Jasmín, květina s omamnou vůní

jasminPili jste někdy čaj z jasmínu? Dělal vám někdo masáž jasmínovým olejem nebo snad vlastníte toaletní vodu s vůní jasmínu? Ale co je to vůbec jasmín…

Jasmín se v Evropě poprvé ocitl v 16 století. Je to keř, který má rozměr 1 až 3 m. Pochází z Číny a je velmi nenáročný. Daří se mu na půdách dostatečně zásobených živinami. Na zimu je vhodná přikrývka kořenů. Má dlouhé, slabé, čtyřhranné, zelené větve, které se dají vyvazovat ke konstrukci. Používáme ho tedy v teplejších oblastech na popínání stěn, sloupků, na svahy. Ale také v medicíně či kosmetice. Za mírných zim se na jasmínu objevují žluté 2,5 cm květy podobné prvosence už o vánocích.
V indické a čínské medicíně se jasmín užívá na spoustu potíží např. při bolestech žaludku, menstruačních a kožních problémech. V současnosti bývá jasmín součástí čajových a bylinných směsí. V magickém a rituálním užití se mu přisuzují afrodizikální, věštecké sny a peníze přinášející účinky. Pro dosažení věšteckých snů se v ložnicích spalují listy jasmínu. Jasmín lze označit jako bylinu lásky a bohatství.

Text: Lilian

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.