Neděs se nástupu na střední

Ukončila jsi úspěšně devátou třídu a nyní tě čeká střední škola? Bojíš se, že učení nezvládneš a mezi novými spolužáky neobjevíš žádnou spřízněnou duši? Dost starostí, nenech se rozhodit. Poradíme ti, jak prvními dny na nové škole proplout bez sebemenších starostí.skola

Tento mezník znamená v našem životě další etapu. Pravděpodobně tě čeká notná dávka osamostatnění se, ať již se bude jednat o dojíždění či nástup na inernát. Ale věř, že se opravdu není čeho bát.

Co s sebou

Dříve než z domu vykročíš tou správnou nohou, je třeba si zkontrolovat, zda máš s sebou opravdu vše. Většinou se toho ale moc nevyžaduje. Nezapomeň na občanku, raději si vezmi i dopis o přijetí. Pokud si máte přinést peníze, dozvíš se to předem. První den nebo den poté rovněž na školách často probíhá burza učebnic. Při této příležitosti si můžeš od starších spolužáků odkoupit již používané učebnice (u státních škol si učebnice totiž kupuješ, soukromé ti je vypůjčí). Potřebovat také můžeš průkazovou fotografii do studijního průkazu nebo na průkazku na vlak či autobus. A v neposlední řadě se hezky oblékni, přeci jen první dojem je nejdůležitější. Nepřeháněj to ale, sváteční šaty se opravdu nenosí, stejně tak si dej pozor na příliš výrazné líčení.

Konečně ve škole

Doufejme, že ses již dříve ujistila, v jaké části města se tvá nová škola nachází. Rozhodně vyjdi s předstihem, aby vznikla časová rezerva pro možné zabloudění. První den si budeš muset najít své nové místo k sezení a určitě nechceš, aby na tebe zbyly jen ty ošklivé první lavice. Ve škole poté již jen stačí najít tu správnou třídu, klidně se někoho zeptej, pokud budeš tápat. Vejdi s úsměvem a zakotvi buď do prázdné lavice nebo k někomu sympatickému přijď s otázkou, zda má u sebe volno. Ano, takhle rychle už se můžeš s někým seznámit a zbytek do zvonění strávit seznamováním se s nejbližšími spolusedícími.

Střední školy pro své studenty často pořádají adaptační pobyty. Pokud jsi nesmělá a bojíš se, že by sis jen tak novou kamarádku nenašla, určitě se zúčastni. Díky různým hrám se váš kolektiv rychle stmelí a nejlepší jsou samozřejmě večerní akce na pokojích, kde se již učitelský sbor neobjeví.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed