O stěhování

Blíží se školní rok. Možná odcházíš na vysokou školu do jiného města a hledáte si s kamarády privát, možná se stěhuješ na kolej nebo jste se s partnerem domluvili, že si vyzkoušíte společné bydlení. Jaká úskalí má stěhování? Proč se ho někteří naprosto děsí? Slečna to ví!

spolubydleni-kamaradky-stehovani
Co na obrázku vypadá idylicky, je ve skutečnosti pěkná dřina.


Měnit bydliště není nic snadného. Nejen proto, že opouštíš primární rodinu, ale také proto, že zabalit všechno je stresující a dlouhodobá záležitost. Stěhování není spontánní, proto se doporučuje začít už o měsíc dopředu. Člověk musí obvolat stěhováky, začít balit nábytek do fólií, musí obstarat krabice. Jsou to chvíle, kdy začínáš přemýšlet, jak odvezeš všechny své věci a zda se ti také podaří vybalit je nepoškozené, nepoškrábané, vcelku. Každé staré noviny a kus polystyrenu se náhle hodí. Nejlépe by posloužila bublinková fólie, ale kde jí tolik vzít? Snad tě potěší, že je snadno k zakoupení na internetu. Vhodná je například tato stránka – http://www.top-obaly.cz/. Neváhej zabalit všecky své věci, protože nikdy nevíš, co se může po cestě přihodit. A pak už přichází převoz věcí na místo určení. Možná si říkáš, že to všechno zvládneš sama jen s pomocí kamarádů, což nevyvracím, ale i pomoc stěhováků se může hodit. Když se rozhodneš do nich investovat, zeptej se známých na doporučení. Výhodou bude méně starostí, méně námahy a rychlejší servis.

Tipy, které stěhování usnadní

[icon_check]Před samotným stěhováním se ti v bytě nakupí až dvojnásobek věcí. Proto, pokud zrovna nebydlíš v garsoniéře, vyhraď si na krabice jednu místnost. Skládej je postupně a dopředu, nebudeš mít alespoň pocit, že žiješ v provizoriu, a pokud přece jen volnou místnost nemáš, skládej krabice do ložnice či pokoje, protože tam potřebuješ jen postel a šatní skříň.
[icon_check]Ideální je začít s balením doplňků a drobností, které k životu v bytě moc nepotřebuješ. Zabal je do novin nebo bublinkové fólie a dej do krabice. Je dobré mít věci z jedné místnosti v jedné krabici, kterou si nějak označ, abys poznala, že právě ta a ta patří do obýváku.
[icon_check]Co je vůbec na balení nejhorší, je knihovna. Představa, že taháš jednu těžkou krabici knih za druhou, není úplně ideální, proto je naskládej do pevných  tašek, nejlépe papírových. Vzácné kousky z knihovničky radši opravdu naskládej do krabic. O cenný slovník je škoda přijít.
[icon_check]Další věc jsou spotřebiče – všechno pečlivě vyber, ledničku a mrazák vyprázdni a v teplých dnech je dobré ji odmrazit, protože jinak voda vyteče a napáchá hodně škod. Pečlivě je vyčisti a připrav k přesunu.
[icon_check]Velké kusy nábytku by měly být vepředu, vyloží se jako první a postupně se do nich naskládají další věci.

Dobré je si zkrátka připravit plán, kterým se budeš při stěhování řídit. Ulehčíš si tak spoustu práce. Ze všeho nejdůležitější je ale obrnit se trpělivostí a pevnými nervy. Zpravidla se cena jednoho stěhování vejde do pěti tisíc korun.
A teď pár důležitých rad na závěr – ať jsi připravena sebelépe, počítej s tím, že nakládání a vykládání věcí z auta se protáhne o něco víc, než sis myslela. Pamatuj na to, že firma, oproti kamarádům, má mnohem větší zájem přijít. Dostanou zaplaceno, přijdou včas a navíc perfektně vybaveni (pokud samozřejmě budeš mít šťastnou ruku při výběru stěhovací firmy). Další věcí je, že při balení nesmíš zapomenout pít a jíst a nezapomeň také nakrmit pomocníky.

Nezbytné běhání po úřadech

Než se odstěhuješ ze starého bydliště, zavolej do telekomunikačních firem – pokud máš pevnou linku, a nezapomeň také na firmu, která ti zprostředkovává internet. Obojí můžeš přenést do nového bydliště. Po přestěhování je důležité navštívit vodárnu, energetické společnosti, a podobně, které ti budou dodávat elektřinu, vodu a případně plyn. Další věcí je návštěva obecního úřadu. Ten ti v případě změny trvalého bydliště vydá nový občanský průkaz. Stejná povinnost se váže i k dalším úřadům, jako je třeba ten finanční. Změna bydliště se pak hlásí téměř všude – u banky, lékaře, na poště, v práci, u pojišťovny a tak dále.

Změna bydliště je vždycky velký krok, a tak si vše pořádně promysli. Pokud už jsi se stěhovala, můžeš připsat do komentářů pár tipů. Všem přeji hodně zdaru!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

3 Comments
  1. Nedávno jsme stěhovali kamaráda z Prahy do Liberce. Měl zabaleno v zabaleno v banánových krabicích, zbytek v folii která se trhala. Asi měl tu nejlacinější a nejtenčí. Až budete stěhovat vy, sežeňte si pořádnou

Leave a Reply

Your email address will not be published.