Lidem dnes schází styl a smysl pro detail, říká burleska

[button link=”https://slecna.info/tag/klarin-blog/” color=”green”]KLÁŘIN BLOG[/button]
Když se řekne burleska, málokdo v České republice ví, oč se jedná. Přitom i u nás měla a opět má své zastoupení. Přečti si rozhovor s třiadvacetiletou Lady Mousellycou, která se svléká pro cizí. Ovšem stylově.

Burleska Lady Mousellyca zbožňuje retro

Slovo burlesque je odvozeno od italského burlare/burla, což znamená v překladu „smát se“. Burlesky se dělí na dva směry.

Prvním je literárně – dramatický nebo hudebně dramatický žánr, který zesměšňuje a zlehčuje například běžné životní situace nebo politickou scénu.  Protože však autoři používají i pokleslé prostředky, je důležité, aby byla burleska spojena s nadsázkou, ironií i satirou, jinak se nejedná o uměleckou scénu.  Tento směr vznikl v 17. století v Anglii. Jeho představitelem byl například Moliére.

Druhým směrem burlesky je hudebně divadelní představení, vzniklé z varieté show ve Spojených státech. Toto představení bylo populární v letech 1860 – 1940. S burleskou jako takovou začali bratři Minsky, kteří si založili vlastní show v New Yorku.  Vystoupení bývala především v kabaretech, ale i divadlech.  Jednalo se o oplzlá komediální představení a ženský striptýz, který byl parodií na kurtizány. Návštěvníky bývali hlavně chudí přistěhovalci, protože se jednalo o skutečně levné vystoupení. To se však bratrům nelíbilo, protože chudina burlesku nedokázala ocenit, a tak celé představení pozměnili a nazvali “Burleska jak ji máte rádi – Aneb žádná rodinná show”. V této době patřila mezi největší hvězdy například Gypsy Rose Lee nebo Sally Rand. Jako ostatně vše ve světě i burleska začala upadat a po pár skandálech byla i ona zakázána a téměř zapomenuta.

Burleska dnes

O renesanci burlesky se zasloužila Dita von Teese, která svou láskou pro vintage styl dostala burlesku – známou pod pojmem neo-burlesque opět do umělecké scény. Velké burleskní scény najdeme například v Londýně, New Yorku, v Šanghaji i v Berlíně.

Je ještě důležité říct, že i burleska má svá pravidla, jako je třeba neúplná nahota. Burlesky musí mít vždy zakryty intimní partie, avšak měly by vyvolat dojem, že ukážou ještě něco. Jedná se o škádlení a zvýšení erotiky.  Kostýmy bývají většinou složité a poměrně drahé. Převážně je tvoří doplňky s peří – boa, velké vějíře, náhrdelníky, náušnice, rukavičky, punčochy, nádherné spodní prádlo – podvazkový pás, podprsenka a kalhotky, zdobené šaty a hlavně boty na podpatku. Burleskní móda je velice vkusná, ale velmi dráždivá.

Nesmíme zapomenout ani na českou scénu. I u nás má burleska svou historii a tradici. Objevila se na přelomu 18. a 19. století a říkalo se jí „Krása bez závoje“. Většinou se hrála v pražských varieté klubech. Dnes jsou jejími představiteli Prague Burlesque, od nichž se mi podařilo získat rozhovor s krásnou Lady Mousellycou.

Kolik vám je let, kde žijete a co studujete?

Je mi 23 let, žiji v Praze a studuji Informační studia a knihovnictví, což nezní zrovna “glamour”, ale mimo staré věci mám ráda i nové technologie, a zde se mi slučuje obojí.

Proč zrovna pseudonym Lady Mousellyca?

Když jsem byla mladší, tak mi přátelé říkali Myška. Trošku jsem to upravila a vzniklo z toho toto. Občas si ale říkám, že jsem si měla zvolit snadnější a kratší pseudonym, protože byste nevěřili, kolik lidí to dokáže napsat špatně (bohužel i v médiích, a i těch významnějších). Výhodou však je, že když to zadáte do Googlu, najdete skutečně jenom mě. :)

Jak dlouho se burlesce věnujete?

Počítám, že už pátým rokem.

Co Vás k burlesce přivedlo?

