Ložnice patří k nejintimnější části bydlení. Je to naše osobní útočiště, místo, kde odpočíváme, spíme a taky trávíme milostné chvilky. Jestli chceš odcházet ložnice plná energie, pohody a vnitřní síly, zkus ji zařídit podle tradičního čínského učení feng-shui.
Abychom docílili těch nejlepších výsledků, povíme si o umístnění pokoje, rozložení nábytku, postele, ale taky třeba o tom, jaké vybrat ložní prádlo.
Co je to feng-shui?
Ještě než se pustíš do realizace nové ložnice, měla bys vědět, co to vlastně feng-shui je. Jedná se o tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka k prostoru, ve kterém žije. Cílem je zařídit naše interiéry i exteriéry tak, aby v nich nerušeně plynula energie čchi a my se tak ocitli v naprosté harmonii. Není přece nic důležitějšího, než se cítit dobře a komfortně, a je zcela jedno, zda se jedná o zahradu, kancelář a nebo třeba magické místo, jakým je právě ložnice.
Ložnice – ráj klidu
Celkové umístění ložnice by mělo být co nejdále od hlavních vchodových dveří domu nebo bytu. Důležité je i oddělení od denní zóny domu, jako je kuchyně nebo obývací pokoj. Pro kvalitní odpočinek je totiž důležité, abys nebyla nikým a ničím rušena. Každá z nás samozřejmě nemá momentálně tu možnost stavět nový dům, kupovat nový byt a nebo stěhovat rodiče. Proto si raději řekněme něco víc o vnitřním uspořádání.
Postel umisťujeme jako první, teprve po ní vybavujeme ložnici nábytkem. Nejlepší volbou je umístění, kdy je čelo postele u zdi a přímo naproti dveřím, tak, abys měla perfektní výhled a vždy věděla, když někdo vejde. Budeš se tak cítit bezpečněji. Vyvaruj se volně stojící posteli v prostoru. Pokud nemůžeš mít za hlavou plnou zeď, zkus alespoň ukotvení z boku. Nedoporučuje se spát přímo pod lustrem nebo mít cokoliv nad sebou. Tyto rušivé elementy klidnému spánku opravdu nepřidají.
A jak je na tom feng-shui s nábytkem?
Základem jsou přírodní materiály, především dřevo. Kov se nedoporučuje, jelikož působí příliš chladně a snahou feng-shui je dosáhnout maximálního pohodlí. Barvy nábytku volíme jemné a klidné. Veškerý nábytek by neměl být v bezprostřední blízkosti postele. To se týká i nočních stolků, proto je mírně od svého lůžka odsuň.
Teď možná některé z vás zarazím, jelikož věřím, že máte stejně jako já v ložnici zrcadlo. To je ovšem chyba! Pokud však není jiná možnost, snažte se zrcadlo umístit tak, aby nebylo přímo naproti postele. Dále nezapomeňte z místnosti odstranit veškerou elektroniku, jako je například televize nebo rádio.
Ložní prádlo je důležitým prvkem
Už jednou jsem zmiňovala, že postel, nejlépe dřevěná, je dominantou ložnice. Měla by být nejen správně umístěna, ale také povlečena. Proto je důležitým prvkem i ložní prádlo a jeho správný výběr.
Povlečení i prostěradla můžeme střídat podle ročních období. V zimě se budou více hodit froté prostěradla, která během chladnějších večerů příjemně zahřejí. Volíme klidnější, matné barvy. Zcela nevhodná je barva modrá a černá. Páry si mohou vybrat odstíny žluté a hnědé.
Saténová prostěradla volíme v teplejších měsících. 100% bavlna v úpravě satén je v souznění s pravidly feng-shui a navíc je nepřekonatelně hebká na dotek. Třešničkou na dortu je chladivý pocit, proto jsou v létě saténová prostěradla opravdu nejlepší volbou. Co se týče barev, přecházíme na odstíny zelené.
Abychom dosáhli dokonale harmonické ložnice, musíme se postarat také o čistý a svěží vzduch. Proto bychom měli pravidelně větrat. Co se týče rostlin, povoleny jsou jen ty s kulatými listy, i těch by však v místnosti mělo být minimum.
Tak jak je na tom vaše ložnice? Pokusíte se ji přizpůsobit principům feng-shui? Nezapomínejte však, že nejdůležitější je váš osobní pocit a pokud se ve své ložnici cítíte opravdu dobře, není potřeba nic měnit.
Autorka: DK