Ještě měsíc prázdnin – jak jej využít?

letoZačátkem prázdnin vyšel článek s radami, jak je možné dva měsíce prázdnin využít ke zkrásnění, zlepšení kondičky i zdraví. Nyní zbývá sice už „jenom“ jeden měsíc, ale ani to není důvod k nicnedělání! Slečn@ ti poradí, jak získáš skutečnou lásku, nalezneš nové přátele, vyděláš nějakou tu korunku a zaděláš si na jedničky v novém školním roce!

LÁSKA JAKO TRÁM!

Zahořelo tvé srdce láskou? Letní lásky jsou nádherné, ale často nekončí zrovna happy endem. V následujících řádcích se nedovíš, jak a kde nějakého krasavce ulovíš, ale naopak jak o novou lásku pečovat, aby přežila všechna roční období. Zde je několik zlatých rad:
1. BUĎ SAMA SEBOU
Viděla jsi film „Nevěsta na útěku“? I když ho řada lidí odsuzuje jako kýčovitý romantický cajdák, musíš uznat, že myšlenka příběhu je víc než poučná. Julia Roberts alias atraktivní Meggie pokaždé podlehla krásným očím muže, který o ni projevil zájem, zapomněla na svou hlavu a snažila se být přesně taková, jakou ji chtěl mít její mužský protějšek. S jedním byla drsná rockerka, s jiným plánovala dobrodružnou svatební cestu do velehor. K snídani si vždy dávala vajíčka připravovaná na takový způsob, jak je měl rád její aktuální přítel. Chtěla být zkrátka dokonalá a ukázat muži, že ona je právě ta žena, se kterou se chce oženit a žít až do smrti. Netušila však, že tím velkou část svého já zadupává hluboko do země – a to je důvod, proč jí vztahy nevycházely.
Jaké poučení z toho plyne? Na nic si nehraj. Nikdo z nás není dokonalý, a pokud své nedostatky před svým novým klukem budeš skrývat, brzy stejně vyplavou na povrch a skončí to špatně. Pokud se ptáš, jestli je zrovna ON ten pravý, ukaž mu celé své já. Nezalekne-li se tvých zlozvyků či vad na kráse a naopak je na tobě bude mít rád, můžeš si pogratulovat!
2. NENECH SE OVLIVŇOVATletni.laska
Jsi už jistě dost velká a rozumná na to, abys znala své hranice a měla na věci kolem vlastní názor (pokud ne, je to nanejvýš smutné). Přestože je západ slunce nad hladinou moře seberomantičtější, nenech se od své letní lásky zlákat k věcem, na které by pro tebe za normálních okolností bylo ještě příliš brzy. Nezapomeň, že dáš-li klukovi hned vše, co chce, brzy ho přestaneš bavit a staneš se pouze jednou z jeho letošních trofejí. A pokud hledáš spíše delší vztah a opravdovou lásku jak třídenní letní povyražení, nebyl by to rozhodně nejlepší přístup, ať už ti do ouška šeptá jakákoliv krásná slovíčka a lichotky. Ukaž mu, že se vážíš sebe sama, a pokud tě chce, musí si tě vážit i on.
3. JE VAŠE LÁSKA REÁLNÁ?
Možná ti srdíčko zaplesalo láskou někde stovky či tisíce kilometrů od tvého domova. Pokud od sebe bydlíte hodně daleko, je to velice ošemetná situace. Při dnešních vymoženostech jako je internet nebo mobil vám to může vydržet i nadále, je tu však i taková možnost, že přeze všechny sliby o svém milovaném už nikdy v životě neuslyšíš. Zachovej si proto střízlivou mysl a buď realistka!
4. UDRŽUJ KONTAKT
Občas se stává, že spolu dva prožijí krásnou letní lásku, ale jakmile se vrátí z dovolené domů do normálního života, vztah postupně vychladne. I když ho potkáš až po dvou týdnech, nestyď se před ním a nedělej, že ho nevidíš. Přestože jste spolu nezačali pravidelně randit, snaž se, aby ten plamínek, který mezi vámi vznikl, nesfoukl čas. Zdrav ho, pokud máš na něj kontakt, občas mu napiš nebo ho prostě někam pozvi. A pozor, nebuď překvapená – V jiném, obyčejném prostředí vše vypadá jinak! Možná až doma začneš poznávat jeho chybičky, jelikož už kolem vás nebude ta radostná prázdninová euforie. To je ovšem úplně normální.

