Nejlepší novoroční předsevzetí? Uspořádej si své povinnosti

Stůl plný počmáraných papírů, v šuplících nepořádek a batoh nacpaný k prasknutí sešity s oslími rožky, které překážejí a vždy si doma zapomeneš zrovna ty, které potřebuješ nejvíc. Když přijde na řadu učení na písemku, nevíš, kam sis své poznámky tak “šikovně” schovala. Není na čase začít s tím něco dělat? Pokud se k tomu zatím jen odhodláváš, využij Nového roku a dej si ten nejužitečnější slib, který ti studium výrazně usnadní.

Věčně něco hledáš? Udělej si ve svých věcech systém

Na dokonalý pořádek jsem nikdy moc nebyla –  fakt, že nemám kalhotky srovnané podle dní a ponožky podle barev, mi prostě žíly netrhá. Horší to ale bylo třeba s učením, ve kterém jsem mívala pořádný chaos. Neustále jsem si doma zapomínala sešity, materiály do různých předmětů měla na jedné hromadě, takže najít jeden určitý mi někdy zabralo i hodinu, a když jsem si něco nenapsala do správného sešitu, už jsem to nikdy nenašla. Po dvou úporných letech na gymplu jsem ale dospěla k závěru, že s takovou nejspíš neodmaturuju, přestože jsem rozhodně neměla špatné známky.

Můj nový systém mi další měsíce u učení dost usnadnil a když se maturita přiblížila, měla jsem všechny materiály perfektně nachystané a setříděné, takže v horách papíru jsem se naštěstí přece jen neutopila. Máš podobný problém? Vyzkoušej má osvědčená, dvěma lety na gymplu a třemi na vysoké prověřená organizační opatření

Zaprvé: Místo sešitů papíry

Zní to možná divně – měla jsem nepořádek v papírech, a tak jsem pro jistotu zrušila sešity a nechala se zavalit dalšími hromadami papírů? Faktem je, že s poznámkami na volných listech se lépe pracuje. Můžeš si je setřídit tak, jak potřebuješ, když si od tebe chce někdo něco půjčit, místo celého sešitu mu půjčíš jen pár papírů, nemusíš se sebou tahat přecpaný batoh, ale jen ty papíry, které zrovna potřebuješ, a před maturitou si zápisky roztřídíš podle maturitních otázek. Osvědčilo se mi to také třeba v chemii nebo biologii, kde jsme často kreslili schémata nebo složité vzorce. Pokud jsem obrázek měla moc poškrtaný a nepřehledný, doma jsem si ho v klidu nakreslila znovu na novou čtvrtku. Navíc si tak mezi své zápisky snadno uspořádáš i materiály od učitelů.

Pokud ti nevyhovují volné listy, dá se použít i blok s trhacími stránkami. A samozřejmě neplatí, že je potřeba vyměnit všechny sešity za papíry. Zaměř se hlavně na ty důležité předměty – ty, ze kterých například budeš maturovat, nebo pokud usoudíš, že je to v jejich případě praktické. Třeba pro matematiku, fyziku a cizí jazyky jsem sešity používala dál.

Zadruhé: Papíry ukládej do folií

Vždy jsem u sebe v batohu nosila dvě folie – jednu s čistými čtvrtkami a druhou, do které jsem zakládala ty popsané, aby někde nepřišly k úrazu. Ty jsem následně doma roztřídila do složek předmětů. Pokud jsem u sebe potřebovala zápisky z několika předchozích hodin – například, když jsem si ještě ve škole opakovala učivo na test – vzala jsem si s sebou celou složku předmětu nebo z ní do třetí folie vyndala jen to, co budu potřebovat.

Zatřetí: Číslování a barevné rozlišení

Aby se ti papíry nakonec nepomíchaly, je důležité mít je dobře označené. Vždy si na piš datumy a čísla hodiny (jen tak za nějakou dobu poznáš, že ti něco chybí) a stránky jednotlivých hodin si čísluj. Dobré je také barevné rozlišení – například nadpisy do dějepisu piš červeně, do zeměpisu zeleně, do biologie fialovou…

Začtvrté: Přehlednost

Vytvoř si systém nadpisů a podnadpisů, používej různé velikosti písma, aby bylo jasné, co je důležité a co je spíše jen poznámka pro zajímavost. Novou látku vždy začni psát na samostatném papíře.

Zapáté: Pořiď si pořadače

Pořadače Leitz

Na papíry je nejlepší pořídit si pevné složky nebo pořadače. Nejdříve jsem měla pořadač jen jeden asi na pět různých předmětů a ty od sebe rozlišila barevnými čtvrtkami a trčícími proužky mezi nimi. Brzy jsem ale zjistila, že víc než dva předměty na jeden pořadač není zrovna ideální, zvlášť pokud si s sebou do školy chceš občas vzít všechny materiály do určitého předmětu.

