Téměř každá z nás se s nimi již setkala, ať už v dobrém nebo zlém. Jedná se o neodmyslitelnou součást dnešního ekonomického světa. O čem je řeč? O výhodách a nevýhodách přímého prodeje výrobků a služeb, multilevelového marketingu a síťového prodeje.
Každoročně se spousta mladých a nezkušených studentů stává distributory a poradci různých firem. Velká část z nich na počátku ani neví, do čeho jdou.
Jedná se o systémy, na kterých jsou založeny firmy jako Avon, Oriflame, LR a většina institucí poskytujících finanční poradenství. Na jedné straně přitažlivá možnost výdělku velkých peněz, kariérního postupu a nezávislé práce. Na straně druhé však způsob, jak předčasně ztratit iluze i vstupní investice.
Nakoupím levně, prodám za víc
Z historického hlediska je přímý prodej nejstarší formu prodeje vůbec, která pochází už z dob počátků směnného obchodu. V moderní době se tento způsob prodeje stal základní filozofií kosmetických gigantů Avon nebo Amway.
Princip je velice jednoduchý. Registrovaní prodejci nakupují výrobky z katalogu s určitou slevou, jež je buď pevně daná nebo roste s objemem nákupu. Tyto výrobky poté prodávají svým zákazníkům za katalogové ceny. Tím distributorům vzniká určitý zisk, i když ne moc velký – proto se jim firmy snaží poskytovat další výhody, dárky, a soutěže.
Pro distributory je asi nejtěžší získat si stálou klientelu – takovou, která si bude nakupovat pravidelně a co nejvíc. Některé firmy nabízí svým distributorům možnost domluvení schůzky nebo organizace „homeparty.“ Tím jim ulehčí situaci, protože účastníci takové akce už předem vědí, co se bude dít.
Výhodou tohoto typu prodeje je, že nepotřebuješ žádné speciální vzdělání, snad jen hrst kosmetických kurzů v případě Avonu. Základem úspěchu je zde zájem setkávat se s lidmi a komunikovat s nimi. Prodejcem se může stát v podstatě každý.
Rozrůstající se pavučina
Multilevelový marketing bývá často mylně zaměňován s přímým prodejem. Jeho základním kamenem je také prodej zboží nebo služeb registrovanými distributory. Oproti předchozímu systému má takzvaný multi-úrovňový marketing i jinou funkci. Jde o vytváření sítí distributorů. Jinak řečeno, sama si musíš shánět další distributory, kteří budou pracovat pod tebou, a také oni si začnou vytvářet svou vlastní síť. Tímto způsobem se rozrůstá nejen pavučina prodejců, ale i finanční odměna.
Vlastně jde o klasickou pyramidu, na jejímž vrcholu stojí človíček, který dostává spoustu odměn a bonusů za všechny registrované prodejce pod ním. Právě to odrazuje od tohoto typu obchodování spoustu lidí. Existují však i systémy, které odměňují prodejce různých úrovní. Tím může každý prodejce, pokud je šikovný, vydělat klidně mnohem více než ten nad ním. Takový princip nabízí například společnost LR Health and Beauty System a další známé multimarketingové společnosti. Určitě je více motivující než představa, že vyděláváš na někoho jiného.
Výhody aneb proč do toho jít
Proč je dnes tolik lidí zapojených do multilevelových systémů a proč si významní ekonomové myslí, že jde o v současnosti jediný způsob, jak podnikat bez rizika?
Hlavní výhodou je nákup výrobků se slevou. Distributor tak získá provizi, kterou si při prodeji zákazníkovi jednoduše strčí do kapsy. Kromě toho může dostávat různé bonusy z obratu nebo z bodové hodnoty produktu. Lákadlem může být i šance vytvořit si vlastní pyramidu, vyškolit vlastní spolupracovníky a dostávat procenta nejen ze svého, ale také z jejich obratu. Než si však tímto způsobem vyděláš na vysněné boty od Manola Blahnika, chce to mít pod sebou skutečně velkou spoustu pilných včel.
Největší výhodou je bezesporu neomezená možnost růstu. Z původně vedlejšího zdroje příjmů se může vyklubat zlatý důl, protože rozšiřovat svoji pyramidu můžeš s kýmkoli, kdekoli a jakkoli. Stejně tak se ale může stát, že přes veškerou vydanou energii to nakonec nikam nepovede. Na něco takového člověk musí mít nejen psychické schopnosti, ale také štěstí.
