Jak prázdniny skutečně prožít, ne jenom přežít!

prazdninyPřemýšlela jsem, jestli letní prázdniny zbožňují skutečně všichni školáci a studenti nebo proč někomu naopak lezou krkem a spíš se těší, až v kalendáři otočí na první zářijovou stránku. Pokud však nejsi nějak extrémně nadšená řešitelka dlouhatánských matematických rovnic či před tebou nesedí krásný spolužák, kterému se až do konce vyučování můžeš směle dívat na zadek, pravděpodobně se léta nemůžeš dočkat. Vše však skrývá jistá úskalí…Bohužel je to tak – kolem tebe jsou vždy věci či osoby, které ti dovedou bezstarostné prázdninování pěkně znepříjemnit či zkomplikovat. Chceš se jim pokusit vyhnout? Čti pozorně následující řádky…

Kazisvět č.1: OBAVY Z VLASTNÍHO VZEZŘENÍ
Spousta holek promrhá zbytečně moc času před zrcadlem s otázkami typu: “Nemám v těch šatech moc velký zadek?” nebo zoufalými výkřiky: “Proboha, vždť s takovýmhle panděrem do plavek prostě nemůžu!” Problém je v tom, že když se neustále budeš ohlížen na to, jak v čem vypadáš a jak se na tebe dívají druzí, nebudeš si moci léto plně vychutnat!
Slečn@ radí: Že máš obrovský zadek? Podívej se kolem sebe, ani v létě na koupališti se kolem tebe nevyskytují jen samé dokonalé modelky a mného z holek by daly nevím co, kdyby vypadaly jako ty. A faktem také je, že i holky, kterým příroda nenadělila dokonalý zevnějšek, se umí dobře bavit, což ocení druzí – hlavně kluci. Jsi-li se sebou nespokojená, namísto fňukání vytáhni kámošku ven, projeďte se na kolech – spálíš pár kalorií a budeš mít nové zážitky. P.S.: Co s holkou, která je sice krásná, ale naprosto nudná a zakomplexovaná?! :-)prazdniny2

Kazisvět č.2: ČUMILOVÉ, OSAHÁVAČI A JINÍ OTRAPOVÉ
Asi se teď směješ, ale není nic nepříjemnějšího, než když se na tebe na diskotéce (na které jsi mimo jiné chtěla okouzlit nějakého konkrétního kluka) nalepí opilý čtyřicetiletý týpek v druhé pubertě, který si potřebuje dokázat, že stále ještě má na takové mladé kóči, jako jsi ty. A tak v nejlepší chvíli, kdy zjistíš, že si tě tvůj idol konečně všimnul, ti na zadku přistane ulepená ruka neznámého loudila. S podobnými případy se však nemusíš setkat jen na diskotéce!
Slečna@ radí: Nikdy nikam nechoď sama! Vždy buď minimálně s jednou kámoškou, se kterou se od sebe moc nevzdalujte, pokud kolem vás nekrouží houf samých známých. Zrovna minulý víkend jsme s kámoškou nechaly doma naše drahé polovičky a vyrazily spolu na diskotéku. Na parketu kolem nás velice brzo začal slídit uslintaný opiloun v propocené košili, jednu po druhé chytal za zadek… zkrátka nebylo to nijak příjemné. Zvolily jsme “tajnou dívčí taktiku” – objaly jsme se a ruku v ruce se přesunuly jinam – onen objekt na nás zůstal nevěřícně hledět, ale naštěstí to vzdal :-) Nedej se a braň se a rozhodně s nikým takovým nikam sama nechoď a nenech se zvát na panáka. Nikdy nevíš, co má zalubem, i když si třeba v blažené euforii, že o tebe někdo projevil zájem. Popravdě – jsou mnohem lepší místa na seznamování a s opilcem rovnou neztrácej čas!

Kazisvět č.3: PŘÍLIŠ HORKÉ POČASÍ
Je super moci si vyjít ven jen tak v kraťáscích a tílku nebo v jiném letním oblečení. Není nad den strávený na koupališti pozorováním opálených krasavců, kteří se promenádují kolem. Ale pozor! Sluníčko pálí na hlavu a kromě úpalu, úžehu či spálené kůže u tebe může nastat i tzv.”sladké mámení” – snadno se bezhlavě zamiluješ i do kluka, kterému by ses za normáloních okolností vyhýbala veeeelikým obloukem!
Slečn@ radí: Ani při pouhém “koukání” nezapomínej na ochranu – samozřejmě v podobě krémů, gelů, olejíčků a jiných vymožeností na opalování (podrobnosti v nedávném Terezčině článku ZDE). Hodně pij (nejlépe neslazené nápije bez bublinek), pořiď si slušivý klobouček, kšiltovku nebo fešný šátek na hlavu a sem tam přemísti svou maličkost na chvíli do stínu. Ano, slyšíš to pravděpodobně ze všech stran, ale nejsou to jen prudérní nákazy, příkazy a výmysly nějakých vědců a doktorů. Pravděpodobně už jsi minimálně jednou za život zkusila na vlastní kůži, jak nepříjemné je mít kůži na uhel – připravíš se tím o několik krásných slunečných dní!

Kazisvět č.4: ALKOHOLOVÉ OPOJENÍ
Na úvod tohoto odstavce bych měla říci, že následující rada je určená pro slečny nad 18 let. To podle zákona – jenomže já vás znám! Nebo spíše neznám člověka, který v 15 letech ještě nezakusil nějaký druh alkoholického nápoje, a co si budeme povídat, prázdninová dobrodružství s partou kamarádů jsou pro alkoholové experimenty bohužel jako stvořené. Říkám bohužel hlavně proto, že necháš-li se vyhecovat ostatními nebo sama sobě chceš dokázat, jak už jsi dospělá a nezávislá, obvykle to končí velmi špatně.
Slečn@ radí: Mysli na to, že sluníčko a horko udělají své a už i po jednom “nevinném” panáku sirupoidní jablkové vodky se ti můžou pěkně protočit panenky. Na tohle před lety dojel jeden můj známý – vždy to byl chytrý a rozumný kluk, ovšem o prázdninách chtěl před bandou starších kluků dokázat, že je stejný machr jako všichni ostatní. Vsadil se, že vypije láhev čehosi (naštěstí nedopil, jinak by to dopadlo snad ještě hůř), pozvracel nějakému dědovi před hospodou auto, ten na něj zavolal policii a milého klučinu dovezlo domů ve tři ráno auto s houkačkou – jelikož mu bylo teprve 17, musel být předán do rukou zákonných zástupců, tedy svých vlastních rodičů.

Kazisvět č.5: RODIČOVSKÉ PŘÍKAZY A ZÁKAZY
Když mi bylo nějakých 13 let, začala jsem si kupovat bravíčko a řídit se všemi chytrými radami, jak sbalit kluka, co za mega-super-party podniknout s kámoši atd. – zřejmě to znáš sama velmi dobře. Když už prázdniny klepaly na dveře, měly jsme s mojí nejlepší kamarádkou úžasné plány, co všechno v létě provedem, kam budem chodit, že uspořádáme diskotéku pro spolužáky… Naše plány však narazily na rodičovská pravidla. A jak a kde uspořádat diskotéku, když musíte být do devíti doma? Kde aplikovat všechny koupališťové balící triky z Cosmo dívky, když na koupaliště deset minut po vás dorazí i vaše máma s malým bráchou, roztáhnou si osušky sotva pět metrů od vás a neustále ostřížím zrakem sleduje, s kým se člověk baví, kam jde a jakého ledňáka si koupil.
Slečn@ radí: Buď realista – ano, krásně se o tom všem sní, ale pokud si ve věku, kdy za tebe stále ještě zodpovídají rodiče, připrav se na to, že budou chtít vědět, co děláš a s kým se stýkáš, a pravděpodobně z mnohých tvých plánů nebudou dvakrát nadšení. Snaž se upravit své plány, tak, aby bylo možné s rodiči uzavřít kompromis. Vše je totiž možném, ale je to o domluvě. A také o zodpovědnosti – ukaž rodičům, že ti můžou důvěřovat, a dodržuj, co jste si dohodli!

Krásné prázdniny!

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.