Aktuálně probíranou látku měj vždy “rozprostřenou” – co papír, to folie. Látku, kterou jste už dobrali a napsali všechny testy, můžeš z folií vytahat a složit do jedné jediné folie – složky, čímž uvolníš místo na nové papíry. Kdybys měla mít papíry stále samostatně, složky by ti dost ztěžkly a navíc by se ti tak studium pěkně prodražilo. Pokud se potřebuješ k něčemu vrátit, jednoduše najdeš označenou složku a papíry klidně můžeš znovu rozprostřít.

Tip: Sbírej body z výrobků Leitz a zpříjemni si práci skvělou kávou

Sbírej body s Leitz

Za úsilí s vylepšováním svého školního systému tě čeká odměna přesně podle tvého (dolce) gusta! Pokud si pořídíš pořadače a další užitečné kancelářské pomocníky Leitz od značky Esselte (seženeš je u autorizovaných distributorů nebo v prodejnách Makro), které jsou praktické a navíc stylové – vybereš si totiž z několika módních barev, práce ti půjde pěkně od ruky a navíc tě bude bavit.

Proč si ale při té vší námaze neudělat malou pauzičku třeba na šálek oblíbené kávy? Na každém výrobku Leitz navíc najdeš body, které si pak můžeš proměnit za krásné dárky – hrníčky, kávu nebo dokonce kávovar od Nescafé Dolce Gusto. Zaujalo tě to? Přečti si o soutěži “Když práce za to stojí” více.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. Ahoj, tak jsem na střední v druháku, a nemám v sešitech ňák moc velkej zmatek. Nic proti, ale systém s papírama mi přijde docela složitej, já bych určitě něco poztrácela, pro mě budou lepší sešity. Ale je fakt, že bych mohla zkusit psát novou látku na novou stránku, ty nadpisy a podnadpisy setřídit… to možná zkusím. Většinou poznámku mačkám k sobě, abych ušetřila místo a mohla mít třeba sešit z matiky na dva roky (kupuju většinou 60 nebo 40 listů), ale pak taky zbytečně tahám zbytečně těžký sešity…
    Musím doufat, že odmaturuju a dostanu se na vejšku ( třeba po roce).

  2. Zdravím, na začátku letošního roku jsem přestoupila na zahraniční školu a byla nucena si zvykat na totálně odlišný systém. Ještě v ČR jsem si nakoupila hromadu sešitů a před začátkem školy si je všechny pěčlivě nachystala (byla jsem zvyklá mívat věci do školy v pořádku, takže letošní přípravy jsem samozřejmě nemohla vynechat). Na začátku roku jsem si do školy přinesla nachystané sešity a čekal mě pořádný šok. Takové ty tpicky české sešity 544 neměl opravdu nikdo. Všichni měly tzv. folder (složky s rozlišovači – několik předmětů v jedněch deskách a vkládacími papíry). Říkala jsem si, že si přece hned taky složky nebudu pořizovat jen proto, že je mají všichni.´Po několika týdnech jsem ale zjistila že složky maji oproti normálním sešitů řadu výhod – můžete si do nich vložit cokoliv, stači jen si děrovačkou udělat dvě dírky a žádné papíry nikdy nepostrácíte!! Je ale dobré složky si roztřídit podle předmětů. Moje zatím nejosvědčení roztřízení je takovéto: Matematiku mám jako speciální předmět samostatně ve sloužkách pouze pro M, druhé složký jsou pouze pro jazyky a třetí složky pro ten zbytek – Dějepis, zeměpi, biologie, chemie a fyzika…
    Myslím, že tento článek je velmi dobrým vodítkem jak si správně vést věci pro studium.

  3. skvělý článek, škoda, že jsem ho nenašla dřív, teď mám pár měsíců do maturity a už je na to pozdě. Mám sešity, ale z druháku mám v podstatě všechnu látku přepsanou na počítači, protože před každou písemkou jsme to někdo přepsal, tudíž jsem si všechny tyhle předměty jako zeměpis, dějěpis, biologii atd roztřídila do desek jen v papírech a sešity vyhodila. Maturuju z matiky, angličtiny, češtiny a ekonomiky. Ekonomiku mám vlastně vypracovanou na internetu od loňských studentů, jen si témata průběžně upravuju podle svých zápisků a učebnice. Na češtinu naštěstí zápisky skoro nepotřebuji, jen k přečteným knihám něco najít. Než vůbec najdu sešit, chvíli to trvá, to máš pravdu:D matika je asi nejpraktičtější v sešitě a jazyk vlastně zápisky nepotřebuje…

    Na vejšce (pokud se tam dostanu) asi budu používat tvůj typ:) Moc se mi líbí, ale asi spíš budu psát všechno do netbooku, protože mým stylem psaní je to rychlejší. Uvidím:) Ale tenhle systém mi přijde super:) Skvělý článek!

  4. Myslím, že je to super článek :) Já mám sice zatím normální sešity + složky na různé papíry na jazyky a grafy na matiku, ale příští rok si to určitě zařídím takto :) Děkuju za tip :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.