Stévie není jen sladidlo

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-martiny/” color=”red”]BLOG MARTINY[/button]

BLOG MARTINY – Stévie se v poslední době stala velice oblíbeným přírodním sladidlem. Obsahuje minimum kalorií a je tak vhodná při redukčních dietách či při léčbě cukrovky. Kromě těchto benefitů má stévie i další léčebné vlastnosti, o kterých jsi možná nevěděla.

Stévie sladká pochází z Jižní Ameriky. Místní ji po staletí používali jako sladidlo, ale také jako léčivku. Lístky stévie totiž obsahují glykosidy, vitamín E, C, B, minerály jako je vápník, fosfor, hořčík a také množství antioxidantů.5262802_blog

Domácí lékárna

No jo, ale my nežijeme v Jižní Americe, tak kde stévii seženu? Sušené lístky stévie koupíš v obchodech se zdravou výživou nebo v bio prodejnách. Pokud ale chceš mít bylinku stále po ruce, můžeš ji pěstovat i doma. Semínka či sazenice se dají sehnat v zahradnictví za příznivou cenu. Stévii se nejlépe daří ve skleníku či na slunném okenním parapetu, pod kterým je topení. Stačí, když budeš udržovat vlhkou půdu a teploty, které neklesnou pod 10°C.

Bylinku sklízej okamžitě po odkvětu neboť v tomto okamžiku obsahuje nejvíce prospěšných látek a je nejsladší. Ustřihni ji tak 10 centimetrů nad zemí, aby měla možnost znovu obrůst. Sklizené lístky, které nestihneš spotřebovat čerstvé zmraz nebo usuš.

Přírodní dezinfekce i tonikum

Pokud si chceš udržet zdravé zuby a přitom ti vadí prodávané ústní vody s alkoholem, uvař si doma odvar ze stévie. Chutná dobře a navíc víš, co tahle ústní voda obsahuje. Pro osvěžení dechu a zdravý chrup bez kazů můžeš čerstvé lístky stévie také žvýkat.
Stévie, ať čerstvá nebo sušená, má výrazné dezinfekční a regenerační účinky. Při drobných poraněních či spáleninách přilož čerstvé lísky či odvar z bylinky na postižené místo. Urychlíš tím hojení a zabráníš vzniku zánětu.

Stévie má pozitivní vliv i na pokožku. Připravený odvar ze sušených lístků je výborný pro unavenou pleť. Na vyčištěnou pokožku nanes vatu napuštěnou odvarem a nech působit 15- 20 minut. Pleť bude svěží, čistá a regenerovaná. Vychladlý odvar se mi také osvědčil jako vlasové tonikum. Stévie vlasovou pokožku i vlasy regeneruje, dodává jim lesk, pružnost a zbavuje je lupů.

Stévie je trvalka, která tělu poskytne množství vitamínů, antioxidantů a bude pečovat o tvoje zdraví i krásu.

Znáš stévii? Používáš ji jen na slazení nebo i k ošetření pleti?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.