Láska ke starým věcem. Mám hrozně ráda staré filmy a všechno, co se týká zhruba první poloviny 20. století. Lidé v té době měli styl, a vše bylo neuvěřitelně propracované, detailní a hlavně kvalitní (od architektury až po módu). To už se dnes těžko hledá. Burleska mi umožňuje se vracet právě do těchto starých dob tím, že se snažím je oživit v mých představeních.

Kolik máte představení a na co se vlastně zaměřují?

Momentálně mám na výběr z pěti čísel a připravuji šesté. Jmenovitě to jsou Red Fan Dance (klasický tanec s péřovými vějíři), Beauty of Gion (číslo inspirované japonskými gejšami), Salóme – dance of the seven veils (což je inspirováno tancem Rity Hayworthové ve filmu Salomé), The Victorian Grotesque (v podstatě živoucí groteska, vyprávějící příběh jedné viktoriánské paničky a pána) a takové mini číslíčko Let´s go sunning (plážová tématika s míčem). To šesté bude s velkými pavími vějíři, které jsem již teď ozkoušela na Famu Fest Noir na Nové scéně na závěrečném ceremoniálu, ještě bez finálního kostýmu, který se právě šije.

Jak dlouho představení trénujete?

To je různé, záleží na tom, co se tam děje a jak je to fyzicky náročné. Většinou si najdu hudbu, která se mi líbí, a podle ní pak dávám dohromady číslo, nebo mě nejdříve napadne nějaká tématika a poté hledám hudbu, což je mnohem těžší, protože najít hudbu přesně podle představ a potřeb není lehké. Také jsem začala brát hodiny baletu, abych mohla zařazovat další taneční prvky.

 

Lady Mousellyca v jednom z kostýmů

Jsou Vaše představení inspirována jinými, nebo se jedná čistě o Vaše nápady?

Čísla si vymýšlím sama a inspiraci čerpám většinou z minulosti, ze starých filmů, z obrázků atd.. Samozřejmě, že mým velkým vzorem je Dita von Teese, ale nechci skončit jako její napodobenina, chci mít svůj vlastní styl, i když se chci držet klasické burlesky, protože je mi vlastní. Proto jsou má čísla skoro až archetypální, nesnažím se ničím šokovat, chci jen dělat krásné věci a dávat lidem pocit, že se ocitli mimo tento uspěchaný čas.

Jaké bylo Vaše první vystoupení, neostýchala jste se?

Samozřejmě jsem měla velikánskou trému. Ale to naštěstí časem přešlo.

Nevadí Vašemu příteli, že se svlékáte pro ostatní?

Tak určitě by byl asi radši, kdybych to nedělala, ale respektuje to, a ví, že je to součást mé osobnosti, takže mi v tom nebrání, za což jsem mu moc vděčná.

Je známo, že burleska se většinou líbí více ženám, proč myslíte, že tomu tak je?

Pravděpodobně kvůli tomu, že to není vulgární jako klasický striptýz. Navíc burleskní tanečnice bývají ženy s normálními křivkami, proto je jim to asi sympatické. Nehledě na krásné kostýmy. Občas mám pocit, že to ženy vnímají jako o něco lepší módní přehlídku.

Burleskní kostýmy nejsou levnou záležitostí, platíte si je celé sama?

Ano, platím. Občas se najde nějaký sponzor, který poskytne nějaký ten kousek oděvu, ale není to tak často, jak bych potřebovala.

Jak jste se dostala ke spolupráci s Agent Provocateur?

Jejich management sháněl nějaký výjimečný program na jejich party a od jedné jejich zaměstnankyně se dozvěděli o mých show. Pak jednou navštívili jedno moje představení v Bar and Books a ruka byla v rukávě.

Máte v plánu zůstat v ČR nebo byste chtěla prorazit i v zahraničí?

Zahraničí se nebráním, ale zatím mi stačí ČR. Burleska tu v podstatě nemá mimo mě a holek ze souboru Prague Burlesque nijak velké zastání, tak to beru na má bedra, aby i Češi měli možnost vrátit se do minulosti.:)
[box]
Více informací o Lady Mousellyce na :

http://mousellyca.com a https://www.facebook.com/Mousellyca

Doporučuji se podívat na tyto videa:

http://www.youtube.com/watch?v=ePDOQYdis5Y&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=4AKUGXFLVgc[/box]

Připravila: Klára

2 Comments
  1. Konečně zajímavý článek. Já tyhle “alternativní” jedince obdivuji, sama bych to snad i chtěla dělat, mít odvahu se ukazovat :))

Leave a Reply

Your email address will not be published.