Zútulni si ložnici pro kvalitnější spánek

Řešíš problémy se spaním? Věčně nemůžeš usnout, budíš se uprostřed noci nebo ti naopak dělá velké potíže časné ranní vstávání? Vyzkoušela jsi snad všechny osvědčené rady, ale stále nic nezabírá? Nemusíš být zrovna odbornice na feng shui, aby se ti ve tvém království spalo lépe!

Proměň svoji ložnici v království snů

Žádný facebook ani učení před spaním, pravidelné chození do postele v určitý čas, žádné večerní kafe… Rady, jak docílit lepšího spánku, se na nás valí ze všech stran. Kromě spánkových zlozvyků se zaměř také na design své ložnice.

Elektronika musí pryč

Počítač, televize naproti postele, mobil na nočním stolku, to všechno může spánek významně narušovat. Přestože jsou elektronické přístroje vypnuté, pokud jsou zapojené v zásuvce nebo v režimu stand-by, stále kolem sebe vysílají neviditelné vlny, které lidskému mozku nedovolí stoprocentní relaxaci. Je jasné, že pokud bydlíš na koleji v maličkém pokoji se dvěma dalšími spolubydlícími, je obtížné s tím něco dělat. Tvá ložnice by však neměla být zároveň pracovnou a místem pro zábavu. V pokoji s postelí by mělo být co nejméně věcí, které využíváš přes den, a mohly by tě tak při usínání rozrušovat.

Ani tak ložnice nemusí být nudné místo. Vytvoř si z ní svoji malou zónu klidu a obklop se v ní věcmi, které tě vnitřně uklidňují. Místo televize si na zeď pověs rámeček s fotkami svých blízkých, místo projíždění statusů facebookových přátel si před usnutím přečti krátkou povídku nebo třeba pár básniček. Ranní alarm v mobilu zase nahraď stylovým retro budíkem.

Barevné ladění

Studie prokázaly, že  lidé spící ve žlutě vymalované místnosti jsou přes den unavenější a podrážděnější. Vliv barev bys rozhodně neměla podceňovat. Do ložnice se nejvíce hodí bílá, béžová a další bledé odstíny, čokoládově hnědá, modrá nebo zelená, a to nejen na stěnách. S vymalováním slaď také závěsy, povlečení, přehoz přes postel a různé další drobnosti. S barvami se vyhraj přesně podle svého vkusu a veškeré argumenty, že taková námaha ti za to nestojí, jelikož do ložnice přece nikoho jen tak nepouštíš, s klidným svědomím zahoď. Proč mít na posteli stále dětské povlečení, když si místo něj můžeš pořídit elegantní satén? Děláš to sama pro sebe, protože si sama sebe vážíš a zasloužíš si to!

Dekorace vybírej s rozumem

Ložnice by měla být čistá, vzdušná, ale přesto útulná. Při výběru vhodných dekorací buď raději střízlivá a mysli na to, že věci, kterými svoji ložnici vyzdobíš, budou pro tebe každý den to poslední, co před usnutím uvidíš.  Platí zde, že méně je rozhodně více a přehršel nesourodých stylů keramiky, plakátů z časopisů a starých plyšáků z tvého pokoje místo odpočinku hodného bohů neudělá.

Do ložnice patří živé rostliny. Osvěžují vzduch a zelená barva působí uklidňujícím dojmem. Pokud však trpíš na alergie, vybírej si rostliny nekvetoucí. Vhodným doplňkem jsou také aromatické svíčky, které nejen že vypadají dobře například rozmístěné na okenním parapetu, ale díky jemné vůni v místnosti navodí relaxační atmosféru. Mezi ideální vůně svíček pro klidný spánek patří levandule, med, jasmín nebo pomerančový květ.

Každou postel zútulní drobné dekorační polštářky, které sladíš s dalšími barvami v pokoji. Stejně jako povlečení, také povlaky na polštářky můžeš měnit podle aktuální nálady. Vybíráš-li do ložnice obraz, měl by zobrazovat něco, co máš ráda a co je pro tebe v životě důleřité – může to být třeba fotografie tvé rodiny nebo malba tvého oblíbeného místa, kam ráda jezdíváš na dovolenou.

A jak vypadá tvoje ložnice?

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.