Kam po základce?

pocitacZa chvíli tu máme únor, kdy se budou podávat přihlášky na střední školy. Patříš taky mezi ty, kteří ještě nemají stoprocentně jasno, co budou jednou dělat? Je tedy nejvyšší čas rozhodnout se, kam se vůbec přihlásit!

Zásada číslo 1: Zapomeň na to, že se na gympl hlásí polovina třídy nebo že byste mohly s kámoškou zase sedět v jedné lavici. O tom škola není! Je fakt, že jste spolu strávily devět let, ale vaše cesty se jednou tak i tak musí rozejít. Na nových školách vám začne úplně nový život, poznáte nové lidi a většinou právě tam najdete opravdové přátele. Někdo ovšem na svoji základní „školičku“ nehodlá zapomenout, ale i to je dobře. Z vlastních zkušeností znám, že si spolužáci v devítce většinou strašně lezou na nervy a každý už se těší na novou třídy a nové prostředí. Jo, změna je život a je potřebná.

Pokud se necítíš na maturitu, můžeš jít na …

1) Střední odborné učiliště – Učení ti moc nejde, ale baví tě řemeslo a ruční práce? Pak je pro tebe tzv. „učňák“ trefou do černého. Po absolvování odborného učiliště (3 roky) získáš výuční list. Práci můžeš najít hned, nebo taky ne. Záleží to na oboru, který si zvolíš, a také na tom, kde se rozhodneš pracovat.
Obory: Kadeřník, Číšník, Servírka, Prodavač smíšeného zboží, Krejčí, Autoelektrikář, Automechanik, Truhlář, Tesař apod.

2) Na středním odborné učiliště už existují i tzv. „Čtyřleté obory s maturitou“. Platí pro ně totéž co platí pro tříleté obory, akorát si ve škole pobudeš o rok navíc a získáš maturitu, která je v dnešní době takřka nezbytnou součástí podmínek pro přijetí do povolání.
Obory: Kuchař, Kosmetička, Číšník, Servírka, Operátor dřevařské a nábytkářské výroby apod.
Poznámka: V dnešní době už se školy ve většině měst nenazývají „Střední odborná učiliště“, ale např. „Střední škola služeb“ nebo „Střední škola řemesel“.

Pokud maturitu chceš, můžeš jít na …

1) Gymnázium – Gymnázium je určené pro žáky, kteří se nebojí učení, studium jim nedělá potíže a už teď ví, že by chtěli jít na vysokou popř. vyšší odbornou školu. Zároveň však nemají ponětí, kde by jednou chtěli pracovat nebo v jakém oboru. Patříš mezi ně i ty? V tom případě je gymnázium pro tebe tou správnou volbou. Vybírat můžeš z veřejných či soukromých gymnázií. A co se na gymnáziu naučíš? Budeš volně navazovat na učivo ze základní školy, ale ve větším rozsahu. Z jazyků to pak budou minimálně dva – ten, který jsi už měla na základní škole a druhý, se kterým se teprve seznámíš (většinou je v nabídkách anglický, německý a ruský jazyk). Většina absolventů gymnázií pak jdou studovat dále na vysoké nebo vyšší odborné školy, protože pouze s gymnáziem by se těžko hledala práce.
(Gymnázium si můžeš vybrat i jazykové, kde se budeš učit pár předmětů jako je dějepis, fyzika apod. v jazyce, který si vybereš, např. angličtina, španělština atd. Tato gymnázia jsou však už celkem náročná a vyžadují každodenní přípravu!)

2) Střední odborná škola – I tady platí „učit se, učit se, učit se“, zároveň se ale zaměříš na konkrétní obor. Přitom i ze střední odborné školy máš šanci pokračovat ve studiu na „vejšce“, popř. vyšší odborné škole. Pokud ale takové ambice nemáš, měla bys zauvažovat o takové oboru, ve kterém se po dokončení školy snadno uplatníš a který tě taky bude bavit. Vybírat můžeš z několika možností:
a) Obory se širokým záběrem – např. obchodní akademie, managment, průmyslové školy. Po skončení školy nebudeš úzce zaměřena pouze na jeden jediný obor. Díky tomu najdeš snadněji zaměstnání, nebude ti dělat problém učit se nové věci a zároveň se i lépe přizpůsobíš. Navíc můžeš klidně pokračovat ve studiu na vysoké škole (samozřejmě v tom daném oboru).
b) Úzce zaměřené obory – např. umělecké (konzervatoře), zdravotní, gastronomické. Na těchhle středních školách už jdeš rovnou k jádru věci, bez omáčky okolo. Takže pokud se v devítce napevno rozhodneš, že chceš dělat to a to, a neláká tě přitom studium na vysoké škole, pak je pro tebe tahle volba ta správná.

