Proč mají “vzorňáci” těžší život

vzornJeště dnes mi zní v uších to každodenní „promlouvání do duše“ ze strany našich profesorů na gymplu, kteří nám neustále vyčítali, že jsme banda flákačů, neučíme se, nenosíme učebnice, do školy se přiřítíme až po zvonění… Zajisté víš, o čem je řeč. Teď, když už jsou mé školní dny na gymplu sečteny, mám šanci prověřit, zda to, co nás učila škola (ať už z hlediska faktů či morálky) je vůbec aplikovatelné v reálném životě.

Jednoho dne při úporné hodině maturitního dějepisu vyšla naše vyučující s pravdou ven: „Samozřejmě, že si teď do hlavy cpete neskutečné množství informací, ale to pravé umění je teprve umět to „prodat“. V podstatě mám zkušenost takovou, že studenti, kteří bývali průměrnými trojkaři, ale uměli pořádně využít aspoň to, co v té hlavě měli, jsou dneska úspěšní podnikatelé a jezdí v nablýskaných autech…“ Povzdechla si a usmála se: „Zato studenti, co měli po celou dobu školy samé jedničky a vždy byli pečlivě připraveni, mají v hlavě možná více vědomostí, ale kolikrát jim to není nic platné.“
„A ti končí kde, paní profesorko?“ rýpl si spolužák, vyhlášený průšvihář, kterého taková informace převelice po těšila.
„Ti? Většinou dopadnou stejně jako já – jsou z nich učitelé a ve škole stráví většinu svého života,“ zasmála se.

Musím uznat, že mě samotnou to dovedlo k úvahám, v čem a proč to průšviháří mají v životě lehčí a Horňáci přes veškerou svou píli často dřou nosem o beton. Zde jsou tedy výsledky mých „zkoumání“ :-)

PROČ JE LEPŠÍ…

…NEŠPRTAT SE VŠECHNO SLOVO OD SLOVAhmm
Když u tabule odpřednášíš probranou látku jako básničku (a často jí sotva rozumíš), dostane se ti velké pochvaly a půjdeš si sednout s velkou jedničkou. V reálném světě je tomu přesně naopak – není možné, aby sis všechno do posledního písmenka připravila do předu, musíš být schopná improvizovat a především vhodně reagovat. Průměrní školáci, pro které je učení se nazpaměť obrovská otrava, u tabule možná nepředvádějí excelentní výkony a tahají vědomosti „z paty“, avšak moc dobře ví, jak maximálně využít to, co jim v hlavě přeci jen utkvělo, více se zamýšlejí nad logickými souvislosti a snaží se věci odvozovat. I když to učitelé, kteří většinou očekávají plynulý přednes, nepovažují za nijak brilantní, ve skutečnosti mají takoví studenti obrovsky navrch!
TIPY:
1. Neuč se všechno doslovně včetně výrazů a formulací, které ti „nesedí do pusy“. Buď svá a mluv tak, jak je to pro tebe přirozené a jak tomu sama rozumíš. Při učení si přečti text, pak učebnici nebo sešit odlož bokem a snaž se vlastními slovy v pár větách říct to podstatné, co ses právě dočetla. Takový postup je velice praktický. Když si vzpomínám na základku (sice už poněkud matně :-)), nebylo problém se učit na tři stránky ze sešitu do posledního písmenka, ale jakmile jsem nastoupila na gymnázium, množství učení se snad zdesetinásobilo, a pokud bych se chtěla učit stejným postupem, který mi vyhovoval na základce, učila bych se na jednu písemku do jednoho předmětu celý týden. A co ostatní předměty? Ba ne, tak by to zkrátka nešlo!
2. Obrovskou oporou ti budou přehledné a srozumitelné poznámky. Do sešitu si rozhodně nepiš celé dlouhé věty tak, jak je diktuje učitel. Nauč se používat odrážky, číslování, podbody a různé nadpisy a podnadpisy. Piš spíše heslovitě a nejdůležitější informace zvýrazni tlustou fixou, podtrhávej je či kolem nich dělej rámečky.  Donutí tě to přímo v hodině přemýšlet nad tím, co vlastně píšeš, probíraná látka se ti rychleji vryje do paměti a z šikovných poznámek se ti bude lépe učit.
3. Zkoušej se s kámoškou navzájem! Jistě máte jiné společné aktivity, které jsou poněkud příjemnější, ovšem před větší zkouškou (hlavně ústní, kde se musíš umět „vymáčknout“) se vám to oběma vyplatí. Mně se to osvědčilo pře maturitou, kdy jsme si se spolužačkou společně opakovaly všechna možná témata. Pomůže ti to v tom, že se naučíš lépe formulovat, a nemůžeš  jen tak plácat, protože to vlastně někomu vykládáš a tvou snahou je, aby to pochopil stejně dobře, jako sis to osvojila ty sama. A pokud ses naučila nějaký chybný údaj, kamarádka tě na to upozorní a do zkoušky v pohodě vychytáš všechny mouchy, které by tě mohly nepříjemně zaskočit.