Proč do toho nejít
Proč je tolik skeptiků? Jde o pyramidální systém. Ať se zaregistruješ dřív nebo později, vždy je někdo nad tebou, kdo za určitých podmínek dostává bonus z tvojí práce. Na druhou stranu však do tebe tito lidé musí nejdříve investovat spoustu prostředků na zaškolení, materiály a podobně. A řekněme si to na rovinu – celá lidská společnost je svým způsobem pyramida – ať se podíváš, kam chceš.
Dalším negativním faktem je, že spousta lidí si podobnou práci vyzkoušela a splakala nad výdělkem. Většinou se jedná o katalogový prodej nebo pojišťovnictví, musíš si najít stálé zákazníky a hledat nové, a to nejen zákazníky ale i další distributory. To všechno vyžaduje čas, energii a investice, jejichž návratnost ti nikdo nezaručí. Přesto jde o propracovaný systém obchodu, který jen máloco překoná.
Další informace: www.multilevelmarketing.cz
Názor versus názor
PRO
Jirka, 19 let: „Motivem, proč s něčím takovým začít, pro mě bylo uvědomění si faktu, že dnes je to asi jediná cesta k úspěchu v podnikání. Klasické podnikání je riskantní a z počátku příliš nákladné. Na to jako student nemám. Ve spoustě knih se člověk dozví, že dnes úspěšní lidé doporučují začít u kvalitní multilevel-marketingové firmy. Toto podnikání mi kromě peněz přineslo hlavně zkušenosti, nové kontakty a spoustu užitečných rad do života. Kdybych k tomu měl takový postoj už od začátku, mohl jsem už být někde úplně jinde.“
PROTI
Katka, 19 let: „Kosmetickou poradkyní jsem se stala v šestnácti krátce po rozchodu se svým prvním klukem. Byl to pro mě spíš lék na bolavé srdíčko než touha vydělat si peníze. Ze začátku bylo všechno super. Nakupovala jsem si pro sebe kosmetiku se slevou, občas i něco prodala. Jenže pak na mě moje vedoucí začala tlačit, abych také registrovala další prodejce, víc objednávala, měla větší obrat. Výrobky se mi postupně přestaly líbit a víc mě lákaly ty z konkurenčního katalogu, a tak jsem změnila firmu. Časem se ale opakovalo totéž. Skončila jsem i u druhé firmy. Nesnáším, když mě někdo do něčeho tlačí. K podobným systémům mám tak negativní postoj, že je velice těžké mě přesvědčit o jejich výhodách.“
A jaké jsou tvé zkušenosti? Napiš nám!
Ahoj, já jsem taky kosmetická poradkyně konkrétně Oriflame a myslím, že Katka, která je proti chytla špatnou svou vedoucí. Já to mám naprosto v pohodě moje vedoucí je úžasná, já už dělám Ori dlouho takže už taky u mojí klientely upadá zájem, ale pořád něco je. Já to dělám, páč mě to baví a nemusím kvůli této práci někam dojíždět všechno udělám na počítači a jsem spokojená. Taky si občas koupím něco od Avonu nebo normálně v drogérii, páč mi některé výrobky na pleť nesedí to snad ani není možné. Ale každý má svůj názor, své zkušenosti a právo na rozhodnutí.
Tento způsob vydělávání mě velmi láká. Jsem si jistá tím, že by mě to bavilo. Ale je tu jeden velký problém. Značkou Oriflame i Avon opovrhuji :D Kdyby takovouhle práci nabízela i nějaká firma, která netestuje na zvířatech a ještě lépe je přírodní, tak bych jí dělala se zápalem :) Nevíte náhodou o něčem takovém?
Mary Kay! Netestuje na zvířatech, neparfemovaná, nekomedogenní, nyní se již vyrábí i rozložitelné obaly v přírodě a není potřeba si dokupovat nic jinde. Miluji ji!
Catyess: vím o takové značcce – skvělá německá kvalita, ale je to spíš na osobní jednání nebo e-maily. Napiš na k.masnerova@centrum.cz a dám ti víc informací
Catyess: Oriflame netestuje na zvířatech, ale na lidských dobrovolnících!
