Jaro s vlastní zahrádkou? Žádný problém

Také se už nemůžeš dočkat, až roztají poslední zbytky sněhu a místo nich se zazelená svěží travička? V zimě vypadá svět hrozně šedivě, ale jakmile na jaře vykvetou první podběly nebo sněženky, rázem je všechno veselejší.

Jako malá holka jsem se s maminkou ráda rýpala v záhonech naší maličké zahrady a horlivě hledala každý malý klíček, byť by to měl být jenom plevel. Ty časy jsou sice už pryč, ale obdiv k přírodě a touha vypěstovat si krásnou rostlinu od semínka mi zůstal.

zahrada

Mé pokusy o pěstování rostlinek na okně v květináči však dost často selhávají. Nejprve jsem pořídila naprosto nemožný květináč, potom nevhodnou zeminu a sotva naklíčená semínka mi velice brzo uschla. Zkrátka, cítila jsem se jako pěstitelský babral.

Proto mi udělala radost internetová prodejna www.growit.cz, která nabízí semínka zajímavých rostlinek v balení spolu se vším, co může začínající nadšenec potřebovat.

Sušené bylinky ze sáčku jsou minulostí, vypěstuj si čerstvé

Až na několik rostlin, které považuji za nevypěstovatelné v domácích podmínkách, mi řada rostlinek v nabídce e-shopu připadne velmi praktická. Mezi nimi je například balíček Směs bylinek, který obsahuje semínka bazalky, tymiánu, rozmarýnu, petržele a pažitky – tedy bylinek, které při své kuchařské tvorbě potřebuji nejčastěji. Praktický – a pro milovníky ostrých jídel jistě velmi zajímavý – je balíček Chilli papričky, obsahující semínka pěti odrůd těch nejpálivějších paprik. Bylinky i papričky, které nespotřebuješ ihned, si můžeš usušit a uskladnit na budoucí využití.

Nenáročné by mělo být i pěstování malých rajčátek, třebaže ta by mohla časem vyžadovat o něco větší květináč či truhlík. Nezapomeň také, že vzrostlé rostliny budou potřebovat oporu, aby se nezlomily. V balíčku jsou kvůli tomu speciální značkovače, které lze použít i jako podpěry.

Některé balíčky Grow-it jsou vhodné i pro ty nejmenší pěstitele. Rychle klíčící a rostoucí rostlinky jsou obsaženy v sadě Hrášek a fazole. Překvapivě však nejde o obyčejné odrůdy, jaké najdeš na každém druhém záhoně, ale o speciální trpasličí hrášek a popínavou fazoli.

Exotika v květináči

Pokud toužíš po exotice ve květináči, můžeš vyzkoušet pěstovat také masožravky či bonsaje, jestli jsi spíše květinové dítě, udělá ti radost balíček Kopretiny, Levandule, Slunečnice (obsahuje více odrůd) nebo Směs květin. Tím však sortiment obchodu nekončí. V nabídce jsou dále balíčky Aloe Vera, Arašídy, Čtyřlístek, Kaktus, Kávovník a čajovník, Olivovník a Rajčátka.

Než se však rozhodneš některý vyzkoušet, doporučuji ti nastudovat si vybranou rostlinku v atlase nebo na internetu. Nemůžeš například čekat, že si vypěstuješ vlastní chutné olivy (ačkoliv to popisky na balíčku slibují). Olivovníky totiž nesou plody až po několika letech a ani potom nedosahují doma vypěstované olivy středomořských kvalit. Jiné rostlinky je zase lepší pěstovat skutečně na zahrádce, například obří slunečnici asi těžko udržíš v mezích malého květináče.

hrasek„Technická podpora“ součástí balení

Že nemáš zahrádku a nevíš, jaké vybavení si pro pěstování rostlinek pořídit? Některé problémy řeší balíček sám o sobě. Jeho součástí jsou prodyšné kokosové květináčky, substrátové tablety z kokosové kůry, výživné disky na vyklíčení semínek před zasazením do zeminy, tyčinky sloužící k opoře rostlinky a umístění popisu (není nic tak frustrujícího než zapomenout, kterou odrůdu jsi kam zasadila) a samozřejmě český návod na pěstování. Zeminu a misky pod květináče si však musíš pořídit sama, a také pravidelné zalévání je jenom na tobě.

Ceny balíčků se pohybují kolem čtyř set korun. Odměnou za péči ti budou rostlinky krásně kvést, vonět nebo (v případě bylinek) i chutnat. Zároveň si budeš moci být jistá, že tebou vypěstované plody jsou 100% bez jedovatých postřiků a hnojiv.

Ať už se rozhodneš pro cokoliv, Slečna ti přeje hodně pěstitelských úspěchů!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

6 Comments
  1. Pestovat je fajn, hlavne kdyz se to da potom snist. Ale chce to aspon kousek zahrady, doma je to spis na okrasu. A pokud clovek vlastni nejake to zvirectvo, tak spise nechtenou potravu nebo zabavu pro ne :)))

    1. jeej ta baretka je zlate1:) Je to skf4r ako takfd hredbik :DKre1sna farba. Nikdy som nič neamla v takej farbe…mhmm… možno nabudface. Ale kre1sne fotky :)

  2. Nějaká popínavka, které se mamka doma nemůže pomalu zbavit, protože je to hotový nezmar. Nemám ji dokonce ani v květináči, ale jen ve vázičce ve vodě a roste jak divá :-)

  3. Dnes jsem neodolala a koupila mamce (a sobě) k MDŽ květináč s krásným petrklíčem, maceškou a růžovými sedmikráskami. Kousek jara do bytu:) A jak to odkvete, tak šup s tím na zahrádku!

Leave a Reply

Your email address will not be published.