Jak vyrobit draka – kompletní návod

Podzim vystřídal léto a přišel čas na podzimní radovánky. Venku se sice ochladilo, začal foukat chladnější vítr, ale sluníčko ještě sem tam hřeje. A právě takové počasí je to pravé pro pouštění draků. Pomůžeme ti vyrobit draka.

Samozřejmě, že draka si můžeš pořídit na trhu, kde je jich celá řada. Ale není nad to, když si draka vyrobíš sama. Nejenže zažiješ spoustu zábavy, ale přesvědčíš se i o své zručnosti. Přečti si odkud přišla Inspirace a Jak na to?.
Jak vyrobit draka

Inspirace z Číny

Země proslulá vynálezem porcelánu, papíru, kompasu a střelného prachu – to je Čína, a právě odtud k nám pravděpodobně přiletěli veselí draci. Buddhističtí mniši tradičně vyráběli draky z bambusu a hedvábí. Sice se ve vzduchu udrželi pouze několik hodin, ovšem sloužili hlavně pro rituální náboženské účely.

Jak vyrobit draka, aneb co budeš potřebovat

Na výrobu draka si přichystej dvě lehké dřevěné laťky, které použiješ na jeho kostru. Dále pevný papír, krepový papír a provázek či motouz na pouštění draka. Nezapomeň také na barevné stuhy, aby sis mohla draka ozdobit podle svého gusta. Rovněž si připrav lepidlo, nůžky, nůž a můžeš i barvičky, pokud hodláš draka pomalovat. To už záleží jenom na tobě. Výroba draka taky nějakou dobu trvá na to by jsi neměla zapomínat.

Jak na to?

Na výrobě draka není nic složitého, zvládneš ji i ty. Stačí, když se budeš řídit následujícími instrukcemi:

Jak začít? V první řadě si vytvoříš kostru draka, a to tak, že přeřízneš dřevěné laťky v poměru 3:2 a položíš je kolmo na sebe – kratší přes delší. V kříži, který je spojuje, je svážeš pevně provázkem. Přes obvod této kostry napneš provázek tak, aby se tyčky neprohýbaly a také, aby se provázek neprověsil. Konstrukci draka položíš na připravený papír, který podle kostry ořízneš či obstřihneš. Ponechat si můžeš malou rezervu, kterou můžeš ohnout a přilepit přes kostru tvořenou provázkem. Až zaschne lepidlo, pusť se do zdobení.

Nezapomeň na ocas, který je důležitý pro vyvážení draka. Na ocas budeš potřebovat provaz, na který přivážeš mašličky z krepového papíru, nebo můžeš použít barevné stuhy. Svého dráčka si tak můžeš krásně barevně ozdobit. Potom stačí ocas připevnit ke spodní části draka. Na tyčku kostry připevni také provázek na ovládání a je hotovo!

Příjemné podzimní dovádění!

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.