Jak mě změní těhotenství?

Vím, že většina našich čtenářek se zatím maminkou být nechystá, ovšem stejně tak vím, že spousta z vás je jistě zvědavá, jaké to vlastně je. Říká se, že mateřství je jedno z nejkrásnějších období života ženy, ovšem je to taky pěkný zápřah pro naše tělo a psychiku. V dnešním článku se tedy mrkneme na to, jak se naše tělo i psychika může během těch kouzelných devíti měsíců změnit.

Těhotenství je specifické období. Přečti si, na co se připravit.


Musíme si uvědomit, že těhotenství je hrozně individuální záležitost. Proto u každé ženy může probíhat zcela odlišně. Některé záležitosti jsou však velmi podobné. I tak se ale připrav, že zrovna to tvoje budoucí mateřství se může dnešnímu článku zcela vymykat. A i když nás to všechny čeká třeba až za pár let, přeji vám, ať všechno proběhne v pořádku a je to nejhezčí, co vás mohlo potkat.

Část o těhotenském testu, gynekologickém vyšetření a celkovém zjištění, že jsi v tom, vynecháme. Pojďme se tedy podívat co se děje dál.

Přibírání na váze

Když se v našem těle zrodí nový život, nastává spousta změn. Asi ta nejvýraznější změna, které si každý ihned všimne, je postupný příbytek na váze. Celkový průměrný příbytek kilogramů se pohybuje okolo 8 až 15 kg. Záleží na jednotlivé ženě, každá jsme jiná a podle toho se chová i naše tělo. Je ale pravdou, že spousta žen přesáhne průměr jako nic, takže takových 20 kg a někdy i 30 kg nahoru je naprosto normální. Během porodu ztratíš ze své váhy asi takových 7 kg, což je ovšem proměnlivé, jedná se totiž o váhu miminka, placentu a plodovou vodu.

Tip: Věř, že nabraná kila půjdou dolů jako po másle. Péče o miminko není zrovna jednoduchá a je poměrně fyzicky i psychicky náročná. Většina žen tak kila postupně samovolně ztrácí. Dopomoct si můžeš i cvičením, ale věř, že zezačátku na to moc času mít nebudeš.

Větší prsa

Tuhle změnu nejvíc oceňují tatínci. I zde ovšem platí pravidlo individuality. Největší změnu začneš vnímat těsně před porodem, kdy se ti prsa začnou nalévat mateřským mlékem. Pokud jde vše dobře, zvětší se ti prsa asi o jedno či dvě čísla. Některým maminkám se nemusí zvětšit vůbec, zde je ale problém, že se nevytvořilo mateřské mléko. Někdy to prostě zdravotní důvody nedovolí, ale všechno se dá řešit náhradní výživou. Po porodu logicky o velikost nových prsou nepřijdeš, právě naopak. Díky kojení se budou prsa neustále nalévat novým a novým mlékem. Začátky ovšem nejsou nijak jednoduché, miminko si musí zvyknout a naučit se z prsu sát. Ze začátku to tedy může být velmi bolestivé, popraskané bradavky nejsou opravdu příjemnou záležitostí. Žijeme ale v 21.století a tak si můžeme dopomoci kojícím kloboučkem. Díky tomu miminko prs lépe uchopí a maminka má po bolesti. Některé maminky mají mléka opravdu hodně, proto se musí i odstříkávat. Pokud tedy tvoje budoucí mimčo nebude otesánek, připrav se i na možnost, že mléko bude z prsou odtékat. I zde si ale můžeš vypomoct speciálními vložkami do podprsenky.

Povolená prsa

Díky kojení se nám prsa nejen zvětší, ale také mohou ztratit svoji původní pevnost, výjimkou nejsou ani strie. Proto se doporučuje mazat poprsí speciálními krémy, aby neztratilo elasticitu.

Tip: O pevná prsa nemusíš přijít! Důležitým pomocníkem bude kvalitní pevná těhotenská podprsenka se širšími ramínky. Přidat můžeš i nějaké ty cviky na posílení prsních svalů.

A jak se změní psychika?

Počítej s tím, že kromě větších prsou, zadku a těhotenského bříška se ti změní i psychika. Je to neúprosný nával hormonů a věř, že tohle udělá opravdu hodně. Spousta žen popisuje těhotenství jako překrásné období, ale většina z nich také mluví o neustálých změnách nálady a přecitlivělosti. Rozbrečet tě může jakákoliv sebemenší prkotina, jednou jsi plná elánu, podruhé tě přepadnou strašlivé deprese. Chvíli se chceš smát, pak přijde bezdůvodná hádka s partnerem… Je to opravdu nevyzpytatelné.

Další slasti a strasti spojené s těhotenstvím

Rozhodně tě nechci nějak strašit, ale je toho mnohem víc. Každopádně jak už jsem několikrát zmiňovala, zrovna tvoje těhotenství se tomu může vyhnout. Co dál tě tedy může potkat?

Povolené pánevní dno

Ke zdárnému průběhu těhotenství se povolují vazy a tím se roztahuje pánevní dno, aby byl porod  jednodušší. Zde ale nastává problém. Díky povolenému dnu může docházet k nekontrolovatelným únikům moči, například při kýchnutí nebo některých sportech. Postupem času se pánevní dno pomalu zpevňuje, vhodné je dopomáhat si speciálními cviky.

Křečové žíly

Častým problémem bývají křečové žíly. Proto bys během těhotenství měla být v klidu a odpočívat. Úlevou pro nohy je poloha nahoře. Během těhotenství zapomeň na podpatky!

Otékání nohou

Během těhotenství se tvé tělo zalévá vodou a častým příznakem jsou i oteklé nohy. Díky tomu se ti může zvětšit noha i o jedno číslo, proto budeš nucena pořídit novou a pohodlnou obuv.

Zvýšení krevního tlaku

Příliš vysoký krevní tlak není známkou ničeho dobrého. Proto se neustále musí hlídat. Pokud je ovšem v normě, vše je v pořádku.

Už tě nechci dál nijak strašit, proto raději výčet všech nepříjemností ukončím. I přesto se ale nemusíš bát! Zvládla to tvoje maminka, babička a další miliony žen, proč bys to tedy neměla zvládnout i ty?

Dana K.

Dítě sametové revoluce. Svůj život si nedokáže představit bez rodiny, hudby, přátel a velmi těžko by přežila i bez svého laptopu. Její největší slabostí je rybíz. Miluje léto, moře a hrozně nerada o sobě mluví.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.