Nevíš, co číst? ČTE_SY_RÁD poradí

Čteš ráda, ale často nevíš, která kniha by mohla stát zato? Čtenářův Sympatický Rádce, zkráceně ČTE_SY_RÁD, ti s výběrem pomůže.

Knih je na trhu poslední dobou tolik, že je velmi těžké získat o všech přehled a správně tipnout tu, která přesně splní tvá očekávání. Ve škole ti často doporučují knihy poučné, ale my se přece chceme i bavit! Také Slečna ti jednou měsíčně představuje knihu, kterou stojí zato si přečíst. Ale kde hledat, když se ti ani my zrovna netrefíme do noty?

Rádce mladého čtenáře

Prima pomocníkem může být webový portál ČTE_SY_RÁD. Vytvořili ho studenti a studentky Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V několika různých kategoriích jsou shromážděny knihy, které čtenářům doporučují známé osobnosti, učitelé, knihovníci i ostatní čtenáři. Máš možnost přečíst si jejich komentář ke knize, úryvek z textu a samozřejmě si prohlédnout i obálku knihy.

Jak se na webu orientovat

Na portálu ČTE_SY_RÁD existuje řada kritérií, podle kterých můžeš zajímavé knihy vyhledávat. První možností jsou barevné vlaječky, které na stránce najdeš vpravo nahoře:

Rubrika Nejčtivější napříč žánry obsahuje knihy seřazené podle žánrů, takže si můžeš vybrat ten, na který máš zrovna chuť, ať už jsou to dívčí románky, fantasy nebo komiks.

Statistický TOP řadí nejpůjčovanější a nejprodávanější knihy v České republice za poslední léta. Vybereš rok a měsíc, který tě zajímá, a hned vidíš, jakým knihám se dostalo v daném období nejvíce pozornosti.

Máš chuť přečíst si knihu oceněnou Nobelovou nebo Pulitzerovou cenou? Zkus kategorii Literární ceny, která obsahuje tituly oceněné nejen těmito dvěma prestižními cenami u nás i v zahraničí.

Útlá vlaječka Nová krev představuje začínající české autory. Trochu neobratně jsou zde bez svých knih, takže musíš střílet naslepo. Když si ale zkusíš přečíst o knihách Gabriely Chrastilové, Libuše Burgerové, Natálie Kocábové nebo Štěpána Kučery, určitě si vybereš.

V rubrice Známé osobnosti doporučují představují své osobní tipy na čtenářský zážitek slavní lidé. Najdeš mezi nimi Terezu Maxovou a Aleše Brichtu, Lucii Vondráčkovou, Jaroslava Duška, Jiřího Žáčka, Arnošta Goldflama a mnoho dalších.

Kromě toho horní menu nabízí také Tematické sady, kde jsou shromážděny zajímavé knihy podle témat, kterým se věnují. Můžeš si tedy vybrat například ze sady Letní čtení, Kvalitně zfilmované knihy, Naši psí kamarádi a z mnoha dalších.

Zkusit můžeš také Tipy čtenářů, které jsou seřazeny podle data přidání na web. Můžeš mezi nimi vyhledávat podle abecedy, autora i žánru a nechat se inspirovat zkušenostmi ostatních milovníků knih.

Pro zábavu

Na stránkách najdeš i dvě rubriky pro rozptýlení – Bonusy a Kvízy. V Bonusech máš možnost stáhnout si zdarma několik sad hracích karet na klasické Kvarteto, Černého Petra, Sedmu a na další hry, a také speciální Čtenářův blok, což je vlastně předtištěný čtenářský deník, kam si lze pohodlně a přehledně zapisovat přečtené knihy.

Rubriku Kvíz si užijí hlavně zkušené čtenářky. Temata kvízů jsou různá: Kam cestují hrdinové?, Poznáš literární postavu?, Slavné literární milenecké dvojice a tak podobně. Kvízy nejsou těžké ani zbytečně dlouhé, ale nějakou tu přečtenou knihu předpokládají. Jejich velkou výhodou je, že hned vidíš, zda jsi odpověděla správně a proč.Držíme ti tedy palce ve kvízech i při hledání té nejlepší knihy!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.