a na plech vyložený pečicím papírem nastříkej makronky – můžes použít i šablonu pro stejnou velikost. Cukroví nech péct asi 20 minut, poté jej vytáhni z trouby a nech řádně vychladnout cca hodinu, aby „zaschly“ a naskočily.
  3. Vrhni se na náplň. V další menší míse smíchej mascarpone s vybranou marmeládou a krémem slepuj již vychladlé makronky. Pokud máš vše hotové, dej cukroví buď do lednice, nebo na jiné chladné a temné místo na dva dny, aby se chutě propojily.

Tipy a triky: Rozemel mandle na úplný prášek a ještě je prosej přes síto. Použij nejméně dva dny staré bílky a před použitím je nechej ohřát na pokojovou teplotu.

Za dva dny hotové makronky vyndej a užij si své cukrářské umění. Není žádné neštěstí, pokud se ti nepovedou hned napoprvé. Ale jak se říká, opakování je matka moudrosti a za čas se možná budeš rovnat cukrářským mistrům.

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.