…PO RÁNU TOTÁLNĚ NESTÍHAT
Jakožto holka z malého města jsem po devítce neměla jinou možnost, než se vydat za gymnazijním vzděláním někam „do světa“. Čtyři roky jsem den co den dojížděla do sedm kilometrů vzdáleného Uherského Brodu, a neustálé čekání na nádraží a autobusových zastávkách se mi velice brzy zprotivilo. V prváku jsem samozřejmě ještě byla za „vzorňačku“, věci do školy jsem si pečlivě chystala večer, na zastávce jsem čekával minimálně pět minut dopředu, a tak jsem si každé ráno užívala odporný cigaretový smrad, který se na mě valil ze všech stran od bezohledných spolučekajících. Přestože je kouření veřejných prostranstvích, jakými jsou také zastávky a nádraží, zakázané, kdo se nad tím pozastavuje? Nikdo. Z cigaretového kouře se mi zvedá žaludek a být v klidu, přestože mé čerstvě umyté a pracně vyfoukané vlasy hned v sedm hodin ráno získají hospodský odér? V druháku už jsem si vzala příklad z kamarádky a na autobus vždy dobíhala tak tak.
A jaké to má výhody?
1. Nemusíš čichat cigarety na zastávce autobusu, vlaku, tramvaje či trolejbusu.
2. Hned po ránu zmákneš parádní rozcvičku – při běhu se ti prokrví celé tělo včetně mozku a ve škole se ti bude líp přemýšlet. Kromě toho se po pár týdnech dostaneš do nevídané formy.
3. Rozhodně to nepřeženeš s make-upem, jelikož ti na šminkování nezbude moc času. Přesto však budeš hezčí – půlhodinový bonus nerušeného spánku udělá divy :-)
4. Budeš mít kvalitnější vlasy. Absence žehlení či kulmování tvé hřívě jedině prospěje.
5. Přeorientuješ se na zdravější stravu. Místo přípravy sendviče s hromadou salámu budeš ráda, když stihneš do batohu vhodit banán a jogurt.
6. Získáš osobitější styl. Až ti ve třídě někdo vytkne, že máš každou ponožku jinou nebo že sis dala tričko naopak, můžeš ho zpražit tím, že zakroutíš hlavou nad jeho barbarstvím v oblasti nejnovějších módních trendů.

