Inheritance aneb Konec jedné ságy

Je to rok, co se u nás kniha Inheritance objevila. A téměř 9 let, co do České republiky zamířil první díl Odkazu dračích jezdců Christophera Paoliniho – Eragon. Kniha Inheritance vyšla jako poslední díl ságy, ovšem neměl by to být konec putování po Alagaësii. Což je dobrá zpráva pro fanoušky.


InheritanceNení tomu tak dávno, co byl Dračí jezdec Eragon obyčejným chudým farmářským chlapcem a jeho dračice Safira pouhým modrým kamenem v lese. Nyní právě na nich závisí osud celé civilizace! Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokážou oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje. Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alagaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?

Tolik anotace knihy, neboli shrnutí děje, na který se můžeš těšit. Kniha začíná stručným shrnutím všech tří předešlých knih. Což si myslím je velké plus pro ty, kteří Inheritance nezačali číst hned po Brisingru.
Inheritance je velice čtivá, stejně jako předešlé díly. Jazyk není nijak složitý, je jednoduchý, srozumitelný a místy lehce poetický. Styl psaní se od prvního dílu nijak výrazně nezměnil. Řekla bych, že v podstatě zůstal stejný. V knize se však vyskytuje ještě více popisných pasáží, které autor dovedl k dokonalosti. I když to může být pro někoho nudné, má to svou výhodu. Lehce si můžete představit Paoliniho vlastní myšlenku. Výhodou také je, že se popis nikdy neopakuje, vždy je originální a dle mého čtivý. Zajímavé také je sledovat, jak Paolini rostl spolu se ságou, především jak se vyvíjela jeho mysl, stejně jako Eragonova.
Zhruba do poloviny knihy se neděje nic zcela „důležitého“. Probíhají všemožné boje a dobývání měst na cestě do Urû’baenu. Střídají se dějové linie mezi Eragonem a Roranem. Pro někoho tato část může být utrpením na cestě ke konci, i přesto se v kapitolách dají nalézt úžasné pasáže. Mně osobně se velice líbila kapitola Nasytit Boha u které mě příjemně mrazilo v zádech.

Velké finále

Druhá polovina knihy je mnohem napínavější a mnohdy bylo těžké se od knihy odtrhnout. Tato část se nese v duchu napětí a silného očekávání. Srdce ti buší a bedlivě očekáváš téměř stránku za stránkou, co se zase přihodí. Paolini si v této polovině vyloženě pohrává i se samotným čtenářem, a to v tom, jak kapitolu utne v nejlepším. Musím říci, že pasáž, kdy Šruikan vyletí nad město, aby vyděsil vojáky, ve mně vyvolala neuvěřitelné pocity. Stejně tak části, kdy je Nasuada mučena a pevně odolává. Co pro mě bylo lehce zklamáním, byl samotný Galbatorix. Po celou dobu je prezentován jako neuvěřitelné zlo a když na něj dojde, nezdá se být tak hrozivý. Dokonce jde vidět, že to vlastně ani nemyslel všechno tak špatně. Podivností pro mě také bylo samotné vyvrcholení boje mezi Eragonem a Galbatorixem. Přišlo mi sice velice originální, ale na druhou stranu až moc rychlé, a to mi příliš k Paolinimu nejde. Musím říci, že mě trošku mrzí, že nikdo z důležitých postav nezemřel a vše proběhlo jaksi jednoduše. To však není chyba autora, ale mě jako náročné čtenářky.
Za posledních 100 stran, které se mohou zdát zbytečné, jsem Paolinimu nesmírně vděčná. Jsem ráda, že děj neukončil samotným zabitím Galbotorixe, ale pokračoval dál a děj o to lépe uzavřel, když ne úplně. Na druhou stranu se bohužel stalo, co jsem očekávala – Arya se stane jezdkyní a také královnou. Kupodivu se však nedala „zatím“ dohromady s Eragonem. Za což jsem ráda a způsob, jakým to dopadlo, se mi zamlouvá.

Je jasné, že Inheritance, stejně jako celá sága nezůstanou zapomenuty a jistě ještě zaplní místo v mnoha domácích knihovnách. Celkově knihu hodnotím velice kladně a mám-li ji obodovat, dávám 9/10. Jednoznačně se jedná o nejlepší díl Odkazu dračích jezdců.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí knihy a přeji všem příjemné počtení.

[box]
Autor: Christopher Paolini
Série: Odkaz dračích jezdců
Díl: čtvrtý
Počet stran: 672
Překlad: Olga Staníčková
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
[/box]

Autorka: Klára

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.