Kniha na březen: Sputnik, má láska

Haruki Murakami je nejprodávanějším japonským autorem současnosti. Jeho nejnovější román se zabývá mezilidskými vztahy, láskou i sexualitou.

Murakamiho román je neobvyklý hned v několika ohledech. Japonský původ autora napovídá, že problémy popisované v díle budou nazírány trošku jiným způsobem, než na jaký jsi zvyklá z evropských a amerických knih. Více než děj samotný jsou v Murakamiho díle důležité okolnosti, prožitky a náznaky, které příběh doprovázejí.

sputnik

Příběh aneb na co se můžeš těšit

Dílem tě provedou tři hlavní postavy; vypravěčem je čtyřiadvacetiletý učitel z Tokia jménem K., jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouaka, a Mjú, femme fatale a ve společnosti vysoce postavená žena se záhadnou minulostí. Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamiluje. Objekt jejích tužeb je o celých sedmnáct let starší a má za sebou svatbu. Aby toho nebylo málo, je to žena. Fialčin osud na jednom z řeckých ostrovů je však stejně podivný jako osud jiných autorových hrdinů – dívka zmizí beze stopy. K. se ji vydává hledat a v jejím počítači najde dva dokumenty, jeden o Fialčině nezměrné touze k Mjú, druhý o její prapodivné minulosti. Pátrání po Fialce nenese žádné výsledky a život se pomalu vrací do starých kolejí. K. řeší problémy v osobním životě, po ztrátě Fialky však posuzuje své činy novým způsobem. A pak jednoho večera Fialka zavolá z neznámého místa…

Co má společného družice s osudy lidí?

Název knihy je odvozen ze situace, kdy si Mjú v rozhovoru se sečtělou Fialkou splete termín beatnici se slovem sputnik. Fialka jí pak sama pro sebe začne říkat „má láska Sputnik“.

Avšak to není jediný sputnikovský motiv v díle. Učitel K., který se snaží být Fialce často nablízku, i Fialka, která marně touží po Mjú, se podobají jakýmsi družicím, věčně obíhajícím kolem svého idolu, aniž se mu mohou přiblížit. Právě takto se zamýšlí Mjú:

Tehdy jsem to konečně pochopila. Že jsme si sice byly navzájem skvělým doprovodem na cestě, ale nakonec že jsme jen osamělé kusy železa, kroužící každý po jiné oběžné dráze. Zdálky se zdáme být nádherné jako padající hvězdy. Ve skutečnosti ale nejsme nic než vězni v celách, kteří nemohou nikam jít. Když se dráhy, po kterých obíháme, občas protnou, můžeme se setkat svými pohledy, nebo se možná mohou dotknout i naše duše. To je ale jen na krátkou chvíli. V příštím okamžiku jsme zase beznadějně samy. Dokud jednoho dne neshoříme na prach a nevrátíme se zpátky k nule.

(Murakami, H. Sputnik, má láska. Vyd. 1. Praha: Odeon, 2009. S. 117-118.)

Lehce nalomená tabu

Murakami, podobně jako například Paolo Coelho, ve svých románech věnuje pozornost ženě. Sleduje její postavení ve společnosti i sexualitu. Některá Murakamiho díla lze označit za provokativní, Sputnik však mezi ně nepatří. Touha Fialky po Mjú má povahu lesbické lásky, autor ji však popisuje náznakově, decentně; nekonfrontuje ji s názory většinové společnosti, líčí ji jako nanejvýš intimní, osobní záležitost. Nenaplnění této lásky není způsobeno homosexuální povahou vztahu, ale citovou vyprázdněností Mjú. Také učitel K., zamilovaný do Fialky, má pro její cit pochopení a toleruje jej bez žárlivosti.

Tajemná mizení a návraty

Tajemství, ztráta či rozpolcenost vlastní identity, to jsou důležité prvky díla. Co znamená Fialčino zmizení a co způsobilo její náhlý „návrat“? Co tají Mjú? Co symbolizují nadpřirozené jevy v románu? A jaké dva světy se zde propojují? Murakami nechává dostatek prostoru pro vlastní přemýšlení, určitá vysvětlení však nalezneš v doslovu Tomáše Jurkoviče. Sputnik, má láska je románem pro přemýšlivé, nemusíš se však bát, že se ztratíš ve složitostech. Mnohé náznaky sice čtenář naplno docení až na druhé a další čtení, ale právě to činí ze Sputnika knihu, kterou můžeš číst několikrát a stále bude mít co nabídnout.

O autorovi

Haruki Murakami (*1949) je jedním z nejvýznamnějších současných japonských autorů. Jeho kniha Norské dřevo z roku 1987 (u nás vyšla v roce 2002) se stala světových bestsellerem. Za román Konec světa & Hard-boiled Wonderland získal prestižní Tanizakiho cenu. V Praze mu byla udělena Cena Franze Kafky.

Recenze knihy: http://www.nekultura.cz/literatura-recenze/haruki-murakami-sputnik-ma-laska.html

Pokud jsi tuto knihu už četla nebo máš tip na jinou zajímavou knihu, neváhej a poděl se o svůj názor s ostatními čtenářkami Slečny. Přeji ti příjemné počtení!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.