batoh…ZAPOMÍNAT POMŮCKY
Co si budeme povídat, kdybychom si měly pokaždé nacpat do batohu všechny předepsané učebnice, sešity a pomůcky skutečně do všech předmětů, kolikrát bychom ani nebyly schopné vyplout z domu. A tahat se sebou celý den desetikilové závaží (navíc každou přestávku nahoru a dolu po schodech, jelikož ve školách obvykle nebývají výtahy a kolikrát je třeba se o pětiminutové přestávce přemístit z učebny do učebny o tři patra výš v úplně jiné budově), to bychom brzy všechny měly hrb jako Quasimodo od Matky Boží. Jak si tedy zachovat zdraví a krásný rovný postoj, ale přesto mít vždy přesně to, co potřebuješ?
Tipy:
1. Vycházej ze svých zkušeností. Často jsou sice ve školních osnovách předepsané tři učebnice do každého z předmětů, otázkou však je, co v hodině skutečně potřebuješ. Někteří vyučující po tobě nevyžadují, abys se sebou neustále tahala všechny učebnice, a někteří si dokonce jedou ryze podle vlastních zápisků, které diktují, a do jejich hodin učebnice vlastně vůbec nepotřebuješ.  Po prvních pár týdnech zjistíš, co si můžeš dovolit zapomenout doma a co je nezbytné mít vždy se sebou.
2. Využij školní skříňku – která z nás si doma dobrovolně listuje v půlkulové čítance do literatury, pokud to zrovna nedostala za úkol? Učebnice, které nepotřebuješ při domácí přípravě, si klidně nechej ve škole, máš-li tu možnost.
3. Oblíbené pravidlo „alespoň jedna v lavici“: Domluv se se svým spolusedícím či spolusedící, do kterého předmětu budeš nosit učebnice ty a do kterého zase on(a). Počet učebnic se tak pro oba zmenší na polovinu. Ale pozor, buď férová, či se naopak sama nenechej využívat k tomu, abys nakonec nosila učebnice jen ty sama, zatímco soused(ka) si nakluše do školy jen s tužkou a svačinou.
4. Popřemýšlej nad tím, zda v batohu zbytečně netaháš věci, bez kterých se bez problémů obejdeš. Velký kartáč nahradí skládací hřebínek, na střední už jistě neupotřebíš pakl pastelek o padesáti odstínech tak jako v první třídě (pokud tedy zrovna nemáte výtvarku), není třeba se sebou mít veškeré svoje líčidla stejně jako deset čísel bravíčka, kdyby ses při vyučování náhodou nudila.

…NEBÝT PŘESPŘÍLIŠ AKTIVNÍ
Pedagogové milují žáky či studenty, kteří jezdí reprezentovat školu na všechny možné vědomostní olympiády, dobrovolně pomáhají s organizací školních akcí, hrnou se do předních funkcí studentské rady, ve své třídě plní funkci předsedy, místo předsedy i pokladníka a šatnáře a při tom všem ještě mají každé pololetí výstavní vysvědčení. My „méně aktivní“ je můžeme obdivovat či nesnášet, pravdou však zůstává, že jim vlastně až tak co závidět nemáme.
Přikladem je jedna má známá, která se ve svých školních letech mohla doslova přetrhnout. Musela být úplně u všeho, nic jí nemohlo utéci a vše, co pro nás ostatní bylo zcela dobrovolné, ona považovala za nutnost a zbláznila by se, kdyby se v něčem nemohla angažovat. Zatímco my jsme si užívali studentského života, ona byla neustále v jednom kole, naprosto nezastavitelná a posedlá. Jednou jsem ji našla na toaletách brečet. Svěřila se mi, že nestíhá a že se to na ní všechno sype, ale nedala si říct, že má něco jednoduše vypustit, protože to přece dělat nemusí. Řekla mi, že ona MUSÍ, protože se to od ní prostě očekává a hlavně by nebyl nikdo jiný, kdo by to udělal pořádně, protože ostatní jsou jen flákači, kterým se do ničeho nechce… Stálo jí to všechno za předčasné vrásky a zadělávku na žaludeční vředy?!

Máš nějaký svůj soukromý recept, jak přežít školu?

