Kniha na červen: Jsem TVŮJ

Máš ráda romantiku, exotické prostředí, urostlé námořníky a magické kouzlo polodrahokamů? Pak je červnová kniha jako napsaná přímo pro tebe.

Kniha srbské autorky Mirjany Bobić Mojsilović je ideální odpočinkovou četbou na pláž, pod slunečníky na koupališti i ke slunění na terase. Z kteréhokoliv místa tě rázem přenese do italských, chorvatských, řeckých i jiných přístavů a nechá tě prožívat romantická dobrodružství plná tajuplných mužů.

mirjanaFoto: http://www.mirjanabm.com

Jsi můj, jsem svá

Děj knihy se točí okolo manželství profesora Stanislava Dlouhého a jeho krásné ženy Višnje. Tato zvláštní, nespoutaná žena je pro svého manžela záhadou. Celé roky nosí na krku náhrdelník z různobarevných polodrahokamů a profesor ji podezírá, že každý z těch kamenů symbolizuje jedno její milostné dobrodružství. Je touto myšlenkou tak posedlý, že se rozhodne napsat o své ženě a jejích milencích knihu.

Každému polodrahokamu z Višnjina náhrdelníku je věnována jedna povídka. Většina povídek se vztahuje k dívce Leně (literární podoba Višnje) a k zajímavým mužům, které potkává na svých cestách s manželem. Společným jmenovatelem povídek jsou kromě Leny a kamenů různé podoby lásky – pomíjivá letní, věrná, nevěrná, tajemná, žárlivá, divoká i zasněně romantická. Po povídkách následuje krátký výklad účinků a významu kamene, který je v povídce Leně darován nebo který v něm hraje určitou roli.

Nevěra a žárlivost

Čtenář je zvyklý vnímat motivy nevěry a žárlivosti negativně, odsuzovat nevěrníky a pohrdat žárlivci. Avšak v této knize nejsou pocity tak jednoznačné. I ty budeš jistě sympatizovat s Lenou, která touží vytvářet svůj příběh a prožívat život naplno. Vždyť díky ní si můžeš užívat romantiku na báječných místech s báječnými muži. Zároveň však čtenář cítí soucit s obelhávaným manželem. Náhle není jasné, jak se k problému postavit – odsoudit svobodomyslnou dívku, nebo milujícího manžela týraného obavami a schopného odpustit vše za jediný úsměv své mladičké ženy? To je věc, se kterou se musí každý čtenář vyrovnat po svém. Mně se vyplatilo odpoutat se od tohoto problému a jen si užívat slunce a moře šumící z řádků knihy.

Je libo ochutnávku, signorina?

Večer si zajdou do restaurace penzionu, kde se ubytovali. Pijí bílé víno a jedí nějaké těstoviny s mušlemi. Je veselo, protože hraje hudba. Někteří lidé tančí. Ona se pohupuje na židli v rytmu hudby. Kapela hraje šlágry z minulých festivalů v San Remu.

Ona má šaty na ramínka, červené, a sandály ozdobené hroznem červených korálků. On má na sobě bleděmodrou košili bez kravaty. Vyhrnul si rukávy, aby působil mladistvěji. Pozvedne sklenici a připíjí jí, vezme ji za ruku. Ona se předkloní a políbí ho.

Spokojený, nasycený tím polibkem se uvelebí na židli.

Poté do restaurace vejde velmi pohledný muž v bílé košili rozepnuté až k pupku, která mu odhaluje jemně zarostlou hruď a tmavý, opálený trup.

Všichni se otočí, aby si ho prohlédli.

Je mimořádně hezký. Hezký středomořským způsobem. Má ulízané černé vlasy a knír jako Burt Reynolds. Našpulil rty, jako by někoho hledal.

Je to muž z pláže.

Manžel si všimne, že ten pohledný muž má kolem krku silný zlatý řetěz s červeným přívěskem. Nikoli bez jisté dávky cynismu se tomu směšnému pávovi bez stylu v duchu posmívá. Ale moudře si to nechá pro sebe.

Muž poté projde kolem jejich stolu s palcem zaklesnutým v kapse světlemodrých kalhot. Ukloní se jim s úsměvem, který odhaluje velké bílé zuby.

Manžel se honem podívá na svou mladou ženu a na pozdrav mu neodpoví. Jako kdyby si chtěl ověřit, jestli tu Lena pořád ještě je a jestli se na toho obtížného cizince dívá.

Vidí, že se na muže mile usmívá a že pomalu, velmi pomalu mrkla.

(Zdroj: Bobić Mojsilović M. Jsem TVŮJ. Praha: ART-LIBRI, 2009.)

O autorce

Mirjana Bobić Mojsilović je jednou z nejoblíbenějších a nejčtenějších srbských autorek. Narodila se v Bělehradě, pracovala jako publicistka a nyní se kromě spisovatelství věnuje také uvádění talk-show v rodném Srbsku. O jejím všestranném nadání svědčí také skutečnost, že své knihy ilustruje vlastními malbami.

Pokud jsi tuto knihu už četla nebo máš tip na jinou zajímavou knihu, neváhej a poděl se o svůj názor s ostatními čtenářkami Slečny.

Přeji ti příjemné počtení!

Knihu Jsem tvůj věnovalo nakladatelství Art Libri.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.