Kniha na září: Moje kouzelná Kanada

Kniha Lenky Tomsové je daleko více, než naznačuje podtitul Průvodce a cestopis. Je také inspirací cestovatelům – těm aktivním, i těm, kteří putují jen prstem po mapě.

Jak to udělat, aby zážitky a vzpomínky z našich cest zůstaly navždy čerstvé a časem nevybledly? Lenka Tomsová je svěřila knize – a to ne ledajaké. Moje kouzelná Kanada je cestopis, průvodce, reportáž, rádce i velmi osobní deník z cest.

V knize najdeš vtipné historky i faktografické údaje. Autorka ti prozradí vše od otevíracích hodin zajímavých muzeí až po detaily svého sexuálního života na cestách. Díky autorčinu osobnímu zaujetí, velkému obdivu ke Kanadě a poutavému vyprávění je kniha velmi čtivá, nespočet střípků z nejrůznějších oblastí lidské činnosti zabraňuje sklouznutí k jednotvárnosti.

Karibský karneval, Indiáni, medvědi…

V devětadvaceti kapitolách prozkoumáš spolu s autorkou Kanadu ze všech možných úhlů. Lenka Tomsová poznala tuto obrovskou zemi tak dobře, jak jen mohla. Na cestě z Toronta do Vancouveru a zpět spolu s ní zažiješ velkoměstský ruch i opuštěné silnice mezi lesy plnými losů a medvědů. Zjistíš, co zbylo z původního indiánského obyvatelstva i jací jsou obyvatelé současní. Navštívíš (alespoň virtuálně) Niagarské vodopády, kanadské rodeo, Baťovo muzeum bot, festival homosexuálů, velehory i placaté prérie. Potkáš medvědy a velryby, dozvíš se víc o Terry Foxovi a legendárním kovbojském klobouku Stetson. Vše je doplněno o krásné fotografie, informace o vstupném, otevíracích dobách, možných způsobech dopravy či internetové adresy.

„Všude, kam jsem se cestovala a o čem píšu, se můžete vypravit i vy. Nejen proto, že se v knížce dozvíte, jak se tam dostanete, ale i proto, že moje cestování je cestováním člověka s lehce dobrodružnou duší, ale zároveň pohodlného a mírně bojácného. Takže žádné extrémy, ale přesto tisíce možností a zážitků,“ napsala autorka na svých stránkách.

Malá ochutnávka
O kovbojích člověk tak nějak předpokládá, že jsou to špinavá, smradlavá a hrubá individua. Asi pod dojmem špatných westernů. Jenomže když se mezi nimi proplétáte, ucítíte tak akorát koňskou vůni, ale žádný puch typu „cestující z pražské tramvaje“. A jejich oblečení vypadá, jako kdyby neustále procházeli pračkou. Vůbec nechápu, jak to dělají, ale i když se vyválí v hlíně, zůstávají jejich džíny a košile čisté. Třeba takový wrestling s býkem. Správně bych měla říct pěkně česky povalení dobytčete, ale když to je tak nudné vyjádření! Kovboj skáče plavmo za jízdy ze sedla na býčka, pravou rukou ho obejme kolem krku a levou chytne za roh, nasadí mu nelsona, oba se zřítí na zem, ale býk jde nohama nahoru, hlavu má zkroucenou pod kovbojovou paží, muž se zapře podpatky do hlíny a zadkem vyryje brázdu – a pak se zvedne, jeho košile zůstává relativně bílá, sebere klobouk, otřepe ho o koleno, nasadí a jde.

(Tomsová, L. Moje kouzelná Kanada. Vyd. 1. Praha: Společnost přátel Kanady, 2009. Stran 198.)

O autorce

Lenka Tomsová je česká spisovatelka a novinářka. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze a působila v celé řadě novin a časopisů. Kromě nejnovějších knih Moje kouzelná Kanada (2009) a Vzrušující Vancouver (2010) napsala například cestopisy Cesty, které voní jídlem (2009), Bulharsko plné požitků (2006) a Rumunsko není divočina. V současnosti připravuje dobrodružný cestopis Realityšou aneb S milencem napříč Amerikou.

Více o autorce se dozvíš na http://www.tomsova.com/

Pokud jsi tuto knihu už četla nebo máš tip na jinou zajímavou knihu, neváhej a poděl se o svůj názor s ostatními čtenářkami Slečny.

Knihu Moje kouzelná Kanada věnovalo nakladatelství Art Libri.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.