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

37 Comments
 1. super článek!!! souhlasím a jak tak přemýšlím tak to učení nazpamět slovo od slova je i můj případ:-)zkusím tvoje fajn tipy, moc děkuju!!….a chtěla bych se zeptat co teď dělá tvoje až moc horlivá a aktivní známá, jezdí v limuzíně nebo stráví celý život ve škole?? :-)

 2. No a na vysce uvidite, ze vam bude stacit pocitac na poznamky i zabavu (komu by se chtelo psat vsechno rucne?) a penezenka s mobilem :D

 3. ježiši :-D jak si to tak čtu tak nevim,já se učím všechno nazpamět mam squele znamky,nosím všechno a stíham vpohodě. :-D

 4. domi: na stredni jsem mela druhe nejlepsi znamky ve tride (to jen proto, ze jsem byla lina), ucebnice nosila jen potrebne a stihala zavodit v aerobiku, pracovat v mekaci, jezdit na navrharske souteze, chodit do anglictiny. Vsechno jen proto, ze me skola bavila a nemusela jsem se teda ucit vsechno, protoze jsem davala v hodinach pozor. Clanky tady na Slecne jsou psane vseobecne, vetsinou ze zkusenosti redaktorek a tudiz se muze stat, ze na nekoho nesedi nebo s nim nekdo nesouhlasi, ale to neznamena, ze je clanek spatny. Kdyz vsechno tak v pohode stihas, gratuluju, mas cas treba na brigadu nebo na sport :)

 5. no tk můj případ to vůbec není, protože já se neučim nic…:D a hele proplouvám krásně s trojkama…myslím, že život není o učení…aspoň já to tak beru…ale nic proti lidem, co se učí…:)

 6. No já měla samý jedničky a to nejsem aktivní a to VŮBEC nosím je n věci co potřebuju občas zaspím no jen to učení-mě to nejde jinak než slovo od slova.

 7. Ahojky…super článek :) …Tohle na mě sedí,já se pořád učim,mám samý a sem ten šprt…občas mě to pěkně sere…nevim proč,ale nemohla bych jít jentak do školy,psát tam test a neučit se na to vůbec!To by nešlo,já se musim dycky všechno naučit i kdybych u toho měla strávit celou noc!Já vim sem blázen…teď sem v 8. a musim se přiznat,že když sem šla do 6.tř. na druhý stupeň a tam sem viděla co nás všechno čeká,tak sem z toho byla normálně psychicky nemocná a nakonec sem měla zase na výzo samý 1…ach jo,mě to pěkně štve jaká sem…chci se neučit,ale ono to nejde…z každýho testu se stresuju,v noci někdy němůžu kvůli tomu spát a pak to stejně napíšu na 1 přinejhoršim na 2…co s tim??? Poraďte mi někdo kdo to zná…děkuju :) ale jinak pěknej článek,jentak dál ;)

 8. super článek :) určitě je na tom něco pravdy.proto se vždyck divím,že v momentě,kdy se na písemku skoro neučím a jenom si zběžně pročtu látku,výsledná známka je lepší,než když se snažím na 99% naučit všechno,co je v sešitě…
  znám člověka,co měl maturitu jen tak tak a teď je to šéfová jediné firmy dané značky v čechách… :D

 9. HOlka13: jo, to znám.TAky jsem se na základce hodně učila,a teď na střední už skoro vůbec, zaplat pánbůh a mám pořád super známky! jsem toho názoru, že se to sama časem naučíš. až přijdeš na střední a uvidíš tu haldu učení, zjitíš, že se to všechno stíhat nejde. A pak taky: člověk, který leží doma furt v učebnicích, si života vůbec neužije, protože ten utíká bohužel nenávratně rychle. TAk si ho radši užívej, komu bude v budoucnu záležet na tom, jestli jsi měla na výzo samé?

 10. Upřímně řečeno, je na prd se tady předhánět, jak kdo měl dobré známky. Nic to o nikom neřekne, záleží taky na škole, na kantorech, kteří nejsou zase tak spravedliví, když vás znají. Kdo maturoval, potvrdí, že se neznámkuje moooc objektivne a snazi se vam radit jak se da. Na skole muzes mit jednicky, ctyrky, jde o to, jak se pak prosadis. Jednickar muze byt dobry stejne jako ctyrkar! To, co v tobe je se muze nejvic prokazat na vysce nebo pak v praci. Nikoho, kdyz zadas o praci, nezajima, jestli si v devitce mela dvojku z fyziky, nebo z dejaku. Ma rada zni soustred se na to, co te zajima, tam si zjistuj veci trebas navic, ktere budes moct uplatnit dal!