Domča: Opravdu? Pokud ano, tak jsem opravdu mile překvapena! :) A mají na to nějaký certifikát? Nevím, jestli můžu věřit jen tomu, že to někam napíšou. Díky :)
Co vím, tak žádnej certifikát nemají… netestují finální výrobky na zvířatech, ale ty meziprodukty urcite jo, jinak by ten certifikat meli…..
…hezký den, v současné době pracuji v jedné MLM…myslím, že je to špička mezi vším s čím jste se setkali….pokud by jste rádi info, rád povím….skywalke.r@seznam.cz ´=) nebojte se…..
Hele já to vidím asi tak.Všichni se bojí MLM,ale že se nechají za nějakou dobu zaměstnat a vlastně se do té pomyslné pavučiny(sítě) stejně dostanou.Zjevně to nikomu nedochází,že být zaměstnancem je o tom,že na někoho dělám a ten někdo se má dobře z toho,že já makám jako blázen.Mám sice jenom teoreticky jistou práci,ale ve společnosti jsem vnímán jakoby o třídu výše.Potom se něco stane a milý zaměstnanec se po čase stane nepotřebným a padá zase na dno,úřad práce sociálka atd.Vážení,doba se již dávno změnila.Stačí se podívat na západ od našich hranic a nejen tam. V našich podmínkách se raději udělá raději pomocí médií(tv) panika typu,podvod s pyramidovou hrou a vytvoři se vlastně dojem,že všichni zůčastnění jsou podvodníci.Na druhou stranu,pokud se stane to že nějaká firma v našich podmínkách krachuje,média z toho udělají málem tragédii,že propuštění budou muset nastoupit na ÚP.Není to snad taky podvod na lidi?Ten zaměstnanec taky investuje do do toho systému v kterém pracuje a to zcela dobrovolně.Jenom si vemte obyčejné dojíždění do práce,to představuje u každého zaměstnance jinou položku v záležitosti na vzdálenosti,ale takový průměr je od 800,- do 1500,-měsíčně.Co to představuje ročně?Asi si to umíte spočítat,co je výhodnější.Jestli jednorázový vklad a mít klid a hlavně peníze které se dají skutečně vydělat podstatně jednodušeji,nebo měsíčně vesměs za mrskou mzdu a bez jistoty budoucnosti…
Jestliže kvalitní MLM doporučujou lidi jako je Donald Trump, Warren Buffet a Robert Kyiosaki, tak by se nad tim měli lidi zamyslet. :) Já jsem registrován v jednom nejmenovaném MLM a jsem spokojen. MLM je pro každého a není pro každého. Pokud to nění nějaká pochybná organizace, tak je člověk svým šéfem a musí mít motivaci, proč to dělat. Pokud by se někdo rozhodl do nějakého MLM pustit, tak ať si zjistí jak kvalitní mají vzdělávací systém, jaká je nabídka produktů, a jestli mají férový systém odměn. Počáteční investice není tak velká jako u klasického podnikání a riziko je také zanedbatelné. V naší firmě je navíc možnost do 6 měsíců vrátit licenci a dostanete 100% její ceny zpět. Přijde mi to rozhodně lepší, než na někoho dělat a nevidět z toho víc jak polovinu peněz.
Jestliže kvalitní MLM doporučujou lidi jako je Donald Trump, Warren Buffet a Robert Kyiosaki, tak by se nad tim měli lidi zamyslet. :) Já jsem registrován v jednom nejmenovaném MLM a jsem spokojen. MLM je pro každého a není pro každého. Pokud to nění nějaká pochybná organizace, tak je člověk svým šéfem a musí mít motivaci, proč to dělat. Pokud by se někdo rozhodl do nějakého MLM pustit, tak ať si zjistí jak kvalitní mají vzdělávací systém, jaká je nabídka produktů, a jestli mají férový systém odměn. Počáteční investice není tak velká jako u klasického podnikání a riziko je také zanedbatelné. V naší firmě je navíc možnost do 6 měsíců vrátit licenci a dostanete 100% její ceny zpět. Přijde mi to rozhodně lepší, než na někoho dělat a nevidět z toho víc jak polovinu peněz.
Pokud má někdo zájem o spolupráci s jednou z nejkvalitnějších MLM firem, kde lze toho nad vámi přeskočit ve výši příjmů přesně jak je v článku pravdivě uvedeno nechť se na mě obrátí na email darkline@seznam.cz ;-)