Kreslení pravou hemisférou: mistrem malířem za víkend?

Na procházce po Karlově mostě v Praze nebo na promenádě v Chorvatsku jsem vždy obdivovala portrétisty. Jak ráda bych uměla kreslit stejně jako oni! Jenomže vždy, když jsem se někoho snažila nakreslit, jsem svou čtvrtku nakonec naštvaně zmuchlala a vyhodila do koše, aby se mi dotyčný nesmál nebo se (nedejbože!) neurazil. Nedávno jsem ale slyšela o kurzech kreslení pravou mozkovou hemisférou. V čem spočívá jejich kouzlo?

Kresby jedné z účastnic před a na konci kurzu

O kurzech kreslení “pravou” mozkovou hemisférou pod vedením Pavly Macháčkové se dočteš na webu cary-mary.cz. “Většina lidí své sny zavrhne, protože se domnívá, že nemá dostatek nadání. Ať je to kreslení, zpěv nebo cokoli jiného. A přesto jsem za poslední tři roky naučila krásně kreslit téměř dva tisíce lidí, kteří mi tvrdili, že zvládnou sotva sluníčko,” chlubí se lektorka. Hodně mě zaujala díla účastníků před a po kurzu. Říkala jsem si, že to nemůže být možné, že je v tom určitě nějaký trik nebo podvod. Jelikož jsem od přírody velký skeptik, rozhodla jsem se prozkoumat celou věc pěkně od podlahy.

Ke kreslení podle lektorky není potřeba žádný zvláštní talent, důležité jsou jen ruce a chuť kreslit. “Potřebujete jen vědět, jak na to. Kreslit totiž umí každý, kdo má ruce,” říká Pavla Macháčková. A co to má společného s pravou částí mozku? V té jsou uložené city, sny, fantazie a tvořivost. Levá naopak umí pracovat s prostorem, časem a logikou. Kouzlem tohoto umění je dovednost zapojit obě poloviny mozku a využít plně jejich potenciálu.

Kreslení ale rozhodně není jediné, na čem se dá takto zapracovat. Spojení obou hemisfér ti může otevřít dveře i v jiných tvůrčích oblastech. “Změní se tím celkový pohled na sebe sama i naše okolí, což se projeví v osobním i pracovním životě,” vysvětluje lektorka.

Příklady portrétů na začátku a na konci kurzu

Jak kurzy probíhají?

Na kurz je nutné vyhradit si celý jeden víkend – sobotu i neděli od dopoledne až do večera. Rozhodně se ale nemusíš bát, že bys zabila spoustu volného času, který bys mohla využít úplně jinak. Jako ve škole se určitě cítit nebudeš. Atmosféra kurzů je podle účastníků příjemná a spontánní, nenuceně se naučíš něco nového, poznáš nové lidi a zároveň si při tom skvěle odpočineš a odreaguješ se od všech svých starostí. A hlavně – poznáš zase o něco lépe sama sebe.

Tip: Zaujalo tě to? Podívej se na termíny kurzů kreslení v Česku a na Slovensku a další informace. Anebo se zapoj do naší soutěže a získej šanci zúčastnit se kurzu zadarmo!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. no ja neviem… som hrozne skeptická voči tomuto :D jaa nedokážem uveriť niečomu takému..skúšala to niektorá z vás?? fakt chcem vedieť, čo si o tom myslieť :)

  2. jen tak mimochodem….portréty “před” jsou ve většině ukázaných obrázků technicky lepší a přirozenější, než ty “po”, které jsou kresleny tvrdou, strojenou rukou a vypadají opravdu jako ty kýče z karláku..až na to, že tam jsou aspoň technicky lepší…jak si může někdo myslet, že člověk bez vykreslené ruky nebo dokonce bez talentu, se za 2 dny “naučí” kreslit? kreslení se NEDÁ naučit, dá se jen dlouhodobě rozvíjet až k dokonalosti:) ale pokud se vám tento špatný a laciný kýč libí…proti gustu žádný dišputát, je totiž velká škoda, že většina lidí absolutně nerozezná, co je esteticky hodnotné a co ne, někomu, kdo chce dobře kreslit (schválně říkám dobře a ne krásně, protože to je největší mor-aby vše bylo krásné na pohled) bych tyhle kurzy rozhodně nedoporučovala, jelikož odnaučovat trvdou ruku, rozmazávání prstem nebo celkovou vnitřní obavu o líbivost kresby, je těžky oříšek a otázka mnoha měsíců i let..

  3. Pokud máte vlohy, tak se to dá naučit :) chce to trénovat..kreslit každý den 1,5 hodiny aspoň a může se to hodně zlepšit ;) .. taky jsem kdysi kreslila ne moc hezky a teď už se to zlepšilo, ale pro změnu mě to přestalo bavit :P

  4. Hele. Na kreslení nemusíte mít talent. Když se viděla kamarádku jak krásně kreslí i lidi řekla sem si že tohle bych nikdy nenamalovala. Jednou sem byla u ní a ona mi půjčila knihu o malování. Napřed sem jen dělala nějaké to procvičování potom jsem podle té knížky kreslila nějaká zvířata, pak i zátiší a předměty a na 13. obrázek jsem už někoho dokázala hezky nakreslit. Věřte mi že jsem žádný talent opravdu neměla, ale vždycky sem toužila po tom umět kreslit a někoho nakreslit a to se mi splnilo. Musíte si někam v klidu sednout a třeba si pustit oblíbenou hudbu a pustit se do toho. Kreslit může opravdu každý ale nesmíte na to spěchat :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.