3) Lyceum – Výraz „lyceum“ je u nás v ČR poměrně mladý. A o co jde? Je to jakýsi kříženec gymnázia a odborné střední školy. Konkrétně jde o to, že budeš mít maturitu a do určité míry zároveň i vzdělání.. Kvalifikaci v praxi mít sice nabudeš, ale po ukončení studia na lyceu můžeš zkusit štěstí na vysokých či vyšších odborných školách, a k tomu máš i základ odborných znalostí.
V současnosti můžeš vybírat z několika druhů: pedagogické lyceum (pro ty, co by pak rádi studovali humanitní obory, tělocvik apod.), technické lyceum (zaměřeno na technické a přírodní obory), ekonomické lyceum (ekonomické, popř. právní obory).

Další důležité informace:

– Když se hlásíš na veřejnou střední školu, přihlášku musíš odevzdat do 28.února na ZŠ, kde studuješ.
– První kolo přijímacích zkoušek tě čeká 21.dubna.
– Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí na školu ti přijde většinou do týdne, v případě neúspěchu se můžeš odvolat do osmi dnů od doby, kdy ti přišlo rozhodnutí.
– Nevyšlo to napoprvé? – Pak se pozeptej na krajském úřadě, které školy vypíší druhé kolo přijímaček. Přihlášku dostaneš od ředitele té střední školy, kam se chceš přihlásit.

Info o školách:

Ještě stále nevíš, co bys jednou chtěla dělat? Třeba ti pomohou následující odkazy, pomocí nich se rozhodneš, kterou cestou se dáš.

http://stredniskoly.cz
http://ucitelskenoviny.cz
http://www.atlasskolstvi.cz/
http://www.skoly-kurzy.cz/
http://www.hiedu.cz/
http://www.infoabsolvent.cz/MultimedialniKatalog/MultimedialniKatalog.aspx?Start=1
– na téhle stránce najdeš vynikající dokument formou videa, který připravil společnost ISA (Informační systém pro absolventy středních škol), kde se dozvíš, jak fungují jednotlivá povolání, náplň jejich práce apod. Dokumentem tě provází dva teenageři devátého ročníku, kteří se také rozhodují, na jakou školu jít.

Takže hodně štěstí při vybírání těm, kteří ještě stále nevědí :-))

Text: Janča L.
—–
14.1.2008

45 Comments
 1. ahojky všem. chtěla bych se zeptat jestli je obchodka zaměřená více na jazyky – čj, aj…nb spíš na matiku díky pa

 2. podle toho jestli myslíš obchodku jako ekonomické lyceum nebo obchodní akademii..na ekonomickém lyceu je víc obecných předmětů (biologie, matika, chemie..) a na obchodní akademii je to víc zaměřený na právo, účetnictví, ekonomii… Angliččtiny je na obou oborech stejně. Ekonomické lyceum tě připravuje na studium na VŠ =)

 3. =D to ti tak budeme povídat!to by se nám nevyplatilo,ptz čím míň lidí se tam hlásí,tim máme větší pravděpodobnost,že se tam dostaneme.ale jako nic proti.to je jenom můj názor:)

 4. no tak já jsem v 8 a čeká mě to příští rok… ale chci jít na gympl jenže pořád nevím který…:( nemohli byste mi poradit? v Ostravě někde..

 5. Adeka : Tak jestli tě baví jazyky tak bež určitě na jazykový gympl ten v Osravě určitě je =) a jazyky se ti mohou hodit kdykoliv =)

  mirinda : No já se hlásím na OA-informatika a je to bez přímaček =) spoń u nás =)

 6. mno tyk já nevim odkud ste ale já píšu 29.2. cermaty, takže to mam asi dřív jak někteří z vás. Celkem mě to štve, ale zase to píšu ve svý škole…se spolužákama….tohle mi moc nepomohlo spíš se rozhoduju přímo mezi školama-gymply, tak nvm jakej z nich, jinak ale moc pěkný

 7. Fak super článek. Taky se ještě rozhoduji kam na školu. Od první třídy mám pořád samé jedničky, ale na gymp nechci!!! Ale přemýšlim jestli spíš na obchodku nebo na stavební průmku. Nevíte co je lepší??

 8. Jenuš: Máš pořád samé jedničky? V tom případě nechápu, proč nechceš jít naq gympl!!:) I když je fakt, že já jsem zprvu taky nechtěla jít na gymnázium. Myslela jsem, že je to to nejhoší, ale pak jsem zjistila, že to bude pro mě nějlepší volba. Učit mi problém nedělá, navíc vůbec netuším co bych hctěla dělat, takže je to výhoda, že u gymnázia se rozhodnu až v 19, tehdy, kdy půjdu na vysokou. Do té doby sand zjistím, co jednou chci dělat :D . Myslím si, že pokud nevíš, co chceš dělat (v jakém oboru) a máš samé jedničky – gympl je nejlepší volba :)

 9. tak já dělala zkoušky minulej rok v sedmý na gympl a udělala sem je, ale
  v devátý chci na jinej gympl, protože tenhle je prostě až moc těžkej,
  ale to ještě nevim na jakej. Láká mě třeba cestovní ruch, ale tam je celkem,
  nával :(:(

 10. Já jsem původně chtěla na lyceum, pak jsem si to díkybohu rozmyslela, protože mi došlo, že by mě nebavilo. Takže teď jsem úúúúúúúúžasným gymplu, jsou tam slvělý lidi, děsně mě to tam baví, gymply doporučuju, pokud se neučíte zrovan špatně! Nemá to chybu!

 11. já chodila v Ostravě na Hladnov, má mtu kšolu ráda, osm suprových let, ale teď musí říct, že líp na medicínu připraví Matiční, Hladnov je spíš teď humanitní zaměření, takže pravníci, žurnalisti, atd sem :o)

 12. ja sem šla z patý třídy na gympl ted sem jakoby v 9. -jinak bych asi nešla, sice tedkon v kvarte je toho učeni celkem dost! ale tak to ais bude i na zakladkach, jinakje to dobrý, protože vubec nemam představu co byhc chtěla v budoucnu dělat, takže mam jeste dost času na přemejšlení :))))

 13. já sem teď taky na osmiletym gymplu v kvartě a určitě jinam nepudu, ptz je to tam upee super:)a pro lidi, co neví, co pak asi nejlepší řešení :)))

 14. jojo ,souhlasim, ted si rikate, ze to je super, ale pockejte na druhak… s lidma se budete fakt dobre znat… a pokud uz ted mate fajn partu, teste se na super akce ;) taky hlasuju pro osmileté gymply :p

 15. Má rada? Hlavně nechoďte na gympl s matematickým (nebo celkově přírodovědným) zaměřením, pokud nejste Einstein… Když si vzpomenu na prvák, druhák a třeťák na gymplu, kdy jsme měli povinné předměty jako fyzika a chemie, ještě teď se třepu děsem. Sice se dnes babrám v historii a společenských vědách, jsem spokojená a baví mě to. O tom to je – aby vás to bavilo a přeju vám, ať se dostanete někam, kde budete spokojené :-)

 16. Ahoja. Mohla bych vás požádat o informaci?
  Už dlouho na netu hledám nějakou školu, se zaměřením na kriminalistiku. Jediný co jsem našla je Policejní akademie v Praze, avšak určitě musí v Česku existovat i něco jinýho. Kdybyste o něčem takovým věděli, odpovězte pls. Díky…

 17. Ahoja. Chtěla bych vás požádat o pomoc. Už dlouho na netu hledám nějakou školu se zaměřením na kriminalistiku a forenzní vědy. Jediné co jsem našla je Policejní Akademie v Praze, avšak musí přeci v Česku existovat i jiná taková škola. Kdybyste prosím něco věděli, odpovězte mi sem. Díky.

 18. Tak já to vidim zatim docela jasně na gympl, známky na to mám, tak to tak nějak neřešim, navíc mám dost velkou šanci, že pudu bez přímaček. Sice tam chce jít od nás ze školy hodně lidí, ale tak což…ale ještě váhám nad technickým lyceem. Docea by mě asi brala architektura a myslim, že by to byla dobrá příprava. Ikdyž zase na druhou stranu bych možná na vejšku šla na psychologii nebo fylozifii, a to je od architektury docela vzdálený, takže ještě budu muset pořádně uvážit…ikdyž je mi stejně jasný, že nakonec skončim na gymplu, páč se budu bát, že mě ta archárna za 4 roky už bavit nebude.

 19. ja chodím na bilingválny gympel…som už druháčka, išla som z osmičky a tento rok už mam 4 predmety v španielčine.a som veeeeľmi spokojná.aj keď nemám čisté jedničky tak je to super.je pravda že tam tréba každodennú prípravu, ale stojí to za to trochu si ,,máknout,,…:-)takže som rozhodne za gymnáziá.či už bilingválne alebo všeobecné:-)

 20. já bych chtěla jít na jazykovej gympl.Nevíte o ňákým v Ostravě???Myslím že pro mě nebude problem , mam samý jedničky

 21. Já mám vybranou školu – waldorfskou a jdu na humanitární obory .. hlavní předměty tam je psychologie a pedagogika a ještě něco .. no a já sem se chtěla zeptat jestli po té škole můžu jít na nějákou vysokou školu – psychologickou .. nebo něco takového strašně bych chtěla být psycholožka ale nevím na jakou školu mám potom jít .. nejlépe v Ostravě .. poraďte prosím znáte takovou nějákou školu ?

