Jak se předvádělo spodní prádlo ještě před Photoshopem

Voskově hladká kůže bez jediného pupínku nebo vrásky, až nezdravě útlý pas a dmoucí se ňadra podle prototypu panenky Barbie – tak vypadají modelky v katalozích se spodním prádlem dnes. Jak to vypadalo třeba před třiceti lety bez pomoci Photoshopu a jiných šikovných počítačových programů, si sotva dovedeme představit. Podívej se na katalog začínající značky Victoria’s Secret z roku 1979.

Katalog Victoria’s Secret před 33 lety a dnes

Historie značky Victoria’s Secret se datuje do roku 1977. Založil ji jistý Roy Raymond ze San Francisca. Jeho obchodní plán byl jasný – sám měl vždy velký problém s výběrem spodního prádla pro svou manželku a vycítil, že stejně horké chviličky při podobných nákupech zažívá i spousta mužů z jeho okolí. Rozhodl se proto vytvořit obchod se spodním prádlem, ve kterém se mužští zákazníci nebudou cítit trapně jako v běžných obchodech.

První obchod Victoria’s Secret otevřený ve standfordském nákupním centru byl obkládaný dřevem a vyzdobený doplňky ve viktoriánském stylu, aby se tam muži cítili spíš jako uvnitř pánského klubu. Místo stojanů a nepřeberným množstvím podprsenek, kalhotek a košilek byly na stěnách umístěné “rámy” s naaranžovanými komplety. Pánové se tak mohli procházet kolem, a jakmile je některý z vystavených modelů zaujal, ochotný personál mu pomohl odhadnout správnou velikost a zboží mu přinesli již zabalené ze zadního inventáře.

Do konce 70. let vlastnil Roy Raymond už čtyři takové obchody a navíc začal poštou rozesílat objednávkové katalogy, v nichž si pánové mohli vybírat spodní prádlo oblečené na půvabných modelkách. Následující obrázky pocházejí z katalogu z roku 1979.

[framed_tabs]
[tab title=”1″]

Zdroj fotografií: my-retrospace.blogspot.cz[/tab]
[tab title=”2″]
[/tab]
[tab title=”3″][/tab]
[tab title=”4″]
[/tab]
[tab title=”5″]
[/tab]
[tab title=”6″]
[/tab]
[tab title=”7″]

[/tab]
[tab title=”8″]

[/tab]
[tab title=”9″]
[/tab]
[/framed_tabs]

Ačkoliv jsou všechny tři modelky krásně štíhlé, na všech snímcích vypadají naprosto přirozeně. Možná se jim sem tam lesknou čela, někde mají červený nos a jdou vidět přechody nerovnoměrného opálení, ale jejich kůže působí opravdu lidsky a ne jako podivná polypropylenová hmota. Košilky jsou na fotografiích normálně zmačkané, jako když si je obléknete doma a rozvalíte se v nich na kanape. Končetiny modelek nejsou uměle protažené, zúžené a vyhlazené tak, že v reálu by se na nich sotva udržely. Naopak jsou na jejich postavách vidět svaly, rýsující se kosti a přirozené záhyby těla, tak jak na těle zdravých štíhlých žen doopravdy jsou.

Co myslíš? Mají takové fotky větší kouzlo, anebo se ti “přirozenost” hnusí a raději se podívášna těla vyretušovaná k nereálné dokonalosti?

Poprvé na módním mole

Světové renomé si značka získala především honosnými přehlídkami. Začátky ale nebyly tak pompézní jako dnes. Následující video zachycuje záznam z úplně první přehlídky spodního prádla Victoria’s Secret v roce 1995. Tehdy už více než dvanáct let ve vlastnictví společnosti The Limited, která ji od původního majitele odkoupila a vlastní ji dodnes.

Spodní prádlo Victoria’s Secret v té době ještě nepředváděly světové top modelky jako Cindy Crawford, Adriana Lima, Heidi Klum, Naomi Campbell nebo Claudia Schiffer ověšené luxusními šperky za miliony dolarů a s připevněnými blyštivými křídly na zádech, předváděné prádlo nebylo ozdobené pravými diamanty a v pozadí k tomu nehrála naživo kapela Black Eyed Peas.

Dnes Victoria’s Secret patří k nejznámějším značkám na světě a její přehlídky obvykle patří k nejvetším módním událostem roku. Platí za synonymum nejen kvalitního spodního prádla podle nejnovějších trendů, ale nabízí také například parfémy a módní doplňky nebo noční prádlo Victoria’s Secret.

Velkou poptávku budí také dámské plavky Victoria’s Secret, které každoročně udávají trend celé letní sezony. Kromě toho jsou zárukou kvalitních materiálů a propracovaných střihů, které dokonale pozvednou přednosti ženské postavy. Ze sortimentu oblečení Victoria’s Secret patří mezi nejprodávanější sportovní mikiny a komplety. Značka však nabízí i elegantní šaty, casual svetříky, topy, tuniky nebo ležérní kalhoty.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.