 11. Já sázím na to, že vzhledem k aspiraci po přijetí a úspěšném absolvování přírodovědecké fakulty UK, budu potřebovat brilantní a silně ostatní z ročníku převyšující přehled z biologie, excelentní znalosti a především schopnost logického odvozování v chemii. Skvěle zvládnout maturitní předměty a z toho zbytku prolézt. Výsledkem je vtipné vysvědčení neobsahující žádné dvojky…
  Jinak souhlasím, že škola se musí brát zodpovědně, ale nic nepřehánět. Loni jsem měla třináct kroužků, letos jsem to omezila na sedm, je to znát, nejsem tak unavená atd. O víkendech vstávám zase normálně, loni jsem se v půl jedenácté vykulila z postele a odbelhala se usnout nad snídaní.

  K těm olympiádám: má to svoje… Věděli jste, že při úspěšném řešení národního kola biologické, ekologické nebo chemické olympiády jste bez zkoušek přijati na příroddovědeckou fakultu UK?

 12. Tak zjišťuju že jsem úplně opačnej případ xD
  Na autobus doběhnu vězšinou na poslední chvíly,co si nepamatuju z hodiny prostě neumím a polovinu věcí zapomenu xD Njn,celá já xD

 13. Zákon schválnosti.
  Já nejsem jedničkářka, ale když vím, že něco píšem, naučím se to. To je všechno.
  A z jakéhosi mně dosud neznámého důvodu mě na základce měli za šprta . . .

 14. Bývalí spolužáci jsou přesvědčeni, že jsem vzorňáček, pravda je taková, že sice chodím v klasickém oblečení a poslouchám vážnou hudbu, ale učím se jen to, co budu někdy potřebovat.

 15. 7 kilometrů do Uherského Brodu ????? Hézký :) Já to mám cca 14. A doufám, že příští rok budu “okupovat” prostory, které jsi minulý rok opustila. Jinak tento článek je opravdu bombovní!! Jen tak dál ;)

 16. Já sem taky ted prvním rokem na gymplu a abych pravdu řekla, zatím se nějak moc neučím, není toho zas tak moc, ale ono to přijde , ale řeknu vám, že už ted ho mám až po krk, sem zvyklá žít, chodit na akce, s kámošema lítat po venku, a zatím co na gymplu přijdu do třídy a všichni se jen šrotí, šrotí a šrotí, já se jen těším až zas půjdu ven stěma normálníma lidma …abych pravdu řekla, chci zpět na základku kde sme byli parta a ne tam, kde sou 3 hlavní holky a my ostatní sme nic …. navvíc se všeichni jen UČÍÍÍ :-(

 17. Taky chodím na gymnázium, moje sestra vždycky přijde domů, shodí inlajny, nakoukne ke mně do pokoje a pozdraví mě slovy “seš blbá, se zas šprtáš” a když máme doma něco udělat, nadává mi, že já nic nedělám a jen se učím…

  Nevadí mi to, kdyby mi učení vadilo a dávala jsem před ním přednost večírkům, NIKDY bych nešla na gymnázium! Počítám, že chodíš asi na víceleté gymnázium (je to tak?), takže nevím, byla-li to v tvém případě
  1)touha vypadat zajímavě (spíš než víceleté gymnazisty obdivuji lidi, kteří, ač by na gymnázium byli jistě snadno přijati, zůstakou na základce, protože vědí, jakou střední, popř. vysokou chtějí dělat – vědí to už na té základce)
  nebo
  2)přesvědčování rodičů, že zatímco chytré děti odejdou na gymnázium, hloupé zůstanou na základce
  nebo
  3) nesmyslná posedlost gymnáziem jakožto jediným správným typem školy
  nebo
  4) zkreslené informace o tom, co studium gymnázia obnáší

  Byla-li to možnost 1-3, měla bys zapřemýšlet, jestli ti jde spíš o vzdělání, nebo o mínění lidí, byla-li to možnost 4… Pak ti nelze než vytnout, že lezeš kam nemáš a ani o tom předem nevíš…