 22. Zdravím,chtěl bych dělat něco jako grafiku pro web,loga
  Nebo cokoliv s prácí na PC…můžete mi něco doporučit?

 23. Anonym: Tak záleží odkud jsi. Bud na nejakou “ajtackou skolu” … nebo jestli chceš grafiku, tak bych doporučovala střední školu Michael – v Praze. Znam tam spoustu lidí a všichni sou tam spokojení.:) Máš tam obory grafik, manager a výtvarnej.

 24. A jak tady koukám všichni na gymplu. =D
  Já sem byla na gymnáziu dva roky šla sem na šestiletej a byla tam teda v osmičce a devítce, jenže kvuli jistejm věcem sem šla pryč a vůůůbec toho nelituju.:) Vybrala jsem si obchodní akademii s rozšířenou výukou jazyků a nemůžu si stěžovat. :o)) Lidi úplně jiný, prostředí taky, neni toho tolik jako na gymplu a hlavně žádná chemie, fyzika, biologie, jenom základy přírodních věd a to se dá zvládat lehce.:) Takže já sem spokojená taky*

 25. Tyjo, tolik gympláků.
  Já osobně bych na gympl v životě nešla. Jednak delám sport a o víkendu ráda pařím, ve všední dny si taky někam zajdu a přijde mi, že bych to všechno nějak s učením nezloubila. A krom toho mi přijde, že se tam babrá v kravinách :D Všechno se probírá moc do detailu a přehled je hroozně obecnej. Já taky nevěděla, kam jít, ale než gympl zvolila jsem obchodku. Nijak se nešrotím, ale prolejzám. Spolužáci úžasný, předměty taky fajn. Spokojenost :O)

 26. Já bych chtěla na gympl. Aktuálně jsem pod mocnou silou nervozity a čekám na 22. a 23. dubna, tzn. na dobu, kdy budu dělat přijímačky…

 27. pro An!tta: Jsem na tom úplně stejně :D No popravdě se snažím se přesvědčit že všechno umim tak jak mám…já se toho 22. a 23. snad nedožiju..držim palce! ;)

 28. Dobry den,ja bych pozdeji chtel jit na vysokou skolu ekonomickou,ale nevim jestli gympl nebo OA nebo lyceum je lepsi,nemohl by mi nekdo dat radu prosim

 29. Pokud chceš určitě na ekonomku, možná bude lepší SŠ přímo s ekonomickým zaměřením, na gymplu se naučíš matematiku a základy společenských věd, ale o ekonomice budeš vědět houby.

 30. Dobrý den, potřebovala bych poradit, protože se v tom absolutně nevyznám….V 5. třídě jsem propadla, ale teď bych se i dokázala učit trochu lépe než predtím, ale potřebuju aby mě na učňák (servírka) vzali hned z 8. třídy (to by asi šlo ne? ), ale je tu další problém, potřebovala bych tam půl roku chodit a půl roku ne, bohužel jsem mimo ČR, tak že bych dělala pak nějaké testy nebo tak něco…prosím poraďte, je to důležité Děkuji…

 31. jo.
  nevíte kde sou v praze soukromé taneční školy?
  ¨chtěla bych být tanečnice nebo choreografka.
  ale myslím soukromou školu jako na moderní tance(třeba street dance ne na balett).
  existuje vubec taková?
  a jestli jo tak kde?

 32. Čaute všichni , už delší dobu mám menší deprese z toho , na jakou školu mám jít , když chci být v budoucnu zubařka. Chodím do osmičky , a průměr jsem v pololetí měla 1.43 . Přemýšlím nad Zdrávkou(Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Karlovy Vary), ale myslím že tam mám docela malou šanci že se dostanu na VŠ , pak přemýšlím nad obchodní akademií (Obchodní akademie, vyšší odborná škola cestovního ruchu a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Karlovy Vary), ale nevím jestli je to možný , a hlavně jestli budu mít dostatečný znalosti potom na tu stomatologii nebo něco podobného. A pak přemýšlím nad gymnáziem (1.české gymnázium v Karlových Varech) což by bylo nejvhodnější, ale myslím , že tam nemám šanci se dostat. Díky za odpovědi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.