NOVÍ KAMARÁDI NA OBZORU

Každé přátelství svým způsobem obohatí náš život. A o prázdninách se nabízí spousta příležitostí k nalezení jak nové lásky, tak nových kamarádů. Zde je několik tipů, jak udělat na druhé skvělý první dojem:
1. SEZNAMME SE…
Pokud jsi někomu představována, nezapomínej na klasická pravidla: přirozený úsměv, pohled do očí, pevný stisk ruky. První dojem je důležitější, než si možná myslíš!
2. NENÁPADNÉ INDICIE
Lidské podvědomí si během zlomku sekundy stačí na druhém všimnout tolika věcí, že si o něm ihned může udělat jakýsi obrázek. Důležitá je například vůně – pach zatuchlého potu odradí úplně stejně, jako přemíra těžkého parfému. V horkých dnech proto vol jemné, svěží vůně, anebo po sprše použij pouze deodorant či antiperspirkamaradiant a oblékni se do čistého oblečení – tím nic nezkazíš.
Další „indicií“ k poznání druhého člověka je jeho styl, tedy to, jak je oblečený a upravený. Oblékni se jednoduše tak, jak se cítíš dobře, jelikož jen tak z tebe bude vyzařovat pozitivní energie. Je například vědecky prokázáno, že pokud máme na sobě hezké, a hlavně pohodlné spodní prádlo, cítíme se mnohem sebevědoměji a snadněji navazujeme nové kontakty. Vždy však mysli také na to, do jakého prostředí vyrážíš – většinou je nutné brát v potaz také vhodnost. Samozřejmě se jinak oblékneš na grilovací párty u kmošky a jinak na poněkud formálnější akci. Platí, že pokud se na „grilovačku“ oblékneš příliš strojeně či naopak na formální akci dorazíš v džínách a otrhaných teniskách, druzí si o tobě udělají obrázek, že jsi buď fiflena anebo naprostá buranka.
3. UVOLNI SE
Jsi stydlivá? V tom případě pro tebe seznamování může být poměrně stresující situace. Jde však o to být v klidu. Může se stát, že se s kamarádkou dostaneš na párty, kde kromě ní nikoho jiného nebudeš znát, kamarádka ti na chvíli uteče, a co pak? Nenervuj se, nevyhýbej se pohledům druhých a rozhodně se „neukliď“ do tmavého rožku, kde budeš celou dobu koukat do stropu. Ostatní si tě všimnou a řeknou si, že zřejmě o zábavu zájem nemáš a nechají tě tam. Vezmi si do ruky kelímek s colou, projdi se kolem, na chvíli se zastav a napij se, sleduj, co se kde děje – třeba se ti podaří potkat někoho známého či se zapojit do něčí diskuse. Budeš-li se chovat kamarádsky, ostatní tě jistě vezmou mezi sebe.
4. ZAJÍMEJ SE
Zajímej se o druhé – zeptej se třeba, odkud tvůj nový kamarád je, kam chodí na školu apod. Můžeš druhým pochválit vlasy, tričko nebo třeba úžasnou vůni. Neboj, není to podlézání, pokud se to bude zakládat na skutečnosti, tj. že se ti chválená věc opravdu líbí. To vždy potěší.

BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE

Je ti více jak 15 let a přes prázdniny jsi nebyla na žádné brigádě? Ještě není všem dnům konec – i když začátkem prázdnin všechno možné bylo už obsazené, zkus to znovu, třeba se někde místečko přece jen uvolnilo.
1. HYPERMARKETY TO (SKORO) JISTÍprasatko
Ve velkých obchodech je pracovních sil potřeba snad vždy. Do hypermarketů však většinou požadují věk nad 18 let a potravinářský průkaz (za cca sto korun vyřídíš u svého obvodního lékaře). Zajdi si osobně na informace v konkrétním hypermarketu, kde bys ráda pracovala, poptej se, zda je něco volného a vyplň vstupní dotazník, kde uvedeš své kontaktní údaje a upřesníš, o jaký druh činnosti (např. práce na pokladně, doplňování zboží, úklid, apod.) máš zájem a od kdy do kdy můžeš pracovat.
2. VELKÁ MĚSTA = VÍCE PŘÍLEŽITOSTÍ
Ve velkých městech, kde se zpravidla vyskytuje velké množství obchodů a nákupních center, máš šanci nalézt brigádu, ať už na konec léta či na nový školní rok, nejvyšší. Pokud žiješ na vesnici či v malém městě, kde sehnat práci je velký problém, spočítej si, zda by se ti vyplatilo dojíždění do nejbližšího velkého města. Výhodou je, že možné výdělky v městech jsou obvykle větší.
3. NAPIŠ INZERÁT
Nabídni se! Pošli inzerát do novin či na web. Pokud nabízíš doučování, hlídání dětí nebo například úklid domácnosti, připíchni lístek s nabídkou „svých služeb“ na školní nástěnku, vývěsku ve vašem paneláku, na zastávku autobusu apod. Buď však prozíravá a dej si velký pozor, kdo ti na inzerát odpověděl.
4. SLEDUJ NABÍDKY NA INTERNETU
Máš-li přístup k internetu, máš obrovskou výhodu. Práci můžeš hledat pomocí internetového vyhledávače nebo přímo na specializovaných serverech – například zde:
http://www.student.cz/web.php?op_seq=vypis_brigad, http://www.e-brigady.cz/, http://brigady.vzdelani.cz/, http://www.nabrigadu.cz/?lang=cs, www.mojebrigada.cz, www.jobservis.cz, www.kariera.cz, www.prace.cz, a další…

VZDĚLÁVEJ SE

Asi to zní jako pěkný opruz – prázdniny a vzdělávat se?! Ovšem! Čerpat vědomosti lze i příjemným a zcela nenuceným způsobem. Garantujeme spoustu jedniček v příštím školním roce :-)
batoh1. CESTUJ
Jak jinak se můžeš zlepšit v zeměpise či dějepise, jak při cestování a poznávání zajímavých míst a památek? Pokud nehrozí, že by ses ještě letos mohla podívat někam do ciziny, nevěš hlavu. I naše rodná země skýtá neurekum krásných památek a přírodních úkazů. Často nemusíš cestovat nijak daleko – vsaď se, že doslova „za humny“ je hromada zajímavostí, které jsi doposud nenavštívila. Máš příležitost to napravit!
2. ZAČTI SE
Jakákoliv knížka, která se dostala do seznamu povinné, či doporučené četby, tě možná už předem odradí. To je ovšem chyba! I takový seznam totiž obsahuje fůru publikací, které opravdu stojí za přečtení a koneckonců na tebe možná udělají hlubší dojem než další zamilovaný dívčí román od Lenky Lanczové. A nový zápis ve čtenářském deníku či referát do hodin literatury za to určitě stojí :-)
3. PROCVIČ SI JAZYK
Nespornou výhodou je, pokud můžeš o prázdninách vycestovat někam, kde si perfektně procvičíš angličtinu, němčinu, francouzštinu či jakýkoliv jiný jazyk přímo v praxi. Ne každý má však to štěstí, ale ani to tě nemůže od dobrého úmyslu odradit. Půjč si knížku v angličtině, čti cizojazyčné internetové stránky (např. http://people.com, www.teenmag.com/, http://www.girlzone.com/, http://www.girlslife.com/, http://ivillage.com, http://www.glamour.de/glamour/, apod.), sleduj filmy jen s titulkami nebo bez nich (záleží, jak jsi pokročilá a kolik jsi toho schopná pochytit), přelož si svou oblíbenou písničku…

Hezký zbytek prázdnin všem čtenářkám Slečna.info!

Text: Eliška R.
Foto: SXC.hu

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments
  1. Achjo.. Letní lásku mám za sebou.. a teď mě bolí srdíčko :(..
    Začlo to tim, že jsem šla s kámoškou ven. Bydlíme v malý vesničce a tak nás celkem překvapilo, když jsme potkaly partu kluků. Nějak jsme po sobě pokukovali a šli dál ;).. Po chvilce se otočili a šli za náma :D. Tak jsme se seznámili, byla s nima sranda, zjistily jsme že tu jsou na prázdninách na chatě. Jeden se mi celkem zalíbil. Od tý doby jsem s nima začala chodit ven ;). Ten kluk co se mi zalíbil (M) po mě pokukoval.. provokoval, no znáte to ;). Po chvíli už jsme se s M drželi za ruce, objímali, seděli na sobě když mi “náhodou” zasedl místo na lavičce a tak podobně :) :D. Byly to suprový dny, při kterejch jsem se ani chvilku nenudila.. V noci, když jsme opět s partou seděli na lavičkách a kecali, tak mě několikrát políbil. Brala jsem to jako úlet a předpokládala, že se ke mě bude druhej den chovat stylem “neznám tě, nic se nestalo atp.”.. Jenže druhej den (včera) to mezi náma začalo bejt jiný. Pusinky, objímání, prostě jsme spolu (dá se říct) chodili. Všichni si už nás dva dávali dohromady a nám spolu bylo fajn. Jenže nejhorší bylo, že dneska odjel.. A čim víc se včera blížila noc (a poslední chvíle kdy jsme spolu), tim víc mě to hlodalo. Zjistila jsem, že k němu cejtim něco víc a on ke mě taky. Kdybysme od sebe nebydleli daleko, tak bysme spolu mohli bejt.. Včerejší poslední polibky mě pořád hřejou, a zároveň je mi smutno. Nejspíš nikdy se už neuvidíme.. Už nutně potřebuju do nový školy, potřebuju se zamilovat, abych na něj nemusela pořád myslet. Ale vzpomínky na něj mi zůstanou :'(..

  2. No, tak to já se teda potřebuju zbavit kluka o kterým jsem si myslela, že je to moje letní láska, nějak se mi to s ním přestává zamlouvat a to jsem o něj tak bojovala…jo, holt všecko není takový jaký to vypadá…

  3. Jej .. tak sem to dočetla a musím říct … zajímavý článek. Koukla jsem na nejake ty stranky v
    angličtině a musim říct že jsem na tom asi dost špatně, protože u některých článků jsem nepřeložila
    ani název xD. Ale tak dozvěděla jsem se napříkla 5 pravidel pro čistou pleť ;-)

  4. Jinak co se týče těch anglických stránek, doporučuju stáhnout si k prohlížeči Firexox “Seznam Lištičku”, můžete si v ní aktivovat překladač – najedete na slovo myší a v bublině vám to ukáže český překlad. Samozřejmě to některá, třeba hovorová slova nepřeloží a řadu věcí si člověk musí domyslet, ale hodně to člověku ušetří čas, nemusíte slovo vkládat do slovníku ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.