 18. Ahoj, jelikož patřím spíš do toho “schopného průměrů” na technickým lyceu ve třeťáku, tak se s názorem, že “šprti” jsou na tom nakonec hůř celkem souhlasím. Sám znám pár lidí kteří jsou ve škole geniální, ale v normálním životě absolutně nepoužitelní

 19. Culka: když se řekne slovo gymnázium, každý si představí talentovaného a chytrého člověka. Taky jsem se hlásila na gympl. ANi nevím proč, možná proto, že vím že mám navíc

 20. Já si nemyslím, že by se na gymnázium měl hlásit každý, kdo je schopen zvládnout přijímací zkoušky. Myslím, že by se tam měli hlásit jen lidé, kteří o studium opravdu stojí a zároveň vědí, že nechtějí studovat žádný obor, k jehož pozdějšímu studiu na vysoké škole je lepší odborná střední škola.

  Ale většina lidí to asi bere jinak.
  Důsledkem toho, že spousta lidí odchází na gymnázia je, že třídy základních škol zůstávají poloprázdné a gymnázia praskají ve švech. Následkem může být nenávist ke gymnáziím, jejich obviňování z elitářství, a ztěžování života víceletých gymnázií novými přijímacími zkouškami v jejich předělu základní/střední škola, postupovými zkouškami v jejich polovině atd., což jsou všechno věci, které naprosto nulují původní smysl víceletých gymnázií.

 21. No jo…..my to máme na škole hrozný,pšou nám každý zapomenutí,takže já už mam za takovou kravinu 2 schování :-((((

 22. já jsem se nikdy neučila (jen děják a to proto že mně to v hodinách nebavilo a povídala jsem si s kámoškou) sama se divim že jsem měla jedničky …dost se toho dá odvodit …třeba z matiky vzorečky …článek je super a jsou tam super tipy.je pravda že ti horší žáci jsou lepší v životě .od nás ze školy kluk kterej měl věčně 3 z chování a propadal ze všech předmětů …Má ted vlasní firmu ,tučný konto ,velkej barák a 3 drahý auta

 23. Moc akivní je opravdu školdivý :D Já se většinou ve škole válim na lavici a i když se učitelka zeptá na něco, co vim, ta ruka se mi prostě zvedat nechce… Pak mi sice dá přednášku o tom, jak jsem pasivní, a že bych se měla hlásit, ale já ji řeknu, že se hlásit prostě nebudu :) Je to snad moje povinnost? Ne, tak ať drží hubu :)

 24. ahoj holky, já osobně mám takovou zkušenost: v páté třídě jsem odešla ze základky na gympl. tam jsem to nezvládala. po 4 letech jsem přešla na zdravku a tady to je lážo plážo. jasně že se učím. ale jen tak aby se neřeklo. spíš když je potřeba. prostě jsem zlenivěla:(. ale v poslední době se mi zdá že nejsem schopná improvizovat…tenhle článek je pro mě poměrně inspirativní. samozřejmě že se mi v hlavě promítají obdobné scénáře, ale tady aspoň vidím, že nejsem jediná, kdo o takových věcech přemýšlí. díky:))

 25. ještě chci dodatže mě hodně lidí má za vzor, tvrdí jak jsem chytrá ale co se nenaučím to nevím…tak pa:)

 26. Učení všeho :-D … jsem vzdala asi po 3 měsících na gymplu.. Zjistila jsem, že hodně toho zvládám aniž bych se to nějak musela šrotit… a některé předměty s našima profesorama ? :-D … když musite zapisovat i jeho poznamky, co píše na tabuli .. “hmm…problém” a když to tam nemáte a dá vám za 5 ..tak to radši psát budete .. xD .. ono to potom spíš vypadá jak nepovedený vtip ten sešit .. JInak ke škole stíhám toho hodně a nemáme školní skříňky :(( :D .. na ty zapomněli …

Leave a Reply

